Yakıt Tüketiminden Tasarruf Etmenin Yolları

Yakıt Tüketiminden Tasarruf Etmenin Yolları

Araba sahibi olmak, yaşınız kaç olursa olsun hem çok keyiflidir hem de hayatınızı kolaylaştıracak önemli bir ihtiyaçtır. Siz de sıfır otomobil ya da ikinci el araba araştırırken bir yandan yakıt masrafını nasıl düşüreceğinizi hesaplıyorsanız faydalı olabilecek yakıt tüketimi hesaplama ipuçlarını ve araç yakıt tüketiminizde tasarruf etmenizi sağlayacak teknik bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.
Araba kullanırken yaşanan en büyük endişelerden biri yakıt masrafıdır. Zira özellikle ülkemizde benzin fiyatları ve ona alternatif yakıt türlerinin örneğinin LPG fiyatlarının litre fiyatının kişi başına düşen ortalama gelire göre oldukça düşük olması, araç sahiplerini bu konuda dikkatli olmaya ya da daha titiz olmaya itiyor.
 

Yakıt Tüketimi Hesaplama Yolları

yakit-tuketimi-hesaplama-yapmak
Yakıt tüketiminizi hesaplamak için yakıt tasarruf cihazlarını kullanabilir ya da hidrojen yakıt tasarruf sisteminden faydalanabilirsiniz.

 Yakıt Tasarruf Cihazı Nedir? 

Yakıttan tasarruf etmek isteyen ve LPG’li araç kullanmayı tercih etmeyen araç sürücülerinin kullandığı cihaza yakıt tasarruf cihazı denir. Yakıt tasarruf cihazı işe yarıyor mu diye merak edenler için söylemeden geçmeyelim. Bu cihazın tam olarak işe yarayıp yaramadığı hakkında birçok görüş bulunmakta. Araç sürücülerinin bazıları bu cihazı kullanmaya başladıktan sonra 50 kilometreye kadar tasarruf ettiklerini belirtirken, bazıları da bekledikleri tasarrufu elde edemediklerini belirtiyorlar.
Yakıt tasarruf cihazı fiyatları 50 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.
 

Hidrojen Yakıt Tasarruf Sistemi Nedir?

 
Araç yakıt tüketimi hesaplama sonrasında tatmin olmayan sürücülerin bir başka çözüm yolu da araçlarına taktıkları hidrojen yakıt tasarruf sistemidir.
Hidrojen yakıt tasarruf sistemi, aracınızın motorunu çalıştırdığınız andan itibaren devreye girmektedir. Devreye giren sistem, hidrojen ve oksijen gazlarını üretir ve bu gazlar, yakıt ile birlikte yanmaya başlayarak yakıt tasarrufu elde etmenizi sağlar.
Yine belirtmek gerekiyor ki bazı hidrojen yakıt tasarruf sistemi kullananlar, yakıt tüketimi karşılaştırma sonrasında bu sistemden memnun olduklarını söylerken, bazıları da memnun kalmadıklarını belirtiyor.

 Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

yakit-tasarrufu-yapmak
Yakıt tasarrufu yapmanın birçok yolu var. Temel olarak yüksek hız, ani hızlanmalar, sürekli şerit değiştirmek gibi tüketilen yakıtın katlanarak artmasına neden OLAN faktörlerden kaçınmanız yakıt tüketiminizi hızla düşürecektir.
Yakıt tüketimi nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız deponuz boşaldıktan sonra aldığınız yakıtın maliyetini, yakıt ile gittiğiniz mesafeye bölerek bu sorunun cevabını kolayca bulabilirsiniz. Böylece aracınızın kilometre başına ne kadar yakıt yaktığını öğrenebilir ve yakıt tasarrufu için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

 Yakıt Tüketimi En Az Olan Araçlar Hangileri? 

yakit-tuketimi-az-olan-araclar-hangileri
Belirli model ya da marka için “bu araba az yakıyor” demek doğru olmaz. Ancak bazı özellikleri taşıyan motorlu taşıtların daha az yakacağını öngörmek mümkün. Peki, nedir bu arabanın az yakmasını sağlayan özellikler?

