2021'in En Çok Satan Araçları

2021'in En Çok Satan Araçları

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 2021 yılı Ocak-Nisan döneminde otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2020’nin aynı dönemine göre %72,4 artış gösterdi. 2020’de Ocak-Nisan döneminde 150.860 araç satılırken 2021’de bu sayı 260.148’e ulaştı. Sizin için artışın nedenlerini ve 2021’in en çok satan araçlarını bir araya getirdik.

2021’de Otomobil Satışlar Neden Arttı?

2019’un sonunda hayatımıza girip 2020 boyunca etkisini sürdüren ve 2022 yılına kadar etkisini sürdüreceği tahmin edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi, diğer birçok sektörü olduğu gibi otomotiv sektörünü de derinden etkiledi. Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede üretime ara verildi; üretime açılan tesislerde ise salgın nedeniyle kısmi kapatmalar veya karantinalar yaşandı. Hal böyle olunca da 2020 yılı için öngörülen üretim miktarı yakalanamadı. Üstelik hem ülkemizde hem de birçok Avrupa ülkesinde sosyal mesafenin korunması için toplu taşıma yerine bireysel araç kullanımı daha çok tercih edilmeye başlandı. Yani geçmişe göre talep arttı; ama üretim normal şartlarda tahmin edilen talebin bile altında kaldı. Tüm bu nedenlerle yeni normallerle üretime başlayan tesislerden çıkan araçlar, neredeyse bayilere ulaştıkları anda satıldı ve henüz temin edilmeyen araçlar için de ön satışlar gerçekleştirildi.

2021’de Hangi Araçlar Tercih Edildi?Otomobil pazarında %85 oranında A, B ve C sınıfı araçların tercih edildiği görülüyor. C sınıfının toplam pasta payı ise %55,4. Bu segmentleri, kısmen ucuz modeller bulunması nedeniyle de D sınıfı takip ediyor.

Yıllardır olduğu gibi gövde tipinde en çok sedan araç satışı gerçekleşti. %40,9’luk sedan pazar payını %34,1 ile SUV’ler ve %23’lük pay ile hatchback otomobiller takip etti.

Bunun dışında öne çıkan diğer noktalar şöyle sıralanıyor:

  • Benzinli araçların %64, dizel araçların ise %23’lük pazar payı bulunuyor.
  • 1600 cc ve altı otomobillerin pazar payı %90.
  • Otomatik şanzımanlı araçların pazar payı %76.
  • En çok araç satan marka ise 37 bin araçla Renault oldu.

Genel bilgileri verdiğimize göre en çok satan araçlardan bahsedebiliriz.

1 - Toyota Corolla - 18.578 adet


Kaynak

Dünyanın en çok satan otomobili unvanını elinde bulunduran Toyota Corolla, 2021 Ocak-Nisan periyodunda da Türkiye’de en çok satan otomobil olmayı başardı. Türkiye’de hibrit seçeneği de satışa sunulan otomobil, uzun ömürlü olması ve ikinci elde fiyatının düşmemesi gibi sebeplerle sıklıkla tercih ediliyor.

Uzun yıllar arıza çıkarmaması ve aileler için ideal bir seçim olması ile Türkiye’de çok sevilen Corolla, 2021 Ocak-Nisan periyodunda 18.578 adet sattı. Marka uzun yıllardan sonra FIAT Egea ve Renault Megane gibi rakiplerini geride bırakarak Türkiye’de ilk sırada yer almayı başardı.

2 - FIAT Egea Sedan - 18.121 adet


Kaynak

FIAT’ın sevilen modeli Egea Sedan, çıktığı günden bu yana en üst sıralarda. Düşük yakıt tüketimine sahip motorları ile çok beğenilen otomobil, 500 litreyi aşan bagaj hacmiyle de ailelerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Özellikle Multijet II dizel motorlarının yüksek performansa ek olarak yakıtı çok makul seviyede tutması ile beğenilen Egea Sedan’ın benzinli motorları da ortalamanın altında yakıt tüketimi değerleri sunuyor.

3 - Renault Clio HB - 11.711 adet


Kaynak

B sınıfının satış konusunda tartışmasız lideri olmayı başaran Renault Clio Hatchback, Fransız üreticinin yakıt tüketimi konusunda yüksek başarısı ve yedek parça avantajı ile beğeniliyor.

Yerli üretim otomobil modelleri arasında yer alan Clio’nun yedek parçalarına her yerden kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca ikinci elde kolayca elden çıkarılabilmesi sayesinde de otomobil çokça tercih ediliyor.

4 - Renault Megane - 10.201 adet


Kaynak

Renault’un hem sedan hem de hatchback modellerini ürettiği Megane, 2021’in Ocak-Nisan döneminde en çok satan 4. araç olmayı başardı. Yıllardır listenin ilk 5’inde yer almayı başaran otomobil, küçük kardeşi Clio gibi yakıt tüketimi ve yedek parça konusunda oldukça avantajlı.

Tabii ki Clio’dan farklı olarak daha büyük bir araç olması nedeniyle geniş bir bagaj hacmi sunmasıyla da aileler tarafından sıkça tercih ediliyor. Ayrıca iç hacim konusunda da C sınıfında yer alan birçok rakibine göre oldukça başarılı.

5 - Volkswagen Passat - 7.781 adet

Kaynak

Volkswagen’in D sınıfındaki lider aracı olan Passat, en çok satanlar listesinde 5. sırada yer alıyor. Çok sayıda farklı donanım seviyesi ile hemen her kullanıcıya hitap etmeyi başaran Passat, yüksek verimli TDI ve TSI motorlarıyla çok beğeniliyor.

Yüksek fiyatına rağmen uzun vadede çok az değer kaybetmesi ve ikinci el satışlarının yüksek olması, Passat’ın tercih edilmesindeki diğer nedenler olarak sıralanabilir.

En Çok Satan Araçlara Kolayca Ulaşın


ikinciyeni.com araçları arasından Türkiye’de en çok satan araçların ikinci ellerine kolayca ulaşabilirsiniz. Üstelik gördüğünüz tüm araçlar TSE onaylı ekspertizden geçtiği için araç detay sayfasında yer alan sorunlar dışında herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda iade hakkınız bulunur.

EN ÇOK OKUNANLAR