Yakından Bakış: 2019 Model Suzuki Vitara İncelemesi

Yakından Bakış: 2019 Model Suzuki Vitara İncelemesi

Kaynak

2019 model Suzuki Vitara, markanın adeta Türkiye’de en önemli yüzü olarak görülüyor. Otomobil markalarının birbiri ardına SUV modellerini duyurması ve 2019 yılında tüm dünyada SUV araçlara artan ilgi, Vitara gibi uzun yıllardır üretilip kendini ispat eden seçeneklerin öne çıkmasını sağlıyor. Suzuki Vitara, özellikleri bakımından rakibi olan Toyota CH-R ve Peugeot 2008 gibi araçlar ile boy ölçüşebiliyor. Özellikle konforlu ve geniş iç mekanı, ailelerin gözünü kapatıp tercih edebileceği modeller arasında yer almasını sağlıyor. Araç ile ilgili eleştirilebilecek en önemli nokta ise dizel motor seçeneğinin olmaması.

Suzuki Vitara’nın Dış Tasarımı


2019-model-suzuki-vitara-dis-tasarimi
Suzuki Vitara, geniş ve rakiplerine göre nispeten daha yüksek görünen ön tamponu ile kullanıcıları karşılıyor. Vitara’nın en büyük avantajlarından biri olan Suzuki’nin geniş renk paleti, dış tasarımda kendini hissettiriyor. “Kozmik siyah”, “Atlantik turkuazı” ve “galaksi gri” gibi göz alıcı renkler, aracın tasarımının öne çıkmasına yardımcı oluyor. Geniş boşluklara ve çift hatta sahip olan ızgaranın tam ortasında oldukça büyük bir Suzuki logosu yer alıyor. Aracın karakter çizgisi olarak adlandırılan bel çizgisi ise ön far grubundan arka far grubuna kadar ulaşıyor.
Bagaj ile entegre arka far grubu, yanal olarak uzuyor. Böylece aracın hem yan hem de arkadan görünümü derinlik kazanıyor. Ayrıca dışarıya doğru çıkan çamurluklar ile araç daha heybetli bir görünüme kavuşuyor. Kısacası Vitara çeşitli tasarım uygulamaları ile çok daha geniş ve heybetli görünüyor. Vitara’nın arka camının üstünde yer alan 3. stop lambası ise hem şık bir görünüme hem de pick up gibi daha yüksek araçların fren yaptığınızı kolayca anlamasına yardımcı oluyor.

Suzuki Vitara’nın İç Tasarımı


2019-model-suzuki-vitara-ic-tasarimi
Başta belirttiğimiz gibi Suzuki Vitara, oldukça geniş bir kabine sahip. Hem omuz hem de baş ve diz mesafesinin geniş olması gibi yolculuk konforunuzu artıracak detaylar, Suzuki mühendisleri tarafından oldukça başarılı şekilde uygulanmış. Suzuki Vitara’nın opsiyonel olarak sunulan geniş bir panoramik cam tavanı bulunuyor. Böylece zaten geniş olan kabin daha da ferah hale geliyor. Aracın 10.1” gibi neredeyse rakiplerinden bazılarının iki katı büyüklüğündeki bilgi ve eğlence ekranı ise aracın teknolojik yönüne vurgu yapıyor. 375 litre olan Suzuki Vitara bagaj hacmi, arka koltukların yatırılması ile 710 litreye ulaşıyor.

Suzuki Vitara’nın Güçlü Teknolojisi ve Donanımları


2019-model-suzuki-vitara-donanimlari
Suzuki Vitara’nın konfora yönelik donanımlar açısından rakiplerinin önünde olduğu görülüyor. Süet koltuklar, Bluetooth bağlantısı ve 10.1” multimedya ekranı bunlardan sadece birkaçı. GL+ ve GLX adında iki farklı donanım seviyesi mevcut. Bunlar arasında çok büyük farklar bulunmuyor. Baz donanım seviyesi olan GL+ ile sunulan bazı özellikler şöyle:

 • Hız Sabitleme Sistemi
 • Otomatik klima
 • Direksiyondan kumandalı vites değişimi
 • Yükseklik ve derinlik ayarlı elektrik destekli direksiyon

GL+ donanım seviyesindeki özelliklere ek olarak GLX ile sunulan bazı donanımlar ise şöyle:

 • Anahtarsız çalıştırma
 • Otomatik farlar
 • Isıtmalı ön koltuklar
 • Yağmur sensörü
 • Ön ve arka park sensörleri

Suzuki Vitara’nın Güvenlik Ekipmanları


Güvenlikle ilgili Suzuki Vitara 2019 yorumları bir hayli iddialı. EuroNCAP’e katılan Vitara, halihazırda kullanılan jenerasyonu ile 5 yıldız almayı başardı. Araç; yolcu güvenliği konusunda %89’luk, çocuk yolcu güvenliği konusunda ise %85’lik başarı ile rüştünü ispatladı.

Yeni Suzuki Vitara’nın Yakıt Tüketimi ve Teknik Özellikleri


2019-model-suzuki-vitara-teknik-ozellikleri
Kaynak

Rakiplerinin aksine Suzuki Vitara 1.0 ya da 1.4 litrelik motorlar yerine 1.6 litrelik benzinli motor ile sunuluyor. 2000 sonrası üretilen yeni motorların birçoğunda görülen kronik arızaları, Suzuki markası için dile getirmek mümkün değil. J.D. Power tarafından her yıl düzenlenen kullanıcı anketlerine göre Suzuki, 2018’in en az arızalanan arabaları arasında yer alıyor. Buna ek olarak 1.0 litre yerine 1.6 litrelik güçlü motorların kullanılması ise aracın daha süratli bir yapıya bürünmesine yardımcı oluyor. Ayrıca Suzuki Vitara’nın 4x2 ve 4x4 versiyonları bulunuyor. Suzuki’nin farklı ülkeler için satışa sürülen düz vites seçeneği ise Türkiye’de bulunmuyor. Suzuki Vitara’nın versiyonlara göre üretebildiği maksimum güç ve yakıt tüketimi gibi teknik detaylar ise şöyle:

 • Suzuki Vitara 1.6L Gl+ 4x4, 6 ileri otomatik vites ile 120 beygir güç ve 156 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için ortalama 5.7 litre yakıt tüketiyor.
 • Suzuki Vitara 1.6L GLX 4x2, 6 ileri otomatik vites ile 120 beygir güç ve 156 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için ortalama 5.5 litre yakıt tüketiyor.
 • Suzuki Vitara 1.6L GLX 4x4, 6 ileri otomatik vites ile 120 beygir güç ve 156 Nm tork üretebiliyor. Araç, 100 kilometre için ortalama 5.7 litre yakıt tüketiyor.

Suzuki Vitara 2019 Fiyat Listesi


2019-model-suzuki-vitara-fiyatlari
Vitara’nın öne çıkan en kritik noktası ise fiyatları. Rakiplerine kıyasla yüksek donanım seviyesine göre daha düşük fiyatlı olması Vitara’yı, 2019’un tercih edilebilecek SUV’leri arasına sokuyor. Bazı versiyonlar ve fiyatları ise şöyle:

 • Suzuki Vitara 1.6L Gl+ 4x2 (Tek Renk): 127.100 TL
 • Suzuki Vitara 1.6L Gl+ 4x4 (Çift Renk): 138.600 TL
 • Suzuki Vitara 1.6L GLX 4x4 (Çift Renk): 152.100 TL

İkinci el Suzuki Vitara’ya uygun bir fiyatla sahip olmak için ikinciyeni.com’daki açık artırmaları takip edebilirsiniz.

Kaynak