 • Arabanın yeni olması genellikle yakıt masrafını düşüren bir etkendir. Zira arabanın yaşı ne kadar gençse motoru o kadar yeni olacaktır. Yeni motor da zorlanmadan çalışacağı için daha az yakıt tüketir. Şehir efsanesi mi gerçeklik payı var mı çok tartışılan bir diğer konu da sıfır araç yakıt tüketimi değerinin zamanla düşeceğidir. Peki sıfır araba yakıt tüketimi ne zaman düşer? Bu süreyi yaratan zamanla araç içindeki parçaların sürtünmesinin azalmasıdır. Rodaj süresi denilen bu süre yeni nesil araçlarda lazer teknolojisinin kullanılmasıyla geçerliliğini yitirmiştir.
 • Arabanın ağırlığı da yakıt masrafını artırır. Dolayısıyla “küçük ve hafif arabalar daha az yakıyor” demek yanlış olmaz. Örneğin; smart araba yakıt tüketimi oldukça düşüktür.
 • Yakıt tüketimi en az olan arabalar genellikle motor hacimleri düşük olan arabalardır. Örneğin; 1,3 litre ya da 1,4 litre motor araçlar diğer araçlara göre daha az yakar.
 • Kullanılan yakıt cinsinin de yakıt tüketimine etkisi büyüktür. Dizel araç yakıt tüketimi benzinli araçlara kıyasla daha düşüktür.
 • Yenilikçi teknolojiler de yakıt tüketiminin zamanla azalmasınI sağlayacaktır. Elektrikli araba yakıt tüketimi, batarya masrafı sebebiyle günümüzde pahalıya mal olsa da zamanla üretim maliyetlerinin düşürülmesi beklenmektedir.
 • Otomatik vites araba nasıl az yakar? Tek başına etkili olmasa da otomatik vites araçların manuel vites araçlara göre daha fazla yakıt tükettiği bilinmektedir. Bazı püf noktalara dikkat etmeniz yakıt tüketiminizi düşürecektir. Yokuşlarda gaza daha az basmak, 2000 devri geçmemek, ani frenlerden kaçınmak bu püf noktalardan bazılarıdır.
 • Aracınız için doğru lastiği seçmek de yakıt tasarrufu yapmanızda etkili olacaktır. A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle ifade edilen lastik yakıt tasarrufu sınıfı alacağınız lastikte bakmanız gereken ilk noktalardandır. A sınıfı lastikler, yakıt tasarrufu yapmanızı kolaylaştırır.

Yakıt Masrafını Nasıl Azaltırım? 

yakit-tuketimi-azaltma-yollari

 • Aşırı hız yapmak yakıt tüketiminizi artırır. 90 kilometrenin üzerindeki hızlara çıkmamaya çalışın. Hız sabitleyici kullanmak ya da aracınızda bu özellik yoksa belirli bir hızda ilerlemek, yakıt masrafınızı azaltacak bir önlemdir. Aniden hızlanmak, motora birden yüklenmek anlamına geleceği için yakıt tüketimini artırır.
  Aracın motor devrini dakikada 2.000 ile 3.000 arasında tutmaya özen gösterin.
  Dur-kalk yapmak, yakıt tüketimini arttıran en önemli nedenlerden biridir. Daha uzun bile olsa alternatif bir yolda daha az dur-kalk yapacaksanız o yolu tercih edin. Ayrıca böyle uzun yollarda dur-kalk yapmazsanız diğer kısa yoldakine göre daha az yorulursunuz.

start-stop-sistemi

 • Eğer trafik nedeniyle ya da ışıklarda uzun süre beklemeniz gerekiyorsa motoru durdurun. Start-Stop sistemine sahip bir otomobil kullanıyorsanız aktif hale getirmek mantıklı bir çözüm olacaktır.

  sik-sik-serit-degistirmeyin-yolda
 • Sık sık şerit değiştirmeyin.

  klima-kullanmak-azaltmak
 • Camların açık kalması ya da bazı araçlarda tavanın açık olması arabanın rüzgara karşı direnç göstererek motoru zorlamasına bu da daha fazla yakıt harcamasına neden olur.
 • Klima kullanımı da yakıt tüketimine etki eder. Bununla beraber varsa anfi ve buğu önleyici de bir parça daha fazla yakıt harcamanıza neden olabilir.
 • Bazı arabalarda bulunan kış modu da kaymayı önleyen çok güvenli bir teknik önlem olmasına rağmen yakıt tüketimini artırır.

  motor-debriyaj-lastik-bakimi
 • Motor bakımını yaptırmanız da yakıt masrafınızı düşürebilir. Zira motor yeterince bakımlı değilse ya da yağı eskiyse çalışırken zorlanır ve bu da daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarak yakıt masrafını artırır.

 • Debriyaj sisteminde gerçekleşen bir arıza varsa bunun giderilmesi gerekmektedir. Bujilerin yıpranmış ve buji tırnak arasının ayarsız olması ve araç karbüratörlü ise karbüratör ayarının her 5000 km’de yaptırılmamış olması yakıt tüketiminizin artmasına sebep olur.
 • Lastik basıncı da yakıt tüketiminde önemli bir etkendir. Bu nedenle aracınız için önerilen lastik basıncını korumaya dikkat edin ve sıklıkla kontrol edin.
 • Lastiklerinizi orijinal kullanın.

  kaliteli-yakit-almak
 • Yakıt alınırken güvenilir bilinen yerlerden temiz yakıt almayı tercih edin.

Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Petrol Fiyat Bilgileri ve Benzine Alternatif Yakıtlar

benzin-fiyatlari-ne-kadar
Ülkemizde benzinin oldukça pahalı bir yakıt olması, hem sıfır kilometre hem de ikinci el otomobil alırken tüketicinin alternatif yakıt konusunu araştırmasına neden oluyor.

