Otomobili Kış Sürüşüne Hazırlama Rehberi

Otomobili Kış Sürüşüne Hazırlama Rehberi

Çok sevdiğiniz arabanızı kışın zorlu koşullarından korumak elinizde. Bu da aracınızın kışlık hazırlığını ve bakımını yapmakla mümkün. Peki, araçların kışlık bakımı nasıl yapılır?

Sürüş Kontrolü

Arabanızı kış sürüşü için test edin. Motor ilk harekette zorlanıyorsa, aracınız stop ediyorsa ya da rölanti ayarı bozuksa aracınızı servise götürmelisiniz.

Kış Lastiği

1 Aralık 2015 tarihinden itibaren kasım ve nisan ayları arasında kullanılması zorunlu hale gelen kış lastiği; yağmur, kar ve buzlanma durumlarında arabanızın yol tutuş performansını arttırır. Kış lastiği sadece kar yağdığında değil, sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü durumlarda da güvenlik sağladığından kullanılmalıdır. Karlı havalarda bagajda bulundurulması gereken kar zinciri ile kış lastiği arasındaki farklara ve detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Lastiklerdeki Hava Basıncı

Oto lastiklerinin hava basınçları, dışarıdaki havanın ısısından etkilenir. Bu da lastiklerin performansında düşüşe neden olabileceği gibi aynı zamanda güvenli sürüş açısından risk yaratabilir. Bu nedenle arabanızın lastiklerinin basıncını kontrol ettirmeniz gerekir.

Antifriz

Araç sıvıları arasında bulunan, radyatör sistemindeki suyun donmaması için kullanılan antifrizden yüksek verim almak, doğru oranı ayarlamakla mümkündür. Bu yüzden antifriz oranını kontrol ettirmeniz gerekir. Antifriz miktarını korumak için ise su yerine, araçlar için üretilen özel sıvıları kullanmalısınız. Çünkü suyun kireçlenmesi, su kaçaklarına ve motorda hararete neden olabilir.

Camlardaki donmayı engellemek için ise cam suyu antifrizlerini kullanmalısınız. Sileceklerdeki suların donmasını da yine soğuklara karşı donmayı engelleyen özel sıvıları kullanarak önleyebilirsiniz.

Ayrıca motordaki su seviyesini de kontrol ettirmelisiniz; çünkü su azsa çok soğuk yerlerde donar ve motor bloğu zarar görür.

Akü

Akü eskiyse soğuk havalarda görevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Bu nedenle kontrolünü mutlaka yaptırmalısınız.

V Kayışı

V kayışı, otomobillerde elektrik üretiminden klimaya güç verilmesine, motordaki harareti almaktan direksiyonun düzgün bir şekilde çalışmasına kadar pek çok alanda etkilidir. V kayışı, yazın sıcak havalarda gevşemiş olabilir. Gevşeyen V kayışı ise arabanızdaki birçok aksamın düzgün çalışmamasına neden olur. Bu yüzden aracınızın V kayışının ne durumda olduğunu yetkili servislerin kontrol etmesi gerekir.

Fren

Fren hidrolik yağının seviyesi ile fren pedalının kontrolünün yapılması da otomobiliniz için yapacağınız kış hazırlıkları arasında olmalı.

Yağ Değişimi

Araçların motor yağı ve yağ filtrelerinin hangi sürelerde değiştirilmesi gerektiği, kataloglarında belirtilir. Buna göre yağ ve yağ filtresi değişimlerini yapmayı ihmal etmeyin.

Hava Filtresi

Hava filtresinin temiz ve kullanılabilir olduğundan emin olun. Eskimiş ise değiştirin.

Arka Cam Rezistansı

Arka cam rezistansı, arka camdaki buğulanmayı ve donmayı önler. Bu kısımda problem varsa mutlaka onarın veya değiştirin ki kışın kendinizi de başkalarını da tehlikeye atmayın.

Klima ve Kaloriferler

Otomobