Geçmişten Bugüne Opel Astra'nın Hikayesi

Geçmişten Bugüne Opel Astra'nın Hikayesi

Kaynak

Google ve Microsoft gibi birçok bilişim şirketinin hikayesinin araba garajından başladığını görüyoruz. Bu akımın öncüsü ise ahırdan otomobil devi çıkaran, Adam Opel’dir. 1862 yılında inek ahırında dikiş makinesi ve bisiklet üretimiyle aramıza katılan Opel, 1899’de otomobil üretmeye başladı.

80’li yılların başından beri Opel’in en büyük hedeflerinden biri akılda kalıcı olmak. Bu nedenle binek otomobillerin isimleri kurucularının isminden etkilenerek a harfi ile bitiyor. A harfi ile biten otomobillerin ilk temsilcilerinden biri ise Astra. 100 yılı aşkın mazisinde çeşitli badireler atlatan Opel’in, belki de en beğenilen modeli olan Astra’nın hikayesi de bir hayli ilginç. Aile arabası olarak 1991’de hayatımıza girip beş ayrı modelle gönülleri fetheden Astra’yı anlatabilmek için Kadett’den başlamamız gerekiyor.

Opel Kadett (1962-1991)


opel-kadett-nasil-bir-araba
Kaynak

“Wir leben Autos” kulağınıza aşina gelmiştir. Opel’in yıllardan beri kullandığı ve Türkçesi “Biz otomobille yaşıyoruz” olan sloganı aslında markanın altında yatan fikri oldukça net anlatıyor. Alman devinin her otomobilinde bir fikir bulunuyor ve bu fikirler markayı ayakta tutuyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomisi ve alt yapısı çöken Almanya’da, halkın ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayacak bir otomobil üretmesi gerektiğini fark eden Opel, 1930’larda kısa bir süre ürettiği Kadett’i tekrar piyasaya sürüyor. 1962 yılında Kadett A ile başlayan serüven serinin son üyesi E ile kendini Astra’ya bırakıyor. Almanları hedefleyen araç dünyada çok beğenildi. 1929 yılında markanın altındaki fikir ve üretim gücünden etkilenen General Motors hisselerin büyük kısmını satın alıyor.

Opel Astra F (1991-1998): Performans Canavarı


opel-astra-f-nasil-bir-araba
Kaynak

Opel’in ürünleri İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlere karşı kullanıldığı için İngiltere’de Vauxhall adıyla satışı yapabiliyor. Ayrı bir marka olması sizi yanıltmamalı Vauxhall ile Opel modelleri arasında direksiyonların yeri ve isimler dışında bir fark bulunmuyor. Opel Kadett D ve E, İngiltere’de Vauxhall Astra 1 ve 2 adlarıyla satışa sürüldü. Opel yetkilileri ismi çok beğeniyor ve tasarladıkları yeni araca bu Astra ismini vermeyi uygun görüyor. Ancak Kadett ile başladıkları harf sırasından da vazgeçmek istemedikleri için Opel Astra F adını veriyorlar. General Motors’un T adını verdiği platform üzerinden tasarlanan araç, Kadett’in köşeli hatlarından sıyrılarak daha yuvarlak hatlarla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Astra F; Sedan, hatchback ve station vagon modelleriyle satışa sunuluyor.

opel-astra-f-gsi-nasil-bir-araba
Kaynak

90’ların ikinci yarısında ise 2.0 litre hacimli, dört silindir benzinli motoruyla Opel Astra GSI performans olarak otomobil piyasasına damgasını vuruyor. Öyle ki ikinci el pazarında hala daha GSI modellerin satıldığı görülüyor. Opel, Ecotech teknolojisiyle ürettiği motorlarla ekonomik bir seçenek olmayı da başarıyor. Doğu Avrupa ve Türkiye pazarı için araç “Astra Classic” adıyla 2002 yılına kadar üretilmeye devam edildi.

