Yakından Bakış: Tesla Cybertruck Nasıl Bir Araba?

Yakından Bakış: Tesla Cybertruck Nasıl Bir Araba?

Dünyada elektrikli otomobil denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan Tesla, elektrikli pickup modeli Cybertruck'ı duyurdu. Bugüne kadar gördüğümüz tüm pickup’lardan daha farklı bir görünüme sahip olan araç; yüksek güç üretebilmesi, teknolojik donanımları ve görülmemiş güvenlik önlemleri ile karşımıza çıkıyor.

Tesla Cybertruck’ın yüksek çekiş gücü, ilginç tasarımı ve öne çıkan diğer noktaları sizin için inceledik.

Tasarım

Kaynak

Her yıl dünyada 1.5 milyonluk satış rakamına ulaşan pickup pazarına, tasarımıyla fark yaratarak hızlı bir giriş yapmak isteyen Tesla Cybertruck, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda. Çok beğenenler ve hiç beğenmeyenler şeklinde kullanıcıları ikiye bölen bir görünüme sahip olan Cybertruck, dış tasarımında keskin ve katı hatlara ağırlık veriyor. Bilim kurgu filmlerinden kopup gelen pürüzsüz ve keskin dış tasarım, araca agresif bir görünüm kazandırırken iç tasarımdaki genişlik ile ferahlık ise sürücü ve yolcu konforunun ön planda tutulduğuna işaret ediyor.

DonanımKaynak

Donanım kısmında göze çarpan ilk detay, opsiyonel güneş panelli arka kasa kapağı oluyor. Bu panel, araca günde ortalama 24 kilometre menzil ekleyebiliyor. Cybertruck’ın bir diğer özelliği ise kampçıların gönlünü fethetmeyi amaçlayan outdoor versiyonu. Bu versiyonu ile büyük beğeni kazanan araç, doğanın kalbinde keyifli zamanlar yaşayabilme imkanı vadediyor. Bu versiyonun piyasaya sürülme tarihi ve fiyatı ise henüz kesinleşmiş değil.

Aracın baz donanımında 17 inç yatay ekran dikkat çekiyor. Bu dokunmatik ekran, Tesla Model 3’teki fonksiyonlarına ek olarak aracın neredeyse tüm dijital özelliklerini kontrol etme imkanı veriyor.

Donanım açısından Roadster’da gördüğümüz yarım direksiyon Cybertruck’ta yine karşımıza çıkıyor. Dikkat çeken bir diğer nokta ise Cybertruck’ın iç mekanı. Cybertruck’ta hem arkada hem önde 3’er kişi rahatlıkla yolculuk edebiliyor. Tavan kısmı ise neredeyse tamamen camdan oluşuyor. Aracın dışını çevreleyen tüm camlar, Tesla Armor Glass isimli camdan oluşuyor.

Cybertruck, offroad yapanların en çok zorlandığı konulardan biri olan ATV aracı bagaja yükleme sorununu da basit bir çözümle ortadan kaldırıyor. Tamamen eğimli açılan bagaj kapağı sayesinde bagaja rahatça yükleme yapılabiliyor. Araç ayrıca koltukların altında ekstra depolama alanı da sunuyor.

Bagajdaki şarj soketi de aracın getirdiği yeniliklerden. İleriki yıllarda piyasaya sürülebilecek olan Tesla’nın ATV’sinin bagajda şarj edilebileceğini ve 240 Watt’lık çıkışı sayesinde jeneratör taşınmasına gerek kalmayacağını görebiliyoruz.

Model X ve Model 3 yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi her Tesla aracının baz paketinde olmaya başlayan diğer donanımlar ise şöyle:

  • Otomobile anahtar yerine kart ile giriş yapıyorsunuz.
  • Telefonunuza otomobilin uygulamasını indirerek anahtarsız giriş ve klimayı kontrol edebilme gibi özelliklere sahip oluyorsunuz.
  • Otomobil içerisinde ses tanıma gibi özellikler diğer tüm teknolojik donanımlarla uyumlu çalışıyor.
  • Çift bölgeli klima ile radyo ve internet bağlantısı bulunuyor.
  • Havalı Süspansiyon Sistemi ile aracın yüksekliği ayarlanabiliyor.

Güvenlik


Kaynak

Tesla Armor Glass teknolojisi ile tüm camlar kurşun geçirmez şekilde tasarlanmış. Tesla Cybertruck’ın kasası ise ekstra güçlendirilmiş ve 30 kere haddelenmiş paslanmaz çelikten yapılmış. Hatta o kadar sağlam ve sadece kendi aracının güvenliğini düşünen bir yapıda ki bu tasarım, aracın Avrupa’da pazara dahil olamaması anlamına gelebilir. Çünkü TUV (Avrupa Teknik Denetim Kurulu) prosedürlerine göre araçların herhangi kaza durumunda hem kendi sürücüsünü hem de karşı aracın sürücüsünü koruması gerekiyor. Ancak Cybertruck o kadar sağlam ve katı bir yapıda ki çarpışma halinde karşıdaki aracı çok fazla hasara uğratması olası. Son olarak Elon Musk, Cybertruck’ın otomatik sürüş modunun, insanlı sürüşten daha güvenli olduğunu ifade ediyor.

Teknik Özellikler


Cybertruck lansmanında Tesla’nın belki de en büyük şovu, pazarda en güçlü rakibi olan Ford F150 modelini yokuş yukarı çok rahat bir şekilde çekebilmesi olmuştu. Bu güçlü araç, 0'dan 100 km/s hıza ise yalnızca 2.9 saniyede çıkabiliyor.

Tesla Cybertruck, 3 farklı motor özelliği sunuyor:

  1. Arkadan itişli olan tek motorlu versiyon, 400 kilometre menzile sahip ve 0'dan 100 km/s hıza 6.9 saniyede ulaşıyor. 3.5 ton çekiş gücüne sahip olan modelin, 40.000 $'a piyasaya sürüleceği açıklandı.
  2. 4x4 olan versiyon, 480 kilometre menzile sahip ve 0'dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor. 4.9 ton çekiş gücüne sahip olan model, 48.000 $'a piyasaya sürüleceği açıklandı.
  3. Gelelim şaheser kabul edilen 3 motorlu versiyona... Araç, 800 kilometre menzile sahip ve 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor. 6.5 ton çekiş gücüne sahip olan modelin 68.000 $'a piyasaya sürüleceği açıklandı.

Tesla Cybertruck’ın 2021’de piyasaya çıkması bekleniyor. Ancak 100 dolar ödeyerek şimdiden Tesla Cybertruck ön siparişi vermek mümkün.