Geçmişten Bugüne: Jeep

Geçmişten Bugüne: Jeep

Halk arasında herhangi bir ürünün zamanla markanın adıyla anılmasına “jenerik marka” deniyor. Dünyanın birçok yerinde traş bıçağı yerine jilet ya da yüzey temizleyici yerine cif deniyor. Otomobiller konusundaysa bir jenerik markadan söz edilecekse bu kesinlikle Jeep’tir. SUV, crossover ya da pickup sınıfındaki 4x4 araçların tamamı Jeep olarak anılıyor. 1941’de ortaya çıkan ve Ford’un efsanevi modeli olan T’nin modifiye edilmiş hali olan araç ilk olarak askeri kullanım için üretiliyor. Tarihin gördüğü en büyük yıkım olan İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Ordusu’nda oldukça sevilen bir araç haline geldiği için zamanla sivil versiyonları da üretiliyor. Jeep’in 80 yıllık inişli çıkışlı tarihini beraber inceleyelim.

Genel Amaçlı Taşıt

 tasima-amacli-jeep-eski Kaynak

Amerikan ordusunun genel amaçlı taşıt ihtiyacını karşılamak için yarışma düzenlemeye karar verir. 1940’ların başındaki yarışmaya 100’den fazla şirket katılır ve kazanan Bantam şirketi olur. Ancak Amerika Birleşik Devletleri ordusu tasarımı tam olarak beğenmez ve bu nedenle son üçe kalan diğer iki şirket olan Ford ile Willys’te tasarım ile ilgili görevlendirilir. Araç son halini aldıktan sonra ise adeta karınca sürüsü gibi çok sayıda işçinin çalıştığı fabrikalarda üretilir. Öyle ki ordu için kısa bir süre içerisinde 500 bin adet Jeep üretilmiştir. Birçoklarının merak ettiği konu ise Jeep isminin nereden geldiğidir. Tam olarak bilinmese bile Ford’un Türkçe’de genel kullanım manasına gelen aracı General Purpose’nin telaffuzundan isminin geldiği tahmin edilmektedir. Askerler evlerine döndüklerinde Jeep’i anlatmışlar ve halk arasında araç bir anda efsaneye dönüşmüştür. Markanın yaratıcıları güçlü ve bir o kadar da sağlam olan aracın sivil versiyonunu üretmeye karar verdi. Sivil Jeep adıyla piyasaya sürülen ve CJ adıyla tanınan modelin çıkışı bu sürece denk geliyor.

Jeep: Elden Ele

dort-ceker-jeep

Kaynak

CJ dönemindeki birçok araçta bulunmayan özelliklere sahipti. Bunların başında ise elbette dört çeker olması geliyor. Olağan üstü yük ve insan taşıma kapasitesinin yanında dönemindeki birçok araçtan da güçlü olan model bir anda yerküre üzerinde en sevilen araçlardan biri haline geliyor. Willys-Overland’in Amerikan Motor Şirketi’ndeki hisseleri ele geçirmesiyle Jeep markasının el değiştirme süreci başlıyor. AMC önce Renault tarafından satın alınıyor ancak daha sonra Kuzey Amerikalı üretici Chrysler şirketin hisselerini ele geçiriyor. Chrysler daha sonra Mercedes’in de sahibi olan Daimler Grubu ile birleşti fakat tutunamadı ve en sonunda Jeep, FIAT Grubu’nun bir parçası haline geldi.

Modern SUV’nin Atası


suvun-atasi-jeep

Kaynak

Spor amaçlı taşıt segmenti olan SUV’lerin ilk örneği Jeep markası tarafından 1950’lerde sunulmuştur. 1953’de CJ-3B koduyla sunulan aracın 2.2 litrelik Hurricane motor kullanılan aracın 4 zamanlı manuel vitesi bulunuyordu. 4 çeker olan araç oldukça sevildi ve 1968 yılına kadar 196 bin adet gibi iddialı bir üretim rakamına ulaşıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak içinse Tuzla’da Jeep fabrikası kuruldu. Türk Willys Overland olarak hizmete giren markasıyla hayata geçen araçlar yıllarca Jeep’in platformu üzerinde çalışan Türk mühendislerin çabalarıyla üretildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşıladı.

