Standart Dışı Plakalara Ceza Kapıda

Standart Dışı Plakalara Ceza Kapıda

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir kusur tablosu yayınlandı. 3 Temmuz 2017 itibarıyla geçerli olacak bu tabloda, araç muayenelerinde uygulanan kusurlarla ilgili değişiklikler yer alıyor. Buna göre belirlenen standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) uygulamalarında yanlış ceza yazılmasına ya da suçlunun tespit edilememesine neden olan standart dışı plakalar, bu düzenleme ile tarih olacak. Yayınlanan kusur tablosuna göre yeni plakaların genişliğinin 11 santimetre, uzunluğunun ise 52 santimetreye sabitlenmesi zorunlu. Bu boyutlardan daha büyük ya da daha küçük plakalar, TÜVTÜRK tarafından yapılan muayenelerden geçemeyecek. Ayrıca plakalardaki harf ve rakamların bold ya da italik olması da yasak. Bu tip karakterler kabul edilmeyeceği gibi ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

Özel Tasarım Plakalar da Standart Dışı Sayılacak


Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikte plakaları ilgilendiren bir diğer düzenleme ise kapatma ve silikliğin de ağır kusur kapsamına alınması. Yani plakanın harfleri ve rakamları üzerinde engelleyici başka işaretler olması ya da bu plakanın okunmayı zorlaştıracak kadar silikleşmesi durumunda araç, birinci derece ağır kusurlu sayılacak ve muayeneden geçemeyecek.


Kaynak

Son yıllarda araç sahipleri arasında yaygınlaşan alternatif plakaların da bu düzenleme ile önüne geçiliyor. “App” plaka olarak da bilinen bu plakalar, standart plakalardaki karakterlerin daha kalın, daha renkli ve süslü görünmesini isteyenler arasında son yıllarda oldukça popülerdi. Öyle ki birçok yetkisiz servis ve atölyede bu plakalar üretiliyordu. 3 Temmuz 2017’de yürürlüğe girecek düzenleme ile app plaka yaptırmak tamamen yasaklanacak ve app plaka kullanmak, ağır kusur olarak kabul edilecek. Plaka basım ve dağıtım yetkisi sadece Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile federasyona bağlı odalarda olacak. Bu sayede hem HGS-OGS tarafından okunamayan ve gasp, hırsızlık gibi olaylarda sıklıkla kullanılan sahte plakaların üretimi de önlenmiş olacak.

İlk Seferde Ceza Kesilmeyecek


Standartların dışında olan ve sahte olarak tanımlanan plakaları basan, dağıtan ve araçlarına takanlara ceza kesilecek. Yalnıza bir defaya mahsus olmak üzere standart dışı plaka kullanan araç sahiplerine ceza kesilmeyecek. Bunu yerine araç plakaların standartlara uygun olarak değiştirilmesi istenecek. Değişim işlemi için de araç sahipleri, Trafik Şube Müdürlüklerine başvuracak ve buradan aldıkları formu doldurup Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile Kayıt Tescil Bürolarına gidecek. Plaka değişim ücreti ise 31 TL.