Piston Ne İşe Yarar?

Piston Ne İşe Yarar?

Diğer ismi “itenek” olan piston nedir, ne işe yarar? Piston, motor bloğunun içindeki bir silindirin içine yerleştirilen, ileri-geri hareket eden disk şeklindeki parçadır.

Bir kola (biyel kolu) bağlı olan piston, motordaki gerekli yerlerde kullanılmak üzere krank milini döndürür. Peki, bu gerekli yerler nelerdir? Pistonun görevi nedir?

Silindirin içindeki gazlar yakıldıklarında piston aşağıya doğru hareket eder. Krank mili bu sayede döner. Piston da silindire gelen hava ve yakıt karışımını sıkıştırır. Yani piston, arabanın motorundaki yanma enerjisini mekanik enerjiye çeviren parçadır. “Araba pistonu nasıl çalışır?” sorusunun en özet hali budur. Peki, silindirin içindeki karışımın sıkıştırılması neden önemli? Şöyle cevaplayalım: Sıkıştırma oranı ne kadar yüksek olursa motorun verimi o kadar artar.

Pistonun Yapısı

Pistonun çevresinde metal halkalar (segman) bulunur. Bu halkalar pistonun silindire oturmasını sağladığı gibi gazların sızmasını ve yağların odaya girmesini engeller.

Gazların yakılması ile pistonun hareket etmesi ise şöyle gerçekleşir: Pistonun üst kısmında, motor üst bloğunda yanma hücresi boşluğu bulunur. Bu bölgeye temiz hava ve yakıt, buji ile ateşlenir. Ateşlendiği için patlayan yakıt da pistonu hareket ettirir.

“Piston Aşağı İndi” Ne Demek?

Piston aşağı inerse ne olur? Bu durum motorun bakımsız olduğunun bir göstergesidir. Piston, aracın altından çıkabilir, pistonu tutan biyel kolu gibi parçalar etrafa savrulabilir, krank mili bükülebilir ve motor tamamen çalışmaz hale gelebilir.

Piston dahil arabanızın motor ve parça bakımını düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.