Abu Dabi'de Bir Ferrari Dünyası: Ferrari World

Abu Dabi'de Bir Ferrari Dünyası: Ferrari World

Kaynak

Spor otomobil denilince herkesin aklına ilk gelen markalardan olan Ferrari, günümüzün en prestijli araba modellerini üretiyor. Her ülkeden hatırı sayılır miktarda hayran kitlesi bulunan marka, 1929 yılında Alfa Romeo’nun kanatları altında kurulduğundan beri her geçen yılla beraber spor ve lüks otomobil kavramını bir adım daha ileriye götürüyor. Ferrari, artık sadece tasarladığı otomobiller ile değil, adı ile kurulan eğlence parklarıyla da hız tutkunlarına sesleniyor.

Abu Dabi’de gezilecek yerler konusu açılınca Ferrari World üst sıralarda olmayı sonuna kadar hak ediyor. Her yıl on binlerce Ferrari tutkununu bir araya getiren Ferrari Dünyası, aynı zamanda tüm ailenin birlikte vakit geçirmekten keyif alacağı bir yer.

Ferrari World Nerede?


ferrari-world-nerede-nasil-gidilir
Dünyanın Ferrari üzerine kurulmuş ilk eğlence parkı olan Ferrari Dünyası, Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dabi’de bulunuyor. Şehrin en popüler bölgelerinden Yas Adası’na (Yas Island) konumlanmış Ferrari Dünyası, Abu Dabi’nin girişinde şehrin ziyaretçilerini karşılıyor.

Ferrari Aşıklarının Cenneti: Ferrari World Eğlence Parkı


ferrari-asiklarinin-cenneti-ferrari-world
Kaynak

4 Kasım 2010 yılında görkemli bir törenle açılan Ferrari World, 86 bin metrekare alana yayılmış dev bir eğlence tesisi. Ferrari ile ilgili her detaya burada ulaşılabiliyor. Eğlence parkının içerisinde bulunan hediyelik eşya mağazalarından Ferrari temalı bardaklar, tişörtler, yastıklar ya da figürler alınabiliyor. Eğlence parkının içerisinde, katılmak isteyenler için birçok heyecanlı aktivite de var. Dünyanın ilk “Ferrari branded theme park” yani “Ferrari markalı tema parkı” unvanına sahip Ferrari Dünyası’nda otomobil tutkunları, özellikle de Ferrari aşıkları, günün nasıl geçtiğini anlamayacak.

2015 yılından beri “Orta Doğu’nun En İyi Eğlence Parkı” ödülünü kazanan Ferrari World, 2017 yılında Tripadvisor’dan “Mükemmelik Sertifikası” alarak başarısını global anlamda perçinledi. Fütüristik mimarisi, alışveriş merkezleri ve ferah ortamıyla Ferrari Dünyası’nda hem yetişkinler hem de çocuklar için seçenek bol. İtalyan spor otomobil devinin en gözde modellerinin sergilendiği alanların yanı sıra yapı içerisinde heyecan yaratan birçok oyun mevcut. Buradaki bütün aktivitelere katılmak için tam bir gün gerekiyor. Gitmeyi düşünenler, sabahın erken saatlerini tercih etmeli.

Hız Tutkunları Kaçırmasın: Formula Rossa


ferrari-ve-hiz-tutkunlari-kacirmasin-formula-rossa
Kaynak

Ferrari Dünyası’nda yer alan ve dünyanın en hızlı roller coaster’i (fastest roller coaster) unvanına sahip olan Formula Rossa, hız tutkunlarının en azından hayatında bir kere deneyimlemesi gereken bir aktivite.

Dünyanın en hızlı roller coaster’i (hız treni) Formula Rossa, açık havada 240 km/s hızla yolculuk yapmanın nasıl bir şey olduğunu merak edenleri bir araya getiriyor. 50 metre kadar yüksekliğe ulaşan, kavisli bir ray hattı üzerinden 100 km/s hıza 2 saniyede çıkan Formula Rossa, kesinlikle deneyim gerektiriyor. Daha önceden hız treni yolculuğunu tecrübe etmeyenler, Formula Rossa içerisindeyken soğuk terler döküp çok fazla heyecanlanabilirler. Ferrari Dünyası’ndaki en uzun kuyruk da Formula Rossa girişinde oluyor. 1.7 G kuvveti uygulayan Formula Rossa, binenleri kesinlikle yeni bir algı boyutuna taşıyor. Ani yükselmelerin, keskin virajların ve yanakları dalgalandıracak kadar yüksek bir hızın olduğu Formula Rossa, Abu Dabi’de yapılabilecek şeylerin muhtemelen en heyecanlı olanı.

Ferrari World’de Araba Kullanma Deneyimi


abu-dabi-ferrari-world-de-araba-kullanma-deneyimi
Kaynak

Ferrari’nin tarihçesini merak ediyorsanız dış tasarımlarından motor bileşenlerine kadar birçok bilgi, infografikler ve sinevizyon bölümleri ile burada sizi bekliyor olacak.

Ferrari World içerisinde gezerken tasarımları, motor güçleri ve otomobil yarışı başarıları ile popüler birçok modeli görebilirsiniz. Zaman zaman bazı modeller deneme sürüşü için ziyaretçilerin kullanımına açılıyor. Yani bu ünlü modelleri kullanma deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Ferrari World Giriş Ücreti Ne Kadar?


abu-dabi-ferrari-world-giris-ucreti-ne-kadar
Kaynak

Refah seviyesinin çok yüksek olduğu Abu Dabi şehri, oldukça pahalı bir yer. Doğal olarak Ferrari World bilet ücretleri de TL bazında ele alınca biraz yüksek kalıyor. Bir kişilik Ferrari World bileti, 2018 yılı itibariyle 295 AED (Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi). Bu da yaklaşık 530 TL ediyor. Bu bilet, içerideki her etkinliği ücretsiz kılıyor. Ferrari World biletini online satın alabileceğiniz gibi yapının girişinde bulunan gişelerden de temin edebilirsiniz. Ramazan Bayramı gibi özel günlerde, Abu Dabi’nin en iyi eğlence merkezinin ücretsiz olabileceğini de belirtelim. Bu tarz özel zamanlarda, kapılarını ücret beklemeden açan Ferrari World, doğal olarak çok daha kalabalık oluyor. Yani resmi tatil günlerinde burayı ziyaret edeceklerin erken saatlerde gitmesinde fayda var.