En Ucuz Elektrikli Araçlar ve Öne Çıkan Özellikleri

En Ucuz Elektrikli Araçlar ve Öne Çıkan Özellikleri

Kaynak

Geleceğin elektrikli otomobillerde olduğu uzun süredir konuşuluyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin peşi sıra 2030 yılından sonra fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayacağını duyurması ile elektrikli otomobillere olan ilgi daha da arttı. Peki, ülkemizde satılan en ucuz elektrikli otomobiller hangileri?

Elektrikli otomobiller konusunda bilmeniz gereken birçok nokta bulunuyor. Bunlar arasında en önemlisi ise KIA, Hyundai ve Toyota gibi markaların öne çıktığı hibrit otomobiller ile elektrikli otomobiller arasındaki farklardır. Hibrit otomobillerin içerisinde, biri elektrikli biri fosil yakıtla çalışan iki ayrı motor bulunuyor ve asıl gücü fosil yakıtlı motor üretiyor. Ancak elektrikli motor bulunmasından dolayı genellikle hibrit otomobiller ile elektrikli otomobiller karıştırılıyor.

Bir diğer önemli nokta ise hidrojenli elektrikli otomobiller. Aslında bu noktada çok fazla isim tartışması var. Tesla, BMW, Renault gibi markaların elektrikli otomobilleri içerisinde batarya bulunuyor ve bu bataryanın beslediği rotor, elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirip aracın ilerlemesini sağlıyor.

Farklılaşan Elektrik Teknolojisi


Hidrojen yakıt pili teknolojisine sahip olan araçlar, akaryakıt istasyonu gibi merkezlerde yenilenen hidrojenin, oksijen ile kimyasal tepkimeye girmesi ve üretilen elektrik enerjisinin hareket enerjisine çevrilmesi ile çalışır. Şu an için dünya genelinde hidrojen ile çalışan ve en bilinen otomobil ise Hyundai Nexo.

Elektrikli otomobillerin fiyatları, fosil yakıtla çalışan geleneksel otomobillere ve hibrit modellere göre çok daha pahalıdır. Bunun temel nedeni ise bataryaların çok pahalı olmasıdır. Dünya genelinde elektrikli otomobiller, muadilleri olan fosil yakıtlı otomobillerden %50 daha yüksek bedelle satılıyor. Ancak Türkiye’de fosil yakıtın kısıtlı olması ve çoğunlukla yurt dışından ithal edilmesi nedeniyle elektrikli otomobiller uzun süre kullanıldığında, fosil yakıtlardan daha uygun fiyata gelebiliyor. Tabii elektrikli araçların makul olması için günde neredeyse 50 kilometreden fazla yol gitmeli ve aracı 10 seneye yakın aralıksız kullanmalısınız. Hem ekonomik hem güçlü hem de çevreci olan ve Türkiye’de satışı yapılan elektrikli otomobil modelleri ise Renault Zoe, SMART ForTwo EQ ile BMW i3’tür.

SMART ForTwo EQ: Ürün Gamı Genişliyor


smart-fortwo-eq-fiyatlari-nasil
Kaynak

Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’nın metropollerinde yaşayan yalnız ya da iki kişilik ailelerin tercih ettiği SMART, Türkiye’de bir türlü aradığı başarıyı yakalayamadı. Bu duruma, Türkiye’de ailelerin genellikle çocuklu olmaları ya da gençlerin daha sportif araçlar tercih etmesi yol açmış olabilir. SMART bu sefer, daha emin ve güçlü adımlarla Türkiye’de çok fazla rakibin olmadığı bir alana girdi.

SMART ForTwo EQ Cabrio, 6 saatten kısa sürede şarj olabiliyor. Kısacası akşam eve döndüğünüzde şarja takmanız ve sabah tekrar dolu bataryayla aracınızı kullanmanız mümkün. Bu süre, elektrikli araçların şarj süreleri düşünüldüğü zaman oldukça düşük. Ayrıca SMART ForTwo EQ, 150 kilometre menzile sahip. Yani İstanbul gibi metropollerde yaşayanlar için birebir. Elektrikli arabaların genelinde olan yüksek performans, Smart ForTwo’da da gözlemleniyor. 2 kişilik olan elektrikli araba, 160 Nm tork ve 82 beygir güç üretebiliyor. Smart ForTwo EQ Cabrio’nun 2019 yılı Türkiye satış fiyatı ise 156.900 TL.

Renault Zoe: Tüm Tüketicilere Hitap Edebilecek Kadar Başarılı


renault-zoe-fiyatlari-ne-kadar
Kaynak

Renault, yeni binek otomobillerin tasarım dili ile elektrik enerjisini geçtiğimiz yıllarda birleştirip Zoe’yi duyurdu. Zoe’nin görünüm olarak geleneksel içten yanmalı motor teknolojisi ile çalışan araçlara oldukça benzemesi en büyük artısı olarak gösteriliyor. Hatta İstanbul’da bazı taksi sürücüleri, geçtiğimiz yıllarda Zoe kullanmaya başladı. Tabii ki bunun altında yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve müşteri memnuniyeti de yatıyor. Zoe, diğer tüm elektrikli otomobiller gibi oldukça sessiz çalışıyor ve sürücüleri oldukça sessiz bir yolculuk bekliyor. Ayrıca fosil yakıtla çalışmaması nedeniyle hem ekonomik hem de CO2 salınımı yapmadığı için çevreci. Renault’un Zoe için öngördüğü menzil ise yaz aylarında 300, kış aylarında 200 kilometre. 220 Nm tork ve 92 beygir güç üretebilen Renault Zoe’nin satış fiyatı 199.900 TL. Ancak isteğe bağlı olarak eklenen bazı donanımlar ile fiyat artabiliyor.

BMW i3: Küçük ve Lüks


bmw-i3-fiyat-listesi
Kaynak

Fosil yakıt ile çalışan araçlar dahil edildiği zaman bile BMW i3, halihazırda sınıfın en lüks araçları arasında yer alıyor. Küçük boyutlara sahip olan araç, BMW tarafından fosil yakıtlı versiyonların şehir içi alternatifi olarak geliştirildi. BMW i3’ün halihazırda 2. jenerasyonu satışta. Ayrıca BMW i ailesinde yer alan i3s adında farklı bir model daha bulunuyor. 2. jenerasyon yani Yeni BMW i3’ün oldukça etkileyici bir iç mekanı var. Ferah ve oldukça geniş olan kabin, sportif koltuklar ve geniş multimedya ekranı ile destekleniyor. 170 beygir güç ve 250 Nm tork üretebilen i3, ortalama 200 kilometre menzile sahip. A+ enerji verimliliğine sahip olan araç, 286.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Donanımlara göre BMW i3’ün fiyatı, 306.100 TL’ye kadar yükselebiliyor.