Standart Dışı Plakalara Ceza Kapıda

Standart Dışı Plakalara Ceza Kapıda

Son yıllarda özellikle otoyol ve köprülerde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkan sahte ya da standart dışı plakalar konusuna devlet bir düzenleme getirdi. Peki, yeni düzenleme hangi şartlardan oluşuyor? Yaptırımlar neler? Plakanızın standartlara uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız? APP plaka yasak mı? Kurallara uygun, standart plaka nasıl olmalı diye merak ediyorsanız aklınızdaki soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

APP Plaka Nedir? Standart Dışı Plaka Ne Demek?


app-plaka-nedir-standart-disi-plaka-ne-demek
Kaynak

Amerikan pres plaka olarak da bilinen APP plaka, en basit şekilde standart dışı plaka anlamına gelir. Yani APP plaka, arabasına standartlar dışında kalan bir görünüm vermek isteyenler tarafından tercih edilir. Plaka fontu, yani yaz tipi, renkler ve boyutlar, isteğe bağlı olarak kişiselleştirilir; ama standartların dışında plaka kullanmak yasaktır ve kullananlar hakkında cezai işlem uygulanır. 

APP Plaka Yasak mı, 2018 Yılında Neler Değişti?


app-plaka-yasak-mi
Kaynak

Yeni plaka yönetmeliği doğrultusunda standart dışı plakalar, ağır kusur kapsamına alındı. Bu demek oluyor ki standart dışı plakalar muayeneden geçemeyecek. APP plakaların ağır kusur kapsamına alınması, 2010 yılından beri yükselişte olan bir araç tasarım trendinin sonu anlamına geliyor. Aracınız muayeneye girecekse plakanızın TÜVTÜRK plaka standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. “Standart dışı plaka nasıl anlaşılır?” diye merak ediyorsanız TÜVTÜRK’ün yenilenen araç muayene kusur tablosuna takılmaması için araç plakanızın şu şartları karşılaması gerekiyor:

  • Plakalarda yazı tipi ve büyüklüğü, belirlenmiş standartlara uygun olmalı.
  • Plakalarda mühür bulunmalı. Bu mühür, plakanın yetkili kurum tarafından basıldığı gösterir.
  • Plakada TR yazısı olmalı. Mavi zemin üzerine TR yazısı, beyaz bir şekilde eklenmeli. Üzerinde TR yazısı bulunmayan plakalar, TÜVTÜRK’ün araç muayene kusur tablosu uyarınca araç sahiplerini sıkıntıya düşürebilir. 
  • Boya kalıntısı, aşınma gibi araç plakası kusurları, araç muayene kusur tablosu içeriğine dahil.
  • Özel olanlar hariç, plakalar beyaz zemin üzerine siyah yazı tipiyle yazılmış olmalı.
  • Plakada ay yıldızlı hologram ve plakanın alt kısmında dalgalı şerit bulunmalı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir kusur tablosu yayınlandı. Bu tabloda, araç muayenelerinde uygulanan kusurlarla ilgili değişiklikler yer alıyor. Buna göre belirlenen standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) uygulamalarında yanlış ceza yazılmasına ya da suçlunun tespit edilememesine neden olan standart dışı plakalar, bu düzenleme ile tarih oldu. Yayınlanan kusur tablosuna göre yeni plakaların genişliğinin 11 santimetre, uzunluğunun ise 52 santimetreye sabitlenmesi zorunlu. Bu boyutlardan daha büyük ya da daha küçük plakalar, TÜVTÜRK araç muayenesinden geçemeyecek. Ayrıca plakalardaki harf ve rakamların bold ya da italik olması da yasak. Bu tip karakterler kabul edilmeyeceği gibi ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

APP Plaka Cezası 2018’de Ne Kadar?


Standart dışı plakalara, günümüz itibariyle 427 TL idari para cezası veriliyor. Standart dışı plaka cezası verilmesinin ardından 7 gün içerisinde tescil plakasını uygun duruma getirmeyenlere ise 876 TL idari para cezası kesiliyor. Ayrıca standart dışı plakanın kullanıldığı araç, ağır kusurun düzeltileceği ana kadar trafikten men ediliyor.

APP plaka ceza maddesi hakkında güncel bilgileri için trafik.gov.tr sitesinin ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Özel Tasarım Plakalar da Standart Dışı Sayılacak


ozel-tasarım-plakalar-standart-disi-sayiliyor
Kaynak

Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikte plakaları ilgilendiren bir diğer düzenleme ise kapatma ve silikliğin de ağır kusur kapsamına alınması. Yani plakanın harfleri ve rakamları üzerinde engelleyici başka işaretler olması ya da bu plakanın okunmayı zorlaştıracak kadar silikleşmesi durumunda araç, birinci derece ağır kusurlu sayılacak ve muayeneden geçemeyecek. Ayrıca plakadaki harflerin ve sayıların okunmasını güçleştirecek şekilde vida ve çivi gibi parçaların bulunması da ağır kusur olarak değerlendiriliyor. Yani 0 rakamının ortasında yer alan bir vida, 0’ın 8 olarak okunmasına neden olabileceği için tamamen yasaklandı.

Plakanın kenar çizgilerinin kesilmesi ya da boyanması, plaka üzerine folyo ya da cam kaplanması ve TR yazısının zemininin maviden farklı bir renge sahip olması da ağır kusur kapsamında yer alıyor.

Son yıllarda araç sahipleri arasında yaygınlaşan alternatif plakaların da bu düzenleme ile önüne geçiliyor. “APP” plaka olarak da bilinen bu plakalar, standart plakalardaki karakterlerin daha kalın, daha renkli ve süslü görünmesini isteyenler arasında oldukça popülerdi. Öyle ki birçok yetkisiz servis ve atölyede bu plakalar üretiliyordu. Yapılan son düzenleme ile APP plaka yaptırmak tamamen yasaklandı ve APP plaka kullanmak, ağır kusur olarak kabul edildi. Plaka basım ve dağıtım yetkisi sadece Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile federasyona bağlı odalarda oldu. Bu sayede HGS-OGS tarafından okunamayan ve gasp, hırsızlık gibi olaylarda sıklıkla kullanılan sahte plakaların üretiminin de önlenmesi hedefleniyor.

Standart Dışı Plaka Nasıl Değiştirilir?


standart-disi-plaka-nasil-ve-nereden-degistirilir
Yeni kusur tablosuyla tescil plakalarının standartlara uygun olması zorunlu hale getirildi. Peki, halihazırda standart dışı plakaya sahip olanlar idari para cezasına maruz kalmamak için ne yapmalı? Bağlı oldukları Trafik İlçe Emniyet Müdürlüğünden randevu alıp başvurduktan sonra yapılacak yönlendirmelerle plakaları standartlara uygun hale getirmek mümkün.