Otomatik Vites Çeşitleri ve Otomatik Vites Harflerinin Anlamları

Otomatik Vites Çeşitleri ve Otomatik Vites Harflerinin Anlamları

Debriyaja ve vites koluna gerek kalmadan vites değiştirmeyi mümkün hale getiren otomatik vites araçlar, sürücü hatalarıyla oluşacak sorunlardan kaynaklanan arızalanma riskini aza indirmesiyle her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. Üzerinde sadece birkaç harf bulunan otomatik vitesler, sürüş ve park sırasında benzersiz bir konfor sunarlar. Tabii hangi harfin ne anlama geldiğini biliyorsanız. Bilmiyorsanız da içeriğimiz sizi bu konuda aydınlatacak.

Ancak öncesinde “Otomatik vites çeşitleri ve özellikleri nelerdir?” sorusuna cevap vererek başlamak gerekir. Otomatik şanzıman tiplerine göre birbirinden ayrılan otomatik vites çeşitleri ve özelliklerini şöyle sıralamak mümkün:

Yarı Otomatik Şanzıman


Yarı otomatik vites de denilen bu şanzıman türünün tam adı otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. Motor ile şanzıman arasındaki bağlantı, bilgisayar kontrollü debriyaj tarafından gerçekleştirilir. Yeni nesil küçük ve kompakt araçlara uygun fiyata otomatik şanzıman seçeneği sunabilmek için üretilmiştir.

Maliyeti ucuzdur, yakıt tüketimini azaltır. Vites geçişlerinin yavaş ve sarsıntılı olması ise dezavantajlarıdır. Ayrıca araçlar özellikle yokuştayken geri kayma durumu yaşanabilir. Bu sorunu çözmek için “Hill Holder” denilen, geri ve ileri viteste fren pedalından gaz pedalına geçerken 1,5-2 saniye süreyle fren etkisi yapan bir sistem geliştirilmiştir.

Tam Otomatik Şanzıman


Tam otomatik vites araçların vites geçişleri çok hassastır. Sarsıntısız ve hızlı vites değiştirme avantajının yanında yokuşta geri kayma problemi yoktur. Yarı otomatik ve tam otomatik şanzıman farklarından biri de yakıt tüketiminde görülür. Tam otomatik arabaların, düz vites arabalara göre yakıt tüketimleri fazladır. Bu yüzden dizel araçlar tercih edilmelidir. Tabii hem otomatik hem de dizel araçların fiyatlarının da ortalamanın üzerinde olduğunu hatırlatalım.

Tiptronik Şanzıman


“Triptronik şanzıman” olarak da kullanıldığı görülen bu şanzıman, aslında otomatiktir. Otomatik vitesten farkı, aynı zamanda manuel olarak da kullanılabiliyor oluşudur.

Peki, otomatik viteslerde debriyaj pedalı yok, vites geçişleri frene hızlı ve yavaş basarak gerçekleştiriliyor; bu vites türü istendiğinde nasıl manuel olarak da kullanılabiliyor? Cevaplayalım: Tiptronik araçlarda vites kolunu çekerseniz manuel hale gelmiş olur, yani kontrolü siz alırsınız. Vites kolundaki + ve - işaretlerine basarak vitesi arttırabilir/azaltabilirsiniz. Mucidi Porsche olan tiptronik vitesi istediğiniz zaman otomatik halde de kullanabilirsiniz.

Otomatik Viteslerdeki Harflerin Anlamları Nedir?

otomatik-vites-uzerindeki-harflerin-anlamlari

“Otomatik vitesli arabalardaki harfler ne anlama geliyor?” ve “Vites değişimi nasıl yapılıyor?” soruları da daha çok hiç otomatik vites kullanmamış olanların merak ettiği konulardır. Aslında ileri geri kaydırdığınız bir butonun ileri-geri-park-boşa al komutlarını algılaması kadar basit bir işlem söz konusudur.

  • P, park etmek ve aracı durdurmak için;
  • R, geri gitmek için;
  • N, aracı boşa almak için;
  • D, ileri gitmek için kullanılır. 

Trafikte kontak kapatmadan uzun süre beklediğinizde ve ışıklarda bekleme yaptığınızda N konumuna getirerek bekleme esnasında aracınızın daha az enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Otomatik vitesin diğer avantajları ve düz vites ile farklarını daha yakından incelemek için "Düz Vites mi, Otomatik Vites mi?" içeriğine göz atabilirsiniz.
Hayalini kurduğunuz ikinci el otomatik vites otomobilleri online açık artırma sistemi ile satın alabileceğiniz adres ise ikinciyeni.com.