Frenden Ses Gelmesinin Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

Frenden Ses Gelmesinin Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

Frenle ilgili en can sıkıcı sorunlardan biri, frenden ses gelmesidir. Peki, daha çok ıslık sesini andıran bu tiz sesin gelmesinin nedeni ve çözümleri nelerdir?

Balatalardan Ses Gelmesi

Frenden ıslık sesi gelmesi durumunda elbette ilk yapılacak şey, aracı yetkili servise götürmektir. Serviste araç liftle yukarı kaldırılır, tekerlekleri sökülür ve fren balataları kontrol edilir. Genelde sesin gelmesinin nedeni, fren balatalarının bitmiş olmasıdır.

Çoğu durumda ise fren balatası tam bitmemiş ama sürtünmeden dolayı sertleşmiş durumda olur. Sertleşen balata da diske baskı uyguladığından ses gelmesine yol açar. Balataların sertleşmesi, kullanılamaz oldukları anlamına gelmez. Sadece ses oluşumundan rahatsızsanız balataları değiştirebilirsiniz ama yeni taktırmış olacağınız balatalar da kısa zamanda diskin şeklini alacağından, yine ses oluşumunun meydana gelmesi yüksek ihtimaldir. Bu durumda fren disklerini de değiştirmeniz gerekir.

Arabanız Japon ise Dikkat!

Japon arabalarında kablolu balata seviye ölçer yoktur; bunun yerine diske yakın sac parça bulunur. Balata seviyesi düştükçe sac parçası diske yaklaşır, bittiğinde ise ses çıkararak sizi uyarır. Yani Japon yapımı arabalarda frenden ses gelmesinin nedeni, büyük ihtimalle balataların tamamen bitmiş olmasıdır.Kısacası frenden çok rahatsız etmeyecek şekilde kısık bir sesin gelmesi ciddi bir sorun değildir. Aracınızı yetkili servise götürerek balataları ve disk sistemini kontrol ettirebilir, sorunu kolayca öğrenebilirsiniz.

ikinciyeni.com’da satışa çıkarılan ikinci el otomobillerin fren balata ve sistemlerinin ne durumda olduğu ise TÜV SÜD’ün ekspertiz raporlarında mevcut, içiniz rahat olsun.