Arabanın Aküsü Biterse Ne Olur?

Arabanın Aküsü Biterse Ne Olur?

Akü, motorlu taşıtların çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Akü bitince yolun ortasında kalmak, toplantınızın olduğu bir günün sabahı garajdan çıkamamak, acil yetişmeniz gereken bir yere varamamak gibi son derece can sıkıcı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle anları yaşamamak için aküyü doğru kullanmayı öğrenmeli, yakıt ve lastikleri incelediğiniz gibi aküyü de bitme ihtimaline karşı kontrol etmelisiniz.

Akü Nedir?

Akümülatör sözcüğünün halk arasındaki adı ya da kısaltılmış hali olan akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirir, istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak verir. Daha basit bir tanımla ifade edelim: Motorlu bir aracın çalışmak için elektriğe ihtiyacı vardır. İşte o elektriği akü verir. Arabanızın sıfır kilometre ya da ikinci el olması akünün bitmesine etki etmez. Otomobilin/akünün markası ya da arabanın yaşı fark etmez, her akünün bir ömrü vardır.

 

Kaynak

Akü Bitince Ne Olur?

Arabanın aküsünün bittiği nasıl anlaşılır? Kontağı çevirdiğinizde ya da trafikte bekledikten bir sonra arabanız çalışmıyorsa akü bitmiş olabilir. Akü biterse motora elektrik gitmez ve araç çalışmaz.

Farların sönükleşmesi ve başlatma düğmesinin anahtarsız çalışmaması da akünün bitmeye yaklaştığının göstergeleridir.

Arabanızın size anlatmak istediği şeyler var.

Akü Neden Biter/Akü Neden Çalışmaz?

 • Akü, kış aylarında daha fazla ve daha hızlı tükenir. Zira arka camdaki buğu önleme sistemi, soğuk hava, sürekli çalışan ısıtıcı ve silecekler, akünün daha fazla kullanılmasına neden olur. Ayrıca soğuk havalarda motor yağı katılaşır, böylece akü de motora ilk hareketi vermekte zorlanır.
 • Çok sıcak havalar da akünün boşalmasına neden olur. Çünkü sıcak havalarda akü daha çok enerji harcar.
 • İstanbul gibi dur-kalk trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde akü daha çabuk biter. Çünkü düşük kalan motor devri nedeniyle şarj dinamosu aküyü şarj etmekte zorlanır.
 • Araba çalışmıyorken farları, ses sistemini ya da iç aydınlatmayı açık unutursanız akü biter.
 • Kullanılmayan arabanın aküsü biter mi? Evet, çok uzun süre arabanızı çalıştırmazsanız akü biter.
 • Çok soğuk havalarda akü donarsa çalışmaz ve değiştirilmesi gerekir.
 • Aküyü şarj eden aksam bozulursa akü çalışmaz.

Kışın akü bakımı nasıl yapılır?

Akü Nasıl Çalıştırılır?

Akü biterse arabayı çalıştırma tekniği, çalışır haldeki başka bir otomobilin aküsünü kullanma yöntemine dayanır. Akü takviyesi için aşağıdaki işlemleri takip edin:

 • İki aracı yan yana getirin. (Her iki aracın aküsünün aynı gerilimde ve kapasitede Ah/Ampersaat) olması gerekir.)
 • Kaputları açın ve her ihtimale karşı yangın söndürme tüplerini elinizin altında bulundurun. Her iki aracın lambalarının kapalı olduğuna emin olun.
 • Araçların birbirine temas etmemesine dikkat edin. Araçlar temas ettiklerinde takviye kablolarının artı uçları birbirleri ile bağlantıya geçtiği anda araçlar üzerinde elektrik akımı oluşturur. Bu da çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
 • Takviye edilecek aracın aküsünün pozitif kutbuna kırmızı kelepçeyi bağlayın. Daha sonra da kırmızı kablonun diğer ucunu, çalışır durumda olan akünün pozitif kısmına bağlayın. Sonraki adım, siyah kelepçeyi çalışan arabanın aküsünün negatif ucuna bağlamak olacak. Siyah kablonun diğer kelepçesini arabada boyasız, topraklanmış metal bir parçanın (silindir blok gibi) üzerine takın.
 • Kabloları hemen çıkartmayın. Takviye yaptığınız aracı 5 dakika 2000 devirde çalıştırın.
 • Daha sonra kabloları çıkarın, takviye yapılan aracı rölantide hafifçe gaza basarak çalıştırın.
 • En kısa zamanda akü tamiri için mutlaka oto tamircinize ulaşın.

Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Zararlı mı?

Aküsü biten araba nasıl vurdurulur, aküsü biten arabada vurdurma nasıl yapılır gibi sorularla karşılaşmaktayız.

Aracı vurdurarak çalıştırmak, basitçe ittirmek anlamına gelir. Uzun vadede debriyaj ve aktarma sistemine zarar verir. Arabalar normalde motorun gücünü tekerleklere vermesiyle hareket eder. Fakat vurdurma ile hareketi tekerlekten motora vermiş olursunuz. Bu da hareketi ters bir şekilde, üstelik şiddeti debriyajla ayarlayamadan sağlamak demektir. Tüm bunların sonunda motordaki krank millerini çalıştıran triger kayışında arıza meydana gelebilir.  

Akü Kaç Yıl Dayanır?

Bir akünün ortalama ömrü 5 yıldır. Bitmeye yaklaştığını, marşa bastığınızda çıkan cılız sesten anlayabilirsiniz.

Akü Bitince Ne Yapmalısınız

 • Araba aküsü nasıl doldurulur konusunu yukarıda anlattık. Yakınlarda tanıdığınız birileri varsa çağırıp onların aküsüyle arabanızı çalıştırabilir, en azından trafikte kalmaktan kurtulabilirsiniz.
 • Yol yardımını arayabilirsiniz.
 • Sigorta şirketinizin teminat kapsamında konuyla ilgili destek sunuluyorsa onlara ulaşabilirsiniz.
 • Çekici çağırabilirsiniz.

Yolda kaldığınız zaman yapmanız gerekenleri adım adım öğrenin.

Ekspertiz Raporunda Akü Bilgisi Var mı?

ikinciyeni.com, açık artırmaya sunduğu tüm ikinci el arabalar için ekspertiz raporu paylaşır. TÜV SÜD tarafından yapılan detaylı ekspertiz incelemesinde ikinci el otonun akü bilgisi de bulunur. Dolayısıyla akünün ne durumda olduğunu bu rapora bakarak anlayabilirsiniz.