Standart Dışı Plakalara Ceza Kapıda

Standart Dışı Plakalara Ceza Kapıda

Son yıllarda özellikle otoyol ve köprülerde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkan sahte ya da standart dışı plakalar konusuna devlet bir düzenleme getirdi. Peki, yeni düzenleme hangi şartlardan oluşuyor? Yaptırımlar neler?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir kusur tablosu yayınlandı. Bu tabloda, araç muayenelerinde uygulanan kusurlarla ilgili değişiklikler yer alıyor. Buna göre belirlenen standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) uygulamalarında yanlış ceza yazılmasına ya da suçlunun tespit edilememesine neden olan standart dışı plakalar, bu düzenleme ile tarih oldu. Yayınlanan kusur tablosuna göre yeni plakaların genişliğinin 11 santimetre, uzunluğunun ise 52 santimetreye sabitlenmesi zorunlu. Bu boyutlardan daha büyük ya da daha küçük plakalar, TÜVTÜRK tarafından yapılan muayenelerden geçemeyecek. Ayrıca plakalardaki harf ve rakamların bold ya da italik olması da yasak. Bu tip karakterler kabul edilmeyeceği gibi ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

Özel Tasarım Plakalar da Standart Dışı Sayılacak


Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikte plakaları ilgilendiren bir diğer düzenleme ise kapatma ve silikliğin de ağır kusur kapsamına alınması. Yani plakanın harfleri ve rakamları üzerinde engelleyici başka işaretler olması ya da bu plakanın okunmayı zorlaştıracak kadar silikleşmesi durumunda araç, birinci derece ağır kusurlu sayılacak ve muayeneden geçemeyecek. Ayrıca plakadaki harflerin ve sayıların okunmasını güçleştirecek şekilde vida ve çivi gibi parçaların bulunması da ağır kusur olarak değerlendiriliyor. Yani 0 rakamının ortasında yer alan bir vida, bunun 8 olarak okunmasına neden olabileceği için tamamen yasaklandı.

Plakanın kenar çizgilerinin kesilmesi ya da boyanması, plaka üzerine folyo ya da cam kaplanması ve TR yazısının zeminin maviden farklı bir renge sahip olması da ağır kusur kapsamında yer alıyor.


Kaynak

Son yıllarda araç sahipleri arasında yaygınlaşan alternatif plakaların da bu düzenleme ile önüne geçiliyor. “App” plaka olarak da bilinen bu plakalar, standart plakalardaki karakterlerin daha kalın, daha renkli ve süslü görünmesini isteyenler arasında oldukça popülerdi. Öyle ki birçok yetkisiz servis ve atölyede bu plakalar üretiliyordu. Yapılan son düzenleme ile app plaka yaptırmak tamamen yasaklandı ve app plaka kullanmak, ağır kusur olarak kabul edildi. Plaka basım ve dağıtım yetkisi sadece Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile federasyona bağlı odalarda oldu. Bu sayede HGS-OGS tarafından okunamayan ve gasp, hırsızlık gibi olaylarda sıklıkla kullanılan sahte plakaların üretiminin de önlenmesi hedefleniyor.

İlk Seferde Ceza Kesilmeyecek


Standartların dışında olan ve sahte olarak tanımlanan plakaları basan, dağıtan ve araçlarına takanlara ceza kesilecek. Yalnıza bir defaya mahsus olmak üzere standart dışı plaka kullanan araç sahiplerine ceza kesilmeyecek. Bunun yerine araç plakaların standartlara uygun olarak değiştirilmesi istenecek. İlk uyarının ardından bu durumun devam etmesi ise ceza kesilmesi anlamına geliyor.