Yurt Dışından Nasıl Araba Alınır?

Yurt Dışından Nasıl Araba Alınır?

Birçok kişi yurt dışında satışı yapılan fakat ülkemize henüz gelmemiş ya da hiçbir zaman gelmeyecek olan otomobillerin nasıl alınabileceğini merak ediyor. Birçok kullanıcının aklından Honda Accord ya da Chevrolet Camaro gibi bir aracı Türkiye’ye getirme fikri geçmiştir. Peki, yurt dışından araç nasıl getirilir? Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizin için yazdık.

Yurt Dışından Araba Nasıl Getirilir?


Yurt dışından araba getirmek ile ilgili bilinmesi gereken çok sayıda husus vardır. Tabii karşılaşılacak senaryolara göre bu işlemler değişiklik gösterir. Temel olarak iki farklı senaryo bulunmaktadır: Halihazırda Türkiye dışında farklı bir ülkede yaşayanlar ile Türkiye’de yaşayanlar arasında araba alım ve kullanımı gibi konular farklılık gösterir.

1- Yurt Dışından Araç Almak


yurt-disindan-araba-getirmek
Almanya gibi araç üretimi yapılan ülkelerden alım yapmak, kağıt üzerinde oldukça avantajlıdır. Çünkü genellikle ekstra ücretler pek bilinmez.Yurt dışından araba getirmek isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şöyle:

 1. Aracın getirtilebilmesi için öncelikle yabancı bir ülkeden faturalı olarak satın alma işlemi yapılmalı.
 2. Türkiye’ye getirilen araç, gümrüğe sokulmalı.
 3. Gümrükten araba almak için ÖTV ve KDV gibi ödemeler yapılmalı. ÖTV, aracın vergisiz fiyatı üzerinden hesaplanır. KDV ise ücret hesaplamalarının tamamı yapıldıktan sonra ödenir ve toplam tutarın %18’idir.
 4. Ayrıca gümrükleme gibi işlemler nedeniyle aracın tipine ya da ücretine göre çeşitli ithalat ödemeleri yapılması gerekebilir.
 5. Ödeme işlemlerinden sonra aracın ruhsat ve plakasının çıkarılması gerekir.

Son olarak bir ekleme yapmamız gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesi, araç almanız ve birkaç gün içerisinde nakliye yolu ile aracı çıkarmanız durumunda sizden KDV almaz. Ancak aracı kullanarak ülkeden çıkarmak ya da 1 ay sonra nakliye etmek isterseniz satın alma işlemini yaptığınız ülkenin belirlediği KDV tutarını ödemeniz gerekir. Türkiye’de de KDV ödeyeceğiniz için toplamda iki kere KDV ödemiş olursunuz. Ayrıca araç kullanıldığı takdirde o ülkede, KDV dışında Türkiye’de bulunan MTV’ye benzer farklı başka vergilerin de ödenmesi gerekir. Bu nedenle aracı kara ya da deniz yolu ile nakliye etmek çok daha avantajlıdır.

Kısacası yurt dışından araba alma şartları, ülke içinde herhangi bir bayiden ya da şahıstan araba almaktan çok farklıdır. Yurt dışından araç getirme mevzuatında yer alan birçok kalem, ekstra ödeme demektir. Bu nedenle özel olarak bir araca ilgisi olmayanların genellikle tercih etmesi önerilmez.

2- Yabancı Plakalı Araç Almak


yabanci-plakali-araba-getirmek
Halihazırda yurt dışında yaşayan kişilerin, kendilerine ait yabancı plakalı aracı Türkiye’ye getirmesi ise biraz daha farklıdır. Araç sahibinin herhangi bir vergi ödemesi gerekmediği için çeşitli şartlar bulunur. En önemlisi aracın geçici olarak getirilmesidir. Yani kalıcı olarak getirilecekse bazı vergilerin ödenmesi gerekir. Bu nedenle araç, belirli bir süre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalabilir. Diğer şartlar ise şöyle:

 • Son 1 yılın 185 günü yurt dışında olmanız gerekir. Bu süre pasaportunuz üzerinden kontrol edilir.
 • Getirilen araç ülkede en fazla 730 gün kullanılabilir.
 • Araç, sahibi dışında herhangi birisi tarafından kullanılamaz.
 • Türkiye’ye geçici süre ile getirilen araçlar satılamaz ya da devredilemez.

Bunun dışında yabancı plakalı bir aracı gümrük vergisiz olarak satın alıp Türkiye’de tescil ettirmeniz mümkündür. Genellikle bu yönteme de yabancı plakalı araç alımı denir. Ancak gerçekte ismi bedelsiz ithalattır. Şartları ise şunlardır:

 • Türkiye dışında 2 yıl yaşamış ve tekrar ülkeye ikametini taşıyıp yerleşecek kişiler yararlanabilir.
 • Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışına bir görevi yerine getirmek için gönderilen kamu çalışanları için 2 yıl şartı aranmaz.
 • Türk vatandaşlığına geçecek ve ikametini kalıcı olarak Türkiye sınırları içerisine taşıyacak kişiler için 2 yıl şartı aranmaz.
 • Yurt dışında yaşayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının vefatı durumunda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Türkiye sınırları içerisinde yaşayan varisleri aracı getirebilir.

Bu şartları karşılayan kişiler getirdikleri araçları için gümrükte vergi ödemezler. Ancak araçların ÖTV ve KDV gibi vergileri kullanıcıdan tahsil edilir.

İkinci El mi, Yurt Dışından Araba Almak mı?


Gümrük vergisiz ithalat ya da sık kullanılan ismi ile gümrüksüz araç ithalatı dışında kalan yöntemlerin neredeyse tamamı, Türkiye’den alacağınız ikinci el araçtan çok daha maliyetlidir. Yurt dışından daha ucuza Türk plakalı bir araca sahip olmak için ikinciyeni.com’un ilanlarını takip edebilirsiniz.