En Ucuz Elektrikli Araçlar ve Öne Çıkan Özellikleri

En Ucuz Elektrikli Araçlar ve Öne Çıkan Özellikleri

Kaynak

Geleceğin elektrikli otomobillerde olduğu uzun süredir konuşuluyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin 2030 yılından sonra fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayacaklarını arka arkaya duyurması ile elektrikli otomobillere olan ilgi daha da arttı. En ucuz elektrikli otomobilleri anlatmadan önce Türkiye’de elektrikli motorların kullanım şekline bakalım.

Türkiye’de Elektrikli Motora Sahip Araçlar


Elektrikli otomobiller konusunda bilmeniz gereken birçok nokta bulunuyor. Bunlar arasında en önemlisi ise KIA, Hyundai ve Toyota gibi markaların öne çıktığı hibrit otomobiller ile elektrikli otomobiller arasındaki farklar. Hibrit otomobillerin içerisinde, biri elektrikli biri fosil yakıtla çalışan iki ayrı motor bulunuyor ve asıl gücü fosil yakıtlı motor üretiyor. Ancak elektrikli motor bulunmasından dolayı genellikle hibrit otomobiller ile elektrikli otomobiller karıştırılıyor.

Bir diğer önemli nokta ise hidrojenli elektrikli otomobiller. Aslında bu noktada çok fazla isim tartışması var. Tesla, BMW, Renault gibi markaların elektrikli otomobilleri içerisinde batarya bulunuyor ve bu bataryanın beslediği rotor, elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirip aracın ilerlemesini sağlıyor.

Farklılaşan Elektrik Teknolojisi


Hidrojen yakıt pili teknolojisine sahip olan araçlar, akaryakıt istasyonu gibi merkezlerde yenilenen hidrojenin oksijen ile kimyasal tepkimeye girmesi ve üretilen elektrik enerjisinin hareket enerjisine çevrilmesi ile çalışır. Şu an için dünya genelinde hidrojen ile çalışan ve en bilinen otomobil ise Hyundai Nexo.

Elektrikli otomobillerin fiyatları, fosil yakıtla çalışan geleneksel otomobillere ve hibrit modellere göre çok daha yüksektir. Bunun temel nedeni ise bataryaların pahalı olmasıdır. Dünya genelinde elektrikli otomobiller, muadilleri olan fosil yakıtlı otomobillerden %50 daha yüksek bedelle satılır. Ancak Türkiye’de fosil yakıtın kısıtlı olması ve çoğunlukla yurt dışından ithal edilmesi nedeniyle elektrikli otomobiller uzun süre kullanıldığında, fosil yakıtlardan daha uygun fiyata gelebiliyor. Tabii elektrikli araçların tasarruf ettirmesi için günde 50 kilometreden fazla yol gitmeli ve aracı uzun yıllar kullanmalısınız.

Hem ekonomik hem güçlü hem de çevreci olan ve Türkiye’de satışı yapılan elektrikli otomobil modelleri ise Renault Zoe, SMART ForTwo EQ ile BMW i3’tür.

SMART ForTwo EQ Coupe: Ürün Gamı Genişliyor  


smart-fortwo-eq-fiyatlari-nasil
Kaynak

Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa metropollerinde yalnız yaşayanların ya da iki kişilik ailelerin tercih ettiği SMART, Türkiye’de bir türlü aradığı başarıyı yakalayamadı. Bu duruma, Türkiye’de ailelerin genellikle çocuklu olmaları ya da gençlerin daha sportif araçları tercih etmesi yol açmış olabilir. Ancak SMART, ForTwo EQ Coupe ile daha emin ve güçlü adımlarla Türkiye’de çok fazla rakibin olmadığı bir alana girdi.

SMART ForTwo EQ Coupe, 6 saatten kısa sürede şarj olabiliyor. Kısacası akşam eve döndüğünüzde şarja takmanız ve sabah tekrar dolu bataryayla aracınızı kullanmanız mümkün. Bu süre, elektrikli araçların şarj süreleri düşünüldüğü zaman oldukça düşük. Ayrıca SMART ForTwo EQ, 150 kilometre menzile sahip. Yani İstanbul gibi metropollerde yaşayanlar için oldukça uygun.

Elektrikli arabaların genelinde olan yüksek performans, Smart ForTwo’da da gözlemleniyor. Bu 2 kişilik elektrikli araba, 160 Nm tork ve 82 beygir güç üretebiliyor. Smart ForTwo EQ Coupe’nin 2020 yılı Türkiye satış fiyatı ise 157.100 TL.

