Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5 efsane otomobili

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5 efsane otomobili

Dünya Ralli Şampiyonası ilk yapılmaya başlandığı 1973 yılından beri, özel pilotları ve modifiye edilmiş arabalarla dünyanın dört tarafında yolların tozunu attırıyor. Araçların bazen nehirden bazen bir uçurumun kenarından geçiyor olması, doğa koşullarından etkilenmeleri ve seyircinin yarışları çok yakından takip edebilmesi serinin heyecanını oldukça arttırıyor. Dünya Ralli Şampiyonası tarihine damga vurmuş çok özel otomobilleri seçtik:

1) Subaru - Impreza

Colin McRae, Richard Burns and Petter Solberg gibi sürücülerin yönetiminde 90’ların sonuna kesinlikle imzasını attı. 

rallinin-efsane-otomobili-subaru-impreza

2) Citroen - Xsara WRC


 
Sebastian Loeb bir dünya starına dönüştüyse bunda Xsara’nın payı yadsınamaz. 2003-2006 arasında hem sürücü hem takımda 3 dünya şampiyonluğu bu büyülü birliktelikle geldi.
  
ralli-sampiyonasinin-efsane-otomobili-citroen-xsara-wrc

3) Lancia - Delta

Tam 10 şampiyonluk kupası kazanan Delta, bu bağlamda kırılması güç bir rekoru elinde tutuyor. 1987-1992 arasında 6 yıl arka arkaya takım şampiyonluğu unvanını kimseye kaptırmadı.

ralli-sampiyonasinin-efsane-otomobili-citroen-lancia-delta

4) Toyota - Celica

90’lar başladığında Dünya Ralli Şampiyonası’nda Lancia-Delta arka arkaya aldığı şampiyonlukları artık Celica’ya devrediyordu.

ralli-sampiyonasinin-efsane-otomobili-toyota-celica  

5) Mitsubishi - Evolution

1996-1999 arasında arka arkaya dört şampiyonluk alırken, hızı kadar sağlamlığıyla da yeni hayranlar ediniyordu Mitsubishi. Tabii bu başarıda Tommi Makinen’in başrolde olduğunu da vurgulamak gerekir.

ralli-sampiyonasinin-efsane-otomobili-mitsubishi-evolution

Bonus: Mini Cooper

Söz konusu Mini’yse her şeyden önce duygular gelir. Mini’nin ralli parkurlarında hırpalanmasına gönlü razı gelmeyecek milyonlarca hayranı olabilir ama 1964 Monte Carlo Rallisi’nde bir de zafer kazandı Mini.

ralli-sampiyonasinin-efsane-otomobili-mini-cooper