Modifiye Araba Nedir?

Modifiye Araba Nedir?

Modifiye araba, kullanıcılarının arabanın orijinal yani fabrika çıkışı dış görünüşünde ya da bazı teknik özelliklerinde kendi zevklerine göre yaptıkları değişiklik sonucu ortaya çıkan arabalara denir. Artık ruhsatta yazan modelden uzaklaşmış olan modifiye arabalar, genellikle rengarenk, filmli camlara sahip, egzozundan güçlü ve dikkat çekici sesler çıkaran bir imaja sahiptir. Elbette çok daha sade görünümlü modifiye otomobiller de yapmak mümkün. Peki, “insanlar neden modifiye yapıyor”, “satılık modifiye otomobil var mı”, “Türkiye’de modifiye yapanlar” gibi soruların cevapları nedir? Daha çok ikinci el araba dünyasına özgü bir konu olan modifiye arabaları ikinciyeni.com olarak mercek altına aldık.

Modifiye Yapmanın Keyfi Bir Başka!

Araba modifiye etmek
, güçlü bir otomobil tutkusu ve özel bir yaratıcılık gerektirir. Sizin hayal ettiğiniz şekle dönüşen size özel bir tasarıma sahip olmak heyecan verici olabilir. Günümüzde tüm dünyada, modifiye çılgınlığı artık öyle bir noktaya geldi ki yana açılan bagaj kapısı, ters yöne açılıp kendi etrafında 180 derece dönebilen araba kapıları bile yapılabiliyor. Hatta bazı araştırmacılara göre otomobil markalarının tasarımcıları modifiye arabalardan ilham alıyor.

Satılık Modifiye Arabaların Fiyatları Nasıl?

Kullanıcılar, genellikle sahip oldukları bir arabayı kendi zevklerine göre modifiye etmeyi tercih ederler. Ancak bazen hazır yapılmış bir modifiye tasarımı beğenip almak isteyeneler de olabilir. Burada söz konusu otomobilin modifiye halinin aynı modelinin orijinalinden biraz daha pahalı olacağını bilmek gerekir.

Modifiye Otomobillerin Heyecan Veren Dünyası

Modifiye kelimesi ve modifiye arabalar o kadar hayatımıza girdi ki oyunları, filmleri dahi yapıldı. En ünlü modifiye araba oyunlarından biri, Need For Speed’dir. Hızlı ve Öfkeli film serisinin modifiye araba dünyasında özel bir yeri vardır. 7 filmi çekilen Hızlı ve Öfkeli’de modifiye araba yarışlarının en heyecan verici anları yaşanır.

Türkiye’de Modifiye

Türkiye’de daha çok Tofaş marka arabaları modifiye olarak yollarda görüyoruz. Ancak son bir kaç yılda marka ve model çeşitliliği arttı. Zira modifiye otomobillere olan ilgi de artıyor. Modifiye tutkunu insanların en bilinen sözü ise onların bu işe olan aşklarını fazlasıyla anlatıyor:”Modifiye bir hayat tarzıdır.”

Modifiye Araba Parçaları

Bir arabada aklınıza gelebilecek her parçayı modifiye edebilirsiniz. Modifiyenin en güzel yanı ya da onu bu kadar çekici kılan da belki de hem otomobil kullanmanın heyecanını yaşatması hem de tasarımı size bırakan sınırsız özgür alanıdır. Dolayısıyla deri koltuklar, el freni kabı, jantlar, rüzgarlıklar, direksiyon, tamponlar, süspansiyon, amortisör, vites topuzu, farlar, egzoz gibi pek çok parça üzerinde ve otomobil genelinde değişiklik yapabilirsiniz.

İç ve Dış Modifiye Kavramları

Modifiyeyi iç ve dış olarak ikiye ayırabiliriz. Dış modifiye demek cam filmi, far kitleri, jantlar, lastikler, rüzgarlık gibi arabanın dış görünüşünde farklılık yaratacak değişimlerdir. İç modifiye ise chip tuning, nitro oxide system (NOS), hava filtresi, egzoz gibi arabanın performansında farklılık yaratan değişimlerdir.

Modifiye Yarışları ve Fuarları2000’lerde popülerliği artsa da modifiyenin başlangıcı 1940’lara kadar gitmektedir. İlk yarışlar Amerika’da ikinci dünya savaşından sonra yapılmıştır. Günümüzde hemen hemen her ülkede fuarları düzenlenmektedir. Uluslararası modifiye fuarı olan Tuning Fuarı AAITF, 2015 yılında İstanbul’da düzenlenmiştir. Amerika’daki şehirlerde sene içinde farklı zamanlarda düzenlenen DUB Show en ünlü fuarlardan biridir. Bunlar dışında bir çok ülke kendi içinde ulusal fuarlar düzenlemektedir. Özellikle Japonya modifiye fuarlarını konusunda çok etkileyicidir.