En Az Arıza Yapan Otomobil Markaları

En Az Arıza Yapan Otomobil Markaları

J.D. Power, her yıl düzenlediği araştırmalarla en sorunsuz araçları ve markaları belirlemeye çalışıyor. Bunu yaparken tabii ki en önemli nokta, kullanıcı deneyimi oluyor. Herhangi bir araca 1 ile 3 yıl arasında sahip olan İngiliz kullanıcılara çeşitli sorular yöneltiliyor. Sorular arasında “Aracınız kaç kere arıza yaptı?” sorusu da yer alıyor. Her 100 kullanıcıdan gelen cevaba göre markanın arıza ve sorunları öğreniliyor.

Örneğin bir markanın 100 kullanıcısı da “2 kez sorun yaşadım.” diyorsa ortalama olarak 100 araç başına arıza sayısı 200 oluyor. Daha sonra da 100 araca göre ortalama sorun ya da arıza sayısına göre en başarılı araba markaları belirleniyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre her geçen yıl ortalama arıza sayısı azalıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl 100 araç başına 124 arıza söz konusuydu; ama bu yıl sayı 119’a gerilemiş durumda. Yani her araç ortalama 1.19 kere arıza veriyor ve bu hala çok yüksek. Markalar ve ortalama arıza sıralaması şöyle:
Kaynak: J. D. Power

Listede PSA Peugeot Citroen Grubu, Volkswagen Grubu, Renault Nissan İttifakı ve Suzuki’nin başarısı göze çarpan ilk detay. İlk 10 marka incelendiğinde Peugeot, Skoda, Hyundai, Nissan, Suzuki ve Opel (Birleşik Krallık pazarında Vauxhall adıyla anılıyor.) 100 araçta 100’den az arızaya sahip. Yani başka bir deyişle adı geçen markaların hiç arıza yapmayan araçları bulunuyor.

Segmentlere Göre En Başarılı Modeller
Segmentlere göre en başarılı araçlar incelendiği zaman Volkswagen Grubu’nun 3 araç ile liste başı olduğu görülüyor. Aynı başarıya 3 araçla PSA Peugeot Citroen Grubu da imza atıyor. Sınıflara göre en başarılı arabalar ve bu arabaların özellikleri şöyle:

A Sınıfı: Volkswagen Up!Kaynak


Uzun yıllardır Avrupa otomobil pazarında yer alan Volkswagen Up!, Türkiye’de henüz satılmıyor. Markanın en başarılı otomobillerinden olan Up!, düşük yakıt tüketimi ile öne çıkıyor. 1.0 litrelik motoru ile 60 beygir güç üretmeyi başaran araç, ortalama 100 kilometrede 4 litre yakıt tüketiyor.

B Sınıfı: Peugeot 208


Ülkemizde de bir hayli sevilen ve kullanılan Peugeot 208, PSA Peugeot Citroen Grubu’nun üzerine titrediği modeller arasında yer alıyor. Tüm bu çabaların karşılığı olarak Peugeot 208, 4 farklı donanım seviyesi ve 3 farklı motor seçeneği ile sunuluyor. Araç özellikle hız sabitleyici ve i-Cockpit gibi donanımların öne çıktığı GT Line versiyonu ile çok seviliyor. 1.2 litrelik benzinli motora sahip olan Peugeot 208 GT Line, 110 beygir güç ve 205 Nm tork üretiyor.

C Sınıfı: Skoda Octavia


Türkiye’de station wagon otomobiller sık tercih edilmiyor, ama Avrupa için bundan söz etmek pek mümkün değil. Skoda Octavia hem station wagon hem de sedan versiyonları olması nedeniyle tercih ediliyor. Aracın bir başka öne çıkan noktası ise Volkswagen’in güçlü motor teknolojisini nispeten ucuz fiyata sunması olarak gösteriliyor. Örneğin Skoda Octavia, 1.0 litrelik benzinli TSI motoru ile 115 beygir güç ve 200 Nm tork üretiyor..

D Sınıfı: Vauxhall Insignia


Vauxhall, Opel’in İngiltere’de kullandığı isim dersek yanlış olmaz. Neredeyse tüm modeller, Avrupa’nın kalanında Opel adıyla satılıyor. Insignia da bu araçlardan biri. Station wagon ve sedan kasa seçeneklerine sahip olan Insignia’nın 1.5 litrelik benzinli motoru, 140 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Aracın ülkemizde yer alan versiyonu için Insignia incelememizi de okuyabilirsiniz.

E Sınıfı: Mercedes E Serisi


Kimileri onun için seri üretim otomobilin zirvesi, kimileri ise en konforlu araç diyor. Mercedes’in segmenti ile aynı ada sahip olan E Serisi’nin tarihi bir hayli eskiye dayanıyor. 2019 yılında İngiltere’de aracı kullananlara göre ise Mercedes E Serisi, E sınıfı otomobiller arasında en az sorun yaşatan araç. Bir insanın isteyebileceği hemen her donanıma sahip. 12.3” büyüklükte gösterge alanı, 64 farklı renk verebilen ambiyans ışıklandırma ya da 20" büyüklüğünde tekerlekler, donanımlardan ilk akla gelenler. Bunun dışında 4.0 litrelik V8 motora sahip olan Mercedes AMG E 63 modeli, 612 beygir güç üretiyor.

Kompakt SUV: Volkswagen Tiguan


Volkswagen’in sevilen araçları arasında yer alan Tiguan hem geniş gövdesi hem de konforu ile öne çıkıyor. 5 kapısı ve 7 kişilik oturma düzeni bulunan Tiguan, 2.0 litrelik TDI dizel motoru ile 240 beygir güç üretebiliyor. Markanın sevilen aracının içerisinde adaptif hız sabitleyici, park asistanı, şerit takip asistanı, Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları ile sesli kontrol sistemi, ilk göze çarpan donanımlar arasında yer alıyor.

Küçük SUV: Vauxhall Mokka / Mokka X
Kaynak

Türkiye’de Opel Mokka ve Mokka X adlarıyla uzun yıllar satılan Küçük SUV segmentindeki araçlar, düşük yakıt tüketimleri ve yüksek verimlilikleri ile ön planda yer alıyordu. Özellikle 1.6 litrelik CDTi ecoFLEX motorları ile çok beğenilen otomobil serisi, geniş mekanı sayesinde de özellikle ailelerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Opel Mokka ya da listeye girmeye hak kazanan en az arıza yapan otomobil modellerinden birini satın almak istiyorsanız ikinciyeni.com’un ikinci el araba ihalelerini takip etmeniz yeterli.