Otomatik Vites Çeşitleri ve Otomatik Vites Harflerinin Anlamları

Otomatik Vites Çeşitleri ve Otomatik Vites Harflerinin Anlamları

Debriyaja ve vites koluna gerek kalmadan vites değiştirmeyi mümkün hale getiren otomatik vites araçlar, sürücü hatalarıyla oluşacak sorunlardan kaynaklanan arızalanma riskini aza indirmesiyle her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. Üzerinde sadece birkaç harf bulunan otomatik vitesler de sürüş ve park sırasında benzersiz bir konfor sunuyor. Tabii hangi harfin ne anlama geldiğini biliyorsanız. Bilmiyorsanız da içeriğimiz sizi bu konuda aydınlatacak.

Ancak öncesinde “Otomatik vites çeşitleri ve özellikleri nelerdir?” sorusuna cevap vererek başlamak gerekir. Otomatik şanzıman tiplerine göre birbirinden ayrılan otomatik vites çeşitleri ve özelliklerini şöyle sıralamak mümkün:

Yarı Otomatik Şanzıman Nedir?

Yarı otomatik vites de denilen bu şanzıman türünün tam adı otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. Motor ile şanzıman arasındaki bağlantı, bilgisayar kontrollü debriyaj tarafından gerçekleştirilir. Yeni nesil küçük ve kompakt araçlara uygun fiyata otomatik şanzıman seçeneği sunabilmek için üretilmiştir.

Maliyeti ucuzdur, yakıt tüketimini azaltır. Vites geçişlerinin yavaş ve sarsıntılı olması ise dezavantajlarıdır. Ayrıca bu vitese sahip araçlar özellikle yokuştayken geri kayma durumu yaşanabilir. Bu sorunu çözmek için “Hill Holder” denilen, geri ve ileri viteste fren pedalından gaz pedalına geçerken 1,5-2 saniye süreyle fren etkisi yapan bir sistem geliştirilmiştir.

Yarı otomatik şanzıman denildiğinde akla ilk gelen modeller ise DSG, EDC ve DCT’dir. Bu şanzımanlar, çift kavramaya sahip oldukları için vites geçişleri oldukça hızlıdır. DSG şanzıman Volkswagen Grubu’nun üyeleri olan Volkswagen, Audi, SEAT ve Skoda gibi markalarda kullanılıyor. DSG ile ilgili en önemli şikayet ise ısınma problemi. Genellikle kullanıcılar çok sık dur-kalk yaptıklarında şanzımanın ısındığını bildiriyor. Ancak markanın yönergelerine göre bu durum herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Fakat aşırı ısınma yaşayan kullanıcıların en yakın bayiye ulaşması öneriliyor.

EDC; Renault - Nissan İttifakı nedeniyle Renault, Nissan, Dacia ve diğer birçok araç markasında kullanılıyor. EDC’de de zaman zaman DSG’de olduğu gibi ısınma sorunları ile karşılaşılıyor. Ancak kullanıcıların birçoğunun asıl şikayeti EDC şanzımanın manuele göre çok daha yüksek bir fiyatla değiştirilmesi. Aslına bakılacak olursa çift kavramalı şanzımanların tamamında böyle bir durum söz konusu.

Hyundai Grubu’nda sıkça karşılaşılan DCT şanzıman ise Hyundai ve KIA markalarında boy gösteriyor. Özellikle KIA Sportage’ın DCT şanzımanı ile uyumunun mükkemmele yakın olduğu kullanıcılar tarafından dile getiriliyor.

Tam Otomatik Şanzıman Nedir?

Tam otomatik vites araçların vites geçişleri çok hassastır. Sarsıntısız ve hızlı vites değiştirme avantajının yanında yokuşta geri kayma problemi yoktur. Yarı otomatik ve tam otomatik şanzıman farklarından biri de yakıt tüketiminde görülür. Tam otomatik arabaların düz vites arabalara göre yakıt tüketimleri fazladır. Bu yüzden dizel araçlar tercih edilmelidir. Tabii hem otomatik hem de dizel araçların fiyatlarının da ortalamanın üstünde olduğunu hatırlatalım.

Tiptronik Şanzıman Nedir?


“Triptronik şanzıman” olarak da bilinen bu şanzıman aslında otomatiktir. Otomatik vitesten farkı, aynı zamanda manuel olarak da kullanılabiliyor oluşudur.

Debriyaj pedalı olmayan otomatik viteslerde vites geçişleri, frene hızlı ve yavaş basarak gerçekleştiriliyor. Peki, bu vites türü istendiğinde nasıl manuel olarak da kullanılabiliyor?

Tiptronik araçlarda vites kolunu çekerseniz manuel hale gelmiş olur, yani kontrolü siz alırsınız. Vites kolundaki + ve - işaretlerine basarak vitesi arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Mucidi Porsche olan tiptronik vitesi istediğiniz zaman otomatik şekilde kullanabilirsiniz.

Sürekli Değişken Oranlı Şanzıman (CVT) Nedir?


Dünya genelinde en çok kullanılan otomatik şanzıman türlerinden biri olan CVT’yi genellikle Japon otomobil üreticileri tercih ediyor. Sabit bir vites oranına sahip olmayan CVT şanzımanlar, motora ve devire göre vitesi büyütüp küçültüyor. CVT şanzımanlarda vites büyüklüğü, iki adet kasnak yardımı ile belirleniyor. Kasnaklar birbirine kayış ya da zincir vasıtasıyla bağlanıyor. Kasnakların birbirine yakınlaşıp uzaklaşması ile vites değiştiriliyor.

Otomatik Viteslerdeki Harflerin Anlamları Nedir?

otomatik-vites-uzerindeki-harflerin-anlamlari

“Otomatik vitesli arabalardaki harfler ne anlama geliyor?” ve “Vites değişimi nasıl yapılıyor?” soruları genellikle hiç otomatik vites kullanmamış olanların merak ettiği konulardır. Otomatik vites araç, ileri-geri kaydırdığınız bir kolun ileri-geri-park-boşa al komutlarını algılaması ile kolayca istediğiniz gibi hareket eder. Kısaltmalar ve komutlar şöyle sıralanıyor:

  • P, park etmek ve aracı durdurmak için;
  • R, geri gitmek için;
  • N, aracı boşa almak için;
  • D, ileri gitmek için kullanılır. 

Trafikte kontak kapatmadan uzun süre beklediğinizde ve ışıklarda bekleme yaptığınızda N konumuna getirerek bekleme esnasında aracınızın daha az enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Otomatik vitesin diğer avantajları ve düz vites ile farklarını daha yakından incelemek için "Düz Vites mi, Otomatik Vites mi?" içeriğimize göz atabilirsiniz.
Hayalini kurduğunuz ikinci el otomatik vites otomobilleri ise online açık artırma sistemi ile ikinciyeni.com üzerinden satın alabilirsiniz.