Gerçek SUV’ler


Chrysler Grubu’nun günümüzdeki SUV’lara benzer araçlar üretmeye karar vermesiyle CJ serisi buluyor. İlk olarak artık bir ikona haline gelen efsanevi model Cherokee ortaya çıkıyor. Birçokları Cherokee ismini Jack London’ın ölümsüz eseri Beyaz Diş’ten hatırlıyor olabilir. Ancak gerçek biraz farklıdır. Amerikan Yerlilerinden olan Cherokee halkı özgürlükleri ile tanınan bir halk olarak tarih sahnesinde yerlerini alıyor. Jeep Cherokee, neredeyse her alanda hareket edebilmesi ve kullanıcılarının yolun durumuna bakmaksızın özgürce seyahat etmesini sağlıyor olmasıyla adına yakışır bir model olmayı başarıyor. Ayrıca yine Cherokee modeli Kuzey Amerika’da İngilizce özgürlük manasına gelen Liberty adıyla satılıyor. Jeep’in en sevilen modelleri arasında olan Cherokee aslında markanın tarihine de ışık tutuyor. Cherokee; Amerikan Motor Şirketi, Chrysler Corporation, Daimler, Chrysler LLC, Chrysler Group LLC ve FIAT tarafından üretildi. Marka otomotiv grupları arasında el değiştirse de tasarım çizgilerinden ve özgürlüğünden hiçbir şey kaybetmedi.

Cherokee SJ

 

1974-cherokee-jeep

Kaynak

Serinin başlangıç modeli olan Cherokee SJ, büyük SUV olarak adlandırılsa bile aslında station wagon aracın dört çeker haline getirilmesidir. 4.2 litreden 6.6 litreye uzanan motor hacimlerine sahip olan serinin ilk aracı görünüşüyle dönemin diğer otomobil üreticilerine ilham kaynağı olmayı ve spor amaçlı taşıtların güç üretmenin yanında konforda sunabilmesi gerektiğini göstermiştir. 1974 yılından 1983 yılına kadar üretilen model dalga formunun benimsendiği ilk otomobillerden olmayı başarıyor. 2 kapılı ve 4 kapılı modelleri olan Cherokee SJ’nin tasarımında dikkat çeken bir diğer özellik ise günümüzde görmeye alışık olmadığımız öne doğru uzayan kaputtur.

Cherokee XJ

cherokee-jeep-xj

Kaynak

Kompakt SUV olarak üretilen ilk model Cherokee XJ adıyla satışa sunuluyor. 2.5 litrelik hacme sahip benzinli motoru olan Cherokee XJ,105 beygir güç üretebiliyor. Sıralı 4 silindiri olan araç o kadar seviliyor ki 1984’den 2001 yılına kadar üretilmeye devam ediyor ve Amerikan Posta Servisi’nin aracı haline geliyor. Yıllar içerinde Cherokee XJ’nin 2.8, 4.0 litrelik benzinli ve 2.1 ve 2.5 litrelik dizel yakıtlı seçenekleri de gün yüzüne çıkıyor. Tasarımdaki modernleşme ise yerden yükseklik arttırılarak sağlanırken iki çeker özelliğinin gelmesiyle fiyatlar düşüyor ve aracın geniş kitlelere ulaşması sağlanıyor.

