4x4 ve 4x2 Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

4x4 ve 4x2 Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

4x4 ve 4x2 arasındaki farkı anlamanın en kolay yolu, bu iki çekiş tipinin özelliklerini bilmekle mümkün. Öyleyse, nedir 4x4 ve 4x2 araçların özellikleri?

4x2 Araçların Özellikleri

Bir aracın 4x2 olması, önden ya da arkadan çekişli olduğu anlamına gelir. Yani güç, ya öndeki ya da arkadaki tekerleklere gönderilerek aracın hareket etmesi sağlanır. Günlük kullanıma uygun birçok otomobil, 4x2 sürüş seçeneğine sahiptir.

Önden Çekiş

Sayıları epey fazla olan önden çekişli araçların üretim maliyetleri ve yakıt tüketimleri diğer araçlara göre daha azdır.

Önden çekişli araçlarda motorun ağırlığı, karlı ve buzlu yollarda sürüş kolaylığı sağlar. Fakat bu durum virajlı yollarda dezavantaj oluşturur; çünkü yüksek hızla girilen virajlarda önden kayma durumu meydana gelebilir.

Arkadan Çekiş

Gücün yere daha iyi aktarılması için genelde sportif araçlar arkadan çekişli olarak üretilir. Önden çekişli araçlara göre avantajı, aracın ağırlık dağılımının daha eşit bir şekilde yapılıyor olmasıdır. Bu da virajlardaki performansı arttırır.

Yağışlı, buzlu ve karlı havalarda yol tutuş performansları düşüktür. Önden çekişliye göre daha fazla parça barındırdıkları için maliyetleri daha fazladır. Arkadan çekişli araçlarda sürtünme de daha fazla olduğundan yakıt tüketimi de artar.

4x4 Araçların Özellikleri

4x4 araçlarda motorun gücü dört tekerleğe de dağıtılır. “4x4 ile 4x2 arasındaki fark nedir?” sorusunun en net cevabı şudur: 4x2’de güç iki tekerleğe gönderilirken 4x4’te gücün tüm tekerlere dağıtılmasıdır. Bu da 4x4 araçların performanslarının, 4x2’lere göre daha yüksek olmasını sağlar.

4x2 araçlar görünüm olarak 4x4’lere benzer ancak çalışma prensipleri, yalnızca önden çekişli ya da arkadan itişli araçlardan farklı değildir. 4x4 çekiş tipi ise zorlu yol koşullarında yüksek performans sağladığından genelde arazi araçlarında kullanılır. Elbette bazı markaların üst sınıf binek otomobillerinde de 4x4 seçeneği bulunabiliyor.

4x4 Araç Sistemleri

4x4 araçların bazılarında sürücüler yolun durumuna göre çekiş tipini 4x2 modunda ayarlayabilirler. İşte birbirlerinden ayrışan özellikleriyle 4x4 araç sistemleri:

1- Seçilebilir 4x4 (Part Time)

Bu sisteme sahip 4x4 araçlarda, belli hızlara kadar sadece arkadan çekiş kullanılabilir. Ön tekerleklerdeki çekiş, arazide sürücüler tarafından manuel bir şekilde devreye alınabilir. Bu 4x4 sistemi, asfalt kullanımı için uygun değildir.

2- Sürekli 4X4 (Permanent)

Yukarıda bahsettiğimiz seçilebilir 4x4 sisteminin asfalt kullanımı için uyarlanmış hali olduğu söylenebilir. En kullanışlı çekiş sistemidir ve genelde lüks SUV’larda bulunur. Sürücüler istedikleri zaman yolun durumuna göre sürüş modunda değişiklik yapabilir. Fakat 4x2 çekiş tipine ayarlanamaz. En büyük dezavantajı pahalı olması ve karmaşık bulunmasıdır.

3- Hafif 4x4 (AWD-All Wheel Drive)

Bu sistem, 4x2 ve 4x4 çekiş sistemlerinin karışımı şeklinde ifade edilebilir. En önemli avantajı, aracın ihtiyacına ve zeminin durumuna göre motor gücünü 4 tekerleğe farklı oranlarda otomatik olarak iletebilmesidir. Bu da her türlü hava koşulunda, virajlarda, karlı-buzlu-ıslak yollarda yüksek performanslı sürüş deneyimi sağlar.

Çekiş sistemi çok parçalı olduğundan aracın ağırlığını arttırması ve yakıt tüketimini fazlalaştırması ise dezavantajlarından.