Opel Astra G (1998-2004): Nam-ı Diğer Klasik


opel-astra-g-coupe-nasil-bir-araba
Kaynak

Opel Astra’nın G neslinde halefine göre ön kısım daha yuvarlak, arka kısmında ise daha küt ve kısa hatlar tercih ediyor. Yeni tasarımla beraber Kadett’ten geçen çizgiler tamamen kayboluyor. Serinin ilk modelindeki seçeneklere ek olarak İtalyan tasarım şirketi Bertone tarafından, Coupe ve Cabrio seçenekleri geliyor. Astra’nın G neslinde seriye otomatik camlar, otomatik CD değiştiricisi gibi özellikler eklendi. Ecotech ve Twinport motorlar ile sunuluyor. Astra G serisi Chevrolet tarafından Latin Amerika ülkelerine satılıyor. Birçok Latin Amerika ülkesinde düşük yakıt tüketimiyle taksi şoförleri tarafından tercih ediliyor.

Opel Astra H (2004-2009): İlklerin Otomobili


opel-astra-h-sedan-nasil-bir-araba
Kaynak

Keskinleşen, önden arkaya sert bir bel çizgisine sahip olarak Astra H, şu ana kadar serinin en kısa süre üretilen aracıdır. Astra H ile birçok yeni özellik bizlere sunuluyor. Bunlardan bazıları; dijital radyo, sürekli süspansiyon sistemi ve sürüşe duyarlı ön fardır. Ayrıca start-stop sistemi, Xenon farlar ve yağmur sensörü opsiyon olarak sunulmuştur. Twintop, OPC ve VXR gibi birçok versiyon üretiliyor. Çizgileri ile Opel’in gittiği yolu gösteren bir nesil olması nedeniyle önem taşıyan Astra H, düşük satış rakamları nedeniyle üretimden kaldırıldı.

Opel Astra J (2009-2015): Güven Verir


opel-astra-j-sedan-nasil-bir-araba
Kaynak

General Motors düşük satış rakamları nedeniyle üretimini durdurduğu H neslinin yapısından tamamen vazgeçmeye karar verdi. T platformu yerine, Delta II adı verilen platform üzerinde tasarlanan Astra J ile Opel’in bıçak adını verdiği konsepti birleştiriyor. Opel, J serisinde etkili tasarım ile güvenlik özellikleri birleştirmeye çalışıyor. Anti-blokaj fren sistemi, hidrolik fren yardımı, virajda fren kontrolü ve dinamik çekiş kontrolü gibi fren sistemleri ile yan ve ön hava yastıkları standart olarak sunuluyor.

Opel Astra K: Modern Teknoloji

opel-astra-k-hatchback-nasil-bir-araba
Kaynak

Adam Opel’in hayatını kaybetmesinden 120 yıl sonra Astra K karşımıza çıkıyor. Yırtıcı çizgiler otomobilin her yanına yayılıyor. Modern teknolojinin tüm nimetlerini sunan Opel Astra K’da koltuk ve direksiyon ısıtma özelliği, elektronik iklim kontrollü klima, park pilotu ve sesli komut gibi özellikler mevcut.

Teknolojisi, tasarımı ve güvenlik özellikleriyle öne çıkan Opel Astra K, geniş yükleme alanı sayesinde aileler tarafından çok seviliyor. Araç içerisinde yer alan kolay park özelliği ise geri görüş kamerası ile zorlanmadan park edebilmesini sağlıyor. Opel Astra K’nın 100 kilometre için şehir içerisinde ortalama yakıt tüketimi 5.5 ila 7.9 litre arasında değişiklik gösteriyor. 2020 model yılı için Opel Astra K’nın fiyatları şöyle:

  • Yeni Astra Hatchback 1.2 Benzinli MT-6 110 HP Edition: 169.900 TL
  • Yeni Astra Hatchback 1.4 Benzinli CVT 145 HP GS Line: 194.900 TL
  • Yeni Astra Hatchback 1.5 Dizel AT-9 122 HP Edition: 198.900 TL
  • Yeni Astra Hatchback 1.5 Dizel AT-9 122 HP GS Line: 209.900 TL
  • Yeni Astra Hatchback 1.5 Dizel AT-9 122 HP Elegance: 235.900 TL

Bonus: İsim Farklı, Araç Aynı


vauxhall-astra-nasil-bir-araba
Kaynak

General Motors bünyesinde bulunan Opel’in birçok modeli gibi Astra da farklı ülkelerde farklı isimlerle satılıyor. İngiltere’de Vauxhall Astra, Kuzey Amerika’da Saturn Astra, Endonezya’da Opel Optima, Avustralya'da Holden Astra, Güney Amerika’da ise Chevrolet Astra isimleriyle satılıyor. Aradığınız Astra’yı ikinciyeni.com’da bulabilirsiniz.