Cherokee KJ

jeep-cherokee-model-kj

Kaynak

Jeep, tasarımlarına ve şase geometrisine sadık kalan ender markalardandır. Genellikle Jeep’in ürettiği bir jenerasyon uzun süre piyasada kalır ve marka, tasarımda ufak makyajlamalar dışında müdahale etmeyi tercih etmiyor. 2001 yılında üretimine başlanan ve 2002 yılında satışa sunulan Jeep Cherokee KJ, markanın gitmek istediği yolu göstermesi açısından önemli bir araçtır. Büyük hacimli motorlar ile güç üretmek yerine düşük hacimli ancak yüksek güç üretebilen motorlar tercih edildiği Cherokee KJ’de 2.4 ile 3.7 litrelik benzinli motorlar ve 2.5 ile 2.8 litrelik turbo dizel motorlar bulunuyor. KJ serisinin önemli özelliklerinden bir diğeri ise bağımsız süspansiyon ile yol titreşiminin azaltılmasıdır. Bob Boniface tarafından tasarlanan araç, yuvarlak far yuvaları ve parmaklık ızgaraları ile öne çıkıyor.

Cherokee KK

jeep-kk-model


Kaynak

Chrysler Grubu’nun üyesi ve Kuzey Amerikalı’ların çok sevdiği bir SUV olan Dodge Nitro’nun platformunu paylaşan Chroke KK, ilk kez 2008 yılında kullanıcılar ile buluştu. Mercedes’in 5 ileri otomatik vites şanzımanının da kullanıldığı seri de iki farklı motor seçeneği sunuldu. 2.8 litrelik turbo dizel model ile 3.7 litrelik benzinli motorun kullanıldığı seri teknolojik olarak oldukça iddialıdır. Günümüzde araçlarda yeni yeni yaygınlaşan patinaj önlemeye yarayan ASR, fren asistanı ve kendi hard diskine sahip olan multimedya sistemi ile Cherokee KK rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Köşeli bir tasarıma sahip olan araç, uzun kaput, parmaklık formunda ızgaralara ve dikdörtgen far yuvaları ile ön plana çıkıyor.

Cherokee KL

2018-cherokee-kl

Kaynak

Köklü markaların ilk bakışta anlaşılabilmelerini sağlayan özel dokunuşları vardır. Renault marka otomobiller farlarından tanınırken, BMW ve Jeep kendileriyle özdeşleşen ızgaralarından tanınır. BMW, böbrek adı verilen ve iki parçalı bir görünüme sahip olan ızgaralar tercih ediyor. Jeep ise parmaklık formu denilen ve dikey sütunlar ile birbirinden ayrılan nevi şahsına münhasır bir ızgara tasarımına sahip. Uzay tasarımı olarak tanınan Cherokee KL ise birçok değişikliğe rağmen parmaklık ızgaradan vazgeçilmiyor. Cherokee KL, serinin FIAT Grubu tarafından tasarlanan ilk otomobili olmasıyla diğer modellerden ayrılıyor. 2013 yılında Greg Howell tarafından tasarlanan araçta panoramik ön cam, çekik bir gözü andıran farlar ve markanın olmazsa olmazı parmaklık ızgara tasarımı bulunuyor. FCA adı verilen platform ile üretilen aracın platform kardeşleri ise Dodge Dart ve Alfa Romeo Giulietta’dır. Kuzey Amerikalı otomobil üreticilerinde sık karşılaşılmayan kapı gözleri gibi detaylar Cherokee KL’de atlanmayan detaylardan birisidir. Şık bir iç mekana sahip olan araçta birbiriyle uyumlu renkler kullanılmaya çalışıldığı ilk göze çarpan noktalardan oluyor. Yüksek baş desteği ve sürücüler için konforu ön plana çıkarabilmek için yanal destekler mevcut. Ayrıca aracın en iddialı olduğu konuların başında geniş baş ve diz mesafesi geliyor.

Jeep Renegade

 

jeep-renegade-model

Kaynak

Jeep’in son teknoloji ile donattığı Cherokee modelinin küçük kardeşi Renegade segmentine oranla devasa iç hacmi, eksiksiz teknolojik özellikleri, yüksek güvenlik donanımı ve güçlü motorlarıyla ön plana çıkıyor. Jeep’in otomobilleri genellikle yüksek fiyatlara sahiptir. Markanın her bütçeye uygun araç üretme stratejisinin başlangıcı olaraksa Renegade modeli gösteriliyor. İsterseniz 2017 model Renegade’i yakından inceleyelim.