Petrol fiyatlarındaki belirsizlik ve emisyon oranlarıyla çevreyi kirletme oranının yüksekliği, gittikçe önemi artan yeşil enerji ve çevreye verilen önemin artması enerji dünyasını alternatif yakıtlara yönlendirmektedir. Ayrıca dönem dönem yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen benzin fiyatları yüksekliğini korumaktadır. Benzin fiyatlarının yüksekliği kullanıcıların sırtında büyük yük oluşturmakta ve yakıttan tasarruf etmek isteyen sürücüler sıfır ya da ikinci el otomobil alırken benzine alternatif yakıtlarla çalışan arabalara yönelmektedir.

Elektrikli Otomobiller Yakıt Tüketimini Düşürecek mi?

elektrikli-otomobiller-yakit-tuketimi

Elektrikli arabaların petrol ve türevini kullanan arabalara göre çok daha çevre dostu olması popülerliğini arttırmaktadır. Özellikle motor gücü açısından senelerce benzinli arabaların gerisinde kalmalarına rağmen son yıllardaki teknolojik gelişmelerle beraber benzinli arabaları yakalama noktasına gelmişlerdir. Elektrikli arabalar için en önemli sorun enerji istasyonlarının sınırlı olmasıdır. Bu sorun da ortadan kalktığında elektrikli otomobiller benzine güçlü bir alternatif olacak ve yakıttan yüksek oranda tasarruf sağlayacaktır.

Benzine Alternatif Yakıtlar ile Yakıttan Tasarruf

Benzin fiyatlarının yüksekliği, azalan petrol rezervleri, içten yanmalı motorun çalışma esnasında sera gazı açığa çıkararak çevreye onarılması zor hasarlar vermesi gibi olumsuzluklar, alternatif yakıtlar ile ilgili araştırmaların yoğunlaşmasına neden olmuştur. Dünyanın en önemli araştırma enstitüleri, üniversiteleri ve AR-GE departmanları alternatif enerji konusu üzerinde çalışmaktadır. Alternatif yakıt türlerine bor ile hidrojen karışımı, alkol ile benzin karışımı, alkol (metanol, etanol), metan, LPG, hidrojen gibi örnekler verilebilir. Alternatif yakıtların kullanımı ile benzin tüketiminin minimum seviyeye düşürülmesi hedeflenmektedir.

Biyodizel Yakıt ile Tasarruf Etmek Mümkün mü? 

biyodizel-yakit-nedir

Kaynak

Biyodizel yakıtlar, yağlardan üretilen yakıtlardır. Biyodizel yakıtlarla ilgili daha çok Avrupa’da önemli çalışmalar yapılmaktadır. Henüz benzine alternatif olamasa da ileride bazı teknik gelişmelerle önemli bir seçenek olabileceği ön görülüyor. Türkiye’de kısa vadede benzine alternatif olması çok zor olan biyodizel yakıtın ancak tarım politikalarındaki değişimle beraber en azından orta vadede bir alternatif olabilme ihtimali var. Araçlarda yenilebilir enerji kaynağı biyodizelin kullanımı yaygınlaşmaya başladığında yakıttan tasarruf etmek de mümkün hale gelecektir.

Yakıt Tasarrufuna Destek: Biyoetanol

biyotanol-yakit-nedir

Kaynak

Biyoetanol; mısır, şeker pancarı gibi ham maddelerin kimyasal işlemlerden geçtikten sonra benzinle karıştırılması ile elde edilir. Benzine yüzde 100 alternatif olmaktansa benzin kullanımını azaltarak yakıt tasarrufu yağlayacak bir ek destektir. Biyoetanol kullanımı ile birlikte araçlar çevreye karbonmonoksit ve karbondioksit yerine su buharı verdiği için çevreye olumlu etkileri vardır. Az sayıda da olsa yüzde yüz biyoetanol kullanan hibrit arabalar da üretilmiş ve ABD’de kullanılmaya başlanmıştır. Yakın gelecekte yüksek oranda biyoetanollü benzin kullanarak ülkemizdeki benzin tüketimi de azaltılabilir ve benzin masrafları düşürülebilir.

Benzine Güçlü Rakip: Motorin

motorin-nedir-nasil-kullanilir
Motorin aslında petrolün başka bir türevidir. Bu da onu, benzinli arabaların en büyük rakibi yapar. Benzine göre daha ucuz olması ile bilinen motorini kullanan dizel araçlar, yakıttan tasarruf vadeder. Bunun dışında daha çok yük taşıyabilen özellikle kamyon, tır gibi büyük araçlarda tercih edilmesini sağlar. Anlık motor gücü ve hızı konusunda benzinin arkasında kaldığı için spor arabalarında tercih edilmez. Çevre verdiği zararın benzinden fazla olması çevreci gruplar tarafından tepki almasına neden olur.