Yakından Bakış: 2020 Model Nissan Juke

Yakından Bakış: 2020 Model Nissan Juke

Renault ile giriştiği ittifak sayesinde bazı sınıflarda dünyanın en çok satan araçlarını üretmeyi başaran Japon devi Nissan, 2010 yılından beri ürettiği ve sınıfında sevilen modellerden biri olan Juke’u güncelledi. 2. jenerasyon Juke ilk olarak 3 Eylül 2019 günü tanıtılmıştı. Çıktığı günden bu yana 500 binden fazla satmayı başaran Juke’un yeni modeline yakından bakalım.

2020 Model Nissan Juke Dizaynı


nissan-juke-2020-dizayni
2010’da tanıtıldığında şaşırtıcı çizgileri ile gönülleri fethetmeyi başaran Juke, daha sonra diğer markaların da benzer tasarımları tercih etmesi ile zamanla en büyük özelliği olan tasarım farklılığını kaybetti. Nissan, 2020 model Juke ile tahtını ele geçirmeyi hedefliyormuş gibi duruyor. Geniş bir V formuna sahip olan ızgara ve ızgarayı 3 taraftan çevreleyen çıta, aracın önden görünümünü olduğundan daha heybetli hale getiriyor. Metal çıtanın sağ ve sol taraflarında ince bir çizgi şeklinde ilerleyen LED farlar ise aracın sert bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Yuvarlak yuvadan vazgeçmeyen Nissan, gündüz farlarını da buraya yerleştirmiş.

Aracın arka kısmında ise tekerlek hizasından tavana doğru daralan bir tasarım söz konusu. Buna ek olarak çift çizgili stop lambası, bagaj kapağı ile entegre bir tasarıma sahip. Tam ortaya konumlandırılan logo ve hemen altında yer alan plakalığın üzerindeki çıkıntı sayesinde de görsel olarak etkileyici bir yapıya bürünüyor. Kısacası dış tasarım konusunda Nissan Juke, 2020 yılının en iddialı araçları arasında yer alıyor.

Yeni Nissan Juke’un İç Tasarımı


nissan-juke-2020-ic-dizayni-nasil
Nissan 2014 yılında Juke’a çeşitli güncellemeler ve makyaj yapmıştı. Ancak iç tasarım konusunda büyük yenilikler ya da özellikler sunmamıştı. Markanın başarılı SUV modelinde tıpkı dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da yeni jenerasyon ile gelen yenilikler öne çıkıyor.

2020 model Nissan Juke’un iç hacmi ciddi oranda artırılmış. Böylece baş, omuz ve diz mesafesi genişlemiş. Buna ek olarak Juke kullanıcıları yeni bir ekran ile karşılaşacak. Ekran eskiden klimaların ortasında ve konsola gömülü vaziyette bulunuyordu. Yeni Nissan Juke’un iç tasarımında bu alan değiştirilmiş ve ekran yukarıya taşınıp konsoldan yüksek konumlandırılmış. Ayrıca marka koltuklarda da daha modern bir tasarıma yönelmiş.

Yeni Nesil Juke’un Teknik Özellikleri


nissan-juke-2020-teknik-ozellikleri
Yuvarlak farlar ve geniş ekran gibi göze hoş gelen özellikler, birçok kullanıcıyı etkilemek için yeterli değil. Bu nedenle Nissan’ın teknik özellikler bakımından da iddialı olması gerekiyor. Bunu yapabilmek için marka, Renault Nissan İttifakı’nın geliştirdiği CMF-B kodlu platformunu kullanıyor. Renault Captur’un da üzerine inşa edildiği platform, aracı hem hafifletiyor hem de daha büyük hale getiriyor. Bunun en önemli etkisi ise bagaj kısmında göze çarpıyor. 422 litreye çıkan bagaj hacmi ile Nissan Juke, şu an için sınıfının en iddialı araçları arasında yer alıyor.

Nissan Juke’un şu an için 1.0 litrelik benzinli motor ile sunulacağı biliniyor. 3 silindirli olan motor, turbo olması nedeniyle 118 beygir gibi ciddi bir güce sahip. Aracın şu an için bilinen diğer bir özelliği ise dört çeker ve iki çeker seçeneklerini sunacak olması. Ayrıca araç, 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik vites seçeneklerini de barındıracak.

Nissan Juke, çeşitleri bakımından oldukça zengin bir araca benzeyecekmiş gibi görünüyor. Şimdiden Nissan Juke, otomatik ve manuel vitesi duyurdu. Gelecekte dCi gibi dizel motor seçeneklerini ve Nissan Juke 2019’da da olan 4x4 seçeneklerini sunması bekleniyor. Ayrıca Nissan Juke, özellikleri bakımından önümüzdeki güncellemeye kadar rakipleriyle olan farkı açmış gibi duruyor.

2020 Model Nissan Juke’un Donanımları


nissan-juke-2020-donanimlari
Araçta bulunması beklenen en önemli donanım hiç kuşkusuz NissanConnect. Japon üreticinin geliştirdiği teknoloji ile navigasyonu kullanmak ya da Google üzerinden sesli arama yapmak mümkün. Ayrıca AndroidAuto ve AppleCar gibi uygulamalara entegre olabilen bu teknoloji ile farklı uygulamalar da etkin olarak kullanılabilecek. Araçta bulunması beklenen diğer teknolojiler ve açıklamaları ise şöyle:

  • Kör Nokta Uyarı Sistemi: Aracın kör noktalarına trafikteki diğer araçlar yaklaştığı zaman yan aynalar üzerinde yer alan LED ışıklar ile uyarı veren sistemdir. Eğer kör noktanın olduğu bölgede araç varsa ve sürücü bu yöne doğru sinyal verirse sistem sesli ikazda bulunur.
  • Şerit Takip Uyarı Sistemi: Sürücü sinyal vermeden şeritten ayrılırsa sistem tarafından uyarılır.
  • Dinamik Sürüş Sistemi: Juke çeşitli sürüş modları ile beraber sunulur. Sürücü ekonomik ya da sportif gibi sürüş seçeneklerinden birini seçerek aracın istediği şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Ayrıca Nissan Juke donanım paketleri arasında X-Trail’de olduğu gibi hayvanseverler ya da farklı gruplar için özel geliştirilmiş seçeneklerin de olması bekleniyor.

2020 Model Nissan Juke Ne Zaman Çıkacak?


Nissan Juke’un Türkiye’ye gelişinin 2020 yılını bulması bekleniyor. dCi motor ile sunulacak olan dizel Juke’lar ise tahminen 2020 yılının ikinci yarısında Türkiye’ye gelecek.

Nissan Juke 2020 Fiyatları Ne Kadar?


nissan-juke-2020-fiyatlar
2020 model Nissan Juke’un Türkiye satış fiyatının 150 bin TL’den başlaması bekleniyor. Araca eklenecek ekstra donanımlarla bu seviyenin 200 bin TL’ye kadar ulaşabileceğini belirtmeliyiz. Daha makul fiyatlarla ikinci el Nissan Juke ya da ikinci el 4x4 özelliklerine sahip başka bir araç almak isteyenlerin ise ikinciyeni.com’un ikinci el ihalelerine katılması yeterli

Kaynak