Tasarım

jeep-tasarim-renegade

 Kaynak

2014 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Renegade, FIAT Grubu’nun etkilerinin oldukça yoğun hissedildiği bir otomobildir. Tasarım olarak 1940 esintileri taşıyan otomobil, FIAT 500X’in de platformu FCA üzerine inşa ediliyor. Jeremy Glover ve Ian Hedge tasarımı olan otomobilin görmeye alışık olmadığımız düz bir ön camı, daha önce de belirttiğimiz gibi markanın sembolü haline gelen parmaklık ızgaraları ve yuvarlak farları bulunuyor. Arka kısma geçtiğiniz zaman sizi tek bir far yuvaya toplanmış sinyal grubu karşılayacak. Stop lambasının içinde bulunan geri vites uyarısı çarpı işareti halinde bulunuyor. Segmentindeki rakiplerinin aksine geniş bir iç hacme sahip olan otomobil, döşeme renklerinde çok farklı kombinasyonlarını seçebiliyorsunuz. Döşeme olarak 7, dış boya olarak ise 12 farklı renk seçeneğine sahip olan aracı istediğiniz gibi özelleşebiliyor.

Donanım ve Güvenlik

jeep-donanim-guvenlikKaynak

Longitude, Limited ve Trailhawk adında üç farklı donanım seviyesine sahip olan aracın güvenlik özellikleri neredeyse tüm donanım seviyelerinde birbiriyle aynı ama asıl fark konfora yönelik donanımlarda karşınıza çıkacaktır. Baz donanım seviyesi olan Longitude’da; teleskobik direksiyon, çekiş kontrol sistemi, otomatik klima, tavan rayları, saten ve krom alaşımlı vites topuzu, 5’’ dokunmatik multimedya ekranı ve direksiyondan kontrol edilebilen Bluetooth sistemi bulunuyor. Limited donanım seviyesinde; 17’’ alüminyum jantlar ve otomatik farlar ön plana çıkıyor. En üst donanım seviyesi olan Trailhawk’ın hayatınızı kolaylaştıracak özellikleri ise çift yönlü otomatik klima, 7’’ dokunmatik multimedya ekranı ve Bi Xenon farlardır.
Tüm donanım seviyelerinde sunulan güvenlik ekipmanları ise şöyle;

ABS: Kilitlenme karşıtı fren sistemi olarak da adlandırılan teknoloji, aracınız ile fren yaptığınız takdir de disklerin kilitlenmesini engellemektedir,
Çocuk koltuğu sabitleme aparatı olan ISOFİX,
6 farklı noktaya yerleştirilmiş hava yastıkları,
Hız limiti ayarlayıcısı.

Ayrıca araçta panik fren yardımcısı ve çekiş kontrol sistemi de bulunuyor.

Teknik Özellikler ve Fiyat

 

jeep-teknik-ozellikler-fiyat

Kaynak

Türkiye’de satışa sunulan aracın 4x2 ve 4x4 çekiş seçenekleri bulunuyor. FIAT Grubu’nun ürettiği Multijet ve MultiAir2 motorlarıyla satışa sunulan araçlardan bazılarının fiyatları ve teknik özellikleri şu şekilde;

2017 model Jeep Renegade, 1.4 litre MutliAir2 turbo benzinli, 140 HP beygir gücü, 4x2 Longitude Premium (düz vites): 114 bin TL,
2017 model Jeep Renegade, 1.6 litre Multijet dizel, 120 HP beygir gücü, 4x2 Limited (düz vites): 134 bin 500 TL,
2017 model Jeed Renegade, 2.0 litre Multijet dizel, 170 HP beygir gücü, 4x4 Trailhawk (otomatik vites): 210 bin TL.

Jeep Renegade 2017 model yılı satış fiyatları 114 bin liradan başlayıp 210 bin liraya kadar uzanıyor. Sizin için en uygun ikinci el Jeep Renegade modelleri içinse ikinciyeni.com’daki açık arttırmaları takip etmeniz gerekiyor.