Smart ForFour EQ: 4 Kişilik Smart’ın Elektriklisi


Smart uzun yıllar boyunca sadece iki kişilik araçlar üretti. Ancak markanın temsilcileri geçen süre içerisinde beğeniler kadar işlevselliğe de önem vermeye karar verdi. Bu nedenle de ForFour adı verilen dört kişilik araçlar üretmeye başladılar. Klasik bir hatchback araçtan çok daha küçük görünen Smart ForFour, 4 kişinin rahatlıkla hareket edebilmesini sağlıyor. Elektrikli olması sayesinde de sıfır emisyon değerine sahip. 82 beygir güç üretebilen motoruyla 2020 satış fiyatı ise 161.100 TL.

Renault Zoe: Herkese Hitap Ediyor


renault-zoe-fiyatlari-ne-kadar
Kaynak

Renault, yeni binek otomobillerin tasarım dili ile elektrik enerjisini geçtiğimiz yıllarda birleştirip Zoe’yi duyurdu. Zoe’nin görünüm olarak geleneksel içten yanmalı motor teknolojisi ile çalışan araçlara oldukça benzemesi en büyük artısı olarak gösteriliyor. Hatta İstanbul’da bazı taksi sürücüleri, geçtiğimiz yıllarda Zoe kullanmaya başladı. Tabii ki bunun altında yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve müşteri memnuniyeti de yatıyor.

Zoe, diğer tüm elektrikli otomobiller gibi oldukça sessiz çalışıyor ve sürücüleri oldukça sakin bir yolculuk bekliyor. Ayrıca fosil yakıtla çalışmaması nedeniyle hem ekonomik hem de CO2 salınımı yapmadığı için çevreci. Renault’un Zoe için öngördüğü menzil ise yaz aylarında 300, kış aylarında 200 kilometre. 220 Nm tork ve 92 beygir güç üretebilen Renault Zoe’nin 2020 satış fiyatı ise 234.600 TL. Ancak isteğe bağlı olarak eklenen bazı donanımlar ile fiyat artabiliyor.

BMW i3: Küçük ve Lüks

bmw-i3-fiyat-listesi
Kaynak

Fosil yakıt ile çalışan araçlar dahil edildiği zaman bile BMW i3, halihazırda sınıfın en lüks araçları arasında yer alıyor. Küçük boyutlara sahip olan araç, BMW tarafından fosil yakıtlı versiyonların şehir içi alternatifi olarak geliştirildi. BMW i3’ün halihazırda 2. jenerasyonu satışta. Ayrıca BMW i ailesinde yer alan i3s adında bir model daha bulunuyor.

İkinci jenerasyon yani Yeni BMW i3’ün oldukça etkileyici bir iç mekanı var. Ferah ve geniş olan kabin, sportif koltuklar ve geniş multimedya ekranı ile destekleniyor. 170 beygir güç ve 250 Nm tork üretebilen i3, ortalama 200 kilometre menzile sahip. A+ enerji verimliliğine sahip olan araç, 407.700 TL’ye satılıyor.

Bonus: SUV’nin Gücü Jaguar I-PaceLüks ve otomobil kelimeleri bir araya geldiğinde dünyada akla gelen birkaç marka vardır. Hiç kuşku yok ki Jaguar da bu markalardan biridir. Lüks otomobil markaları, uzun süredir yüksek performans nedeniyle elektrikli otomobillere yoğun bir ilgi duyuyor. Jaguar bu alanda ilk atılımı yapan markalardan biri oldu ve dünyanın en güçlü SUV araçlarından biri olan I-Pace’i elektrikli olarak üretti. Marka bununla da kalmadı ve lüks SUV pazarında I-Pace’i nispeten ucuz bir fiyatla satışa sundu. Yani kullanıcılara, lüks bir elektrikli SUV’yi ucuza sunmayı başardı.

Jaguar I-Pace incelendiğinde araç içerisinde neredeyse bugün otomotiv sektöründe var olan en iyi teknolojilerin yer aldığı görülüyor. 400 beygir güç üretebilen I-Pace, 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.8 saniye içerisinde ulaşıyor. Tabii ki aracın hünerleri bununla sınırlı değil.

Aracın birçok noktasına yerleştirilen kamera ve sensörler sayesinde adaptif hız sabitleyici kontrolünde uzun süre hareket edilebiliyor. Ayrıca araç içerisinde yer alan özel bir sistem sayesinde trafik işaretleri takip ediliyor ve I-Pace adaptif sürüş modundayken trafik kurallarına uyarak ilerliyor. Jaguar I-Pace’in satış fiyatı 713 bin TL’den başlıyor ve 827 bin TL’ye kadar uzanıyor.

Uygun bir elektrikli otomobil istiyorsanız ikinciyeni.com’un ikinci el açık artırmalarını takip edebilirsiniz. Böylece hem elektrikli araç dünyasına “Merhaba!” demiş olursunuz hem de uygun fiyatla rahat bir araca kavuşursunuz.