İkinci El Otomobil Alırken Ekspertiz Raporunun Önemi

İkinci El Otomobil Alırken Ekspertiz Raporunun Önemi

İkinci el otomobil fiyatları sıfır otomobillere göre daha düşük olduğundan 2. el araba almak, cazip bir fırsattır. Ancak daha önce başkası tarafından kullanılan bir otomobil ile ilgili şüpheler de her zaman kafa karıştırır. “Alacağınız ikinci el otomobilin motoru ne durumda, daha önce kaza yaptı mı, geçirdiği kazalar sonucu kullanımını ya da konforunu etkileyecek arızalar oluştu mu?” gibi sorular mutlaka kafanızı kurcalayacaktır. Her ne kadar ikinci el araba satın alırken gözle kontrol etseniz ya da teorik olarak dikkat etmeniz gerekenleri bilseniz de bazı teknik hasarları fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle ikinci el alırken ekspertiz raporu çok önemlidir.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Temelde ekspertiz raporu oldukça geniş bir kavramdır. Çünkü emlak, kredi hatta sigortacılık konularına kadar pek çok alanda kullanılır. Otomotiv dünyasında ise ikinci el arabalar için söz konusu olan bir rapordur. İkinci el bir otomobilin gözle görünen ya da görünmeyen arızalarını ortaya çıkaran rapora oto ekspertiz raporu denir. Bir nevi otomobilin sağlık muayenesi sonucudur. Ekspertiz raporu ile alacağınız otomobilin değerini, daha önce kaza yapıp yapmadığını, değişen ya da arızalı bir parçasının olup olmadığına bakarak değerlendirebilirsiniz. Böylece ekspertiz raporu alıcıya güven verir.

İkinci El Otomobilde Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Oto ekspertiz raporu, alacağınız otomobili güvenle uzun yıllar kullanabileceğinizden emin olmanız için çok önemlidir. Otomobil alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, aracın motoru ve motorla ilgili aksamıdır. Ekspertiz raporu ile aracın motoru hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Motorda değişen bir parça var mı yok mu öğrenebilirsiniz. Detaylı bir oto ekspertiz raporunda motorun yanı sıra otomobilin iç aksesuarları da kontrol edilir. Aracın kaportasında, tamponunda ve bagajında bir problem olup olmadığı kontrol edilir. Aracın elektronik sistemleri incelenir. Hayati donanımlardan olan frenlerin durumu ve aşınma derecesine bakılır. Yine dışındaki boyanın orijinal mi olduğu yoksa sonradan mı yapıldığı kontrol edilir. Aracın dosyası kontrol edilerek daha önceden bir kaza yapıp yapmadığı, yetkili bir serviste parça değiştirip değiştirmediğine bakılır.

Arabanın kilometresiyle oynandığı nasıl anlaşılır?

Özetle detaylı bir ekspertiz raporunda hem arabanın resmi kayıtlarında olan ve söylenmeyen bir durumun hem de sistemler tarafından kayıtlara geçmemiş bir değişim olup olmadığı en ince ayrıntısına kadar kontrol edilir. Ekspertiz raporu sayesinde otomobilinizi aldıktan sonra bilmediğiniz bir durumla karşılaşma endişeniz en aza iner.

Oto Ekspertiz Rapor Çeşitleri

Ekspertiz raporları genel olarak, yaptırmak istediğiniz muayenenin ayrıntısına göre birkaç çeşide ayrılabiliyor. Bütçenize göre size uygun olabilecek raporu yaptırmanız mümkün. Genelde ekspertiz raporları 2 ya da 3 paket halinde bölünüp sunulur.

Otomobil İçin Ekspertiz Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Satın alacağınız arabayı, otomobil tamiri yapan bir yere götürüp muayenesini yaptırabilirsiniz; ancak çoğu zaman sonrasında elinizde yazılı bir belge olmayacaktır. Ekspertiz raporu denen bu yazılı belge için otomobil markalarının servislerine ya da bu iş için sertifikası olan ve yazılı belge veren bir servise gitmeniz gerekir. Tabii bu servislerde yoğunluk olabileceğinden önceden randevu almanız faydalı olacaktır.

ikinciyeni.com’dan Satılan Tüm Otomobiller TÜV SÜD Ekspertiz Raporuna Sahip

150 yıllık geçmişiyle tarafsız ve bağımsız bir teknik servis sağlayıcısı olan TÜV SÜD ile yaptığımız iş birliği sonucunda ikinci el otomobillerin hepsini detaylı ekspertiz raporlarıyla satışa sunuyoruz.

TÜV SÜD ekspertiz raporlarının kapsamını ayrıntılı şekilde bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

TÜV SÜD ekspertizinde araçlar nasıl test ve kontrol ediliyor, izlemek isterseniz sizi buraya alalım.

İnternetten ikinci el otomobil satın alma sürecini avantajlı, keyifli ve güvenli kılmayı hedefleyen ikinciyeni.com olarak ayrıca müşterilerimize 7 gün içinde iade güvencesini de veriyoruz. Satın aldığınız otomobilde, ekspertiz raporunda yer almayan bir durumla karşılaştığınızda bir hafta içinde aracı iade edebiliyorsunuz.  

7 gün içinde iade koşullarını buradan okuyabilirsiniz.

Şimdi hayalinizdeki ikinci el otomobili açık artırmaya katılarak satın alma zamanı! İşte ikinciyeni.com’da satışta olan ikinci el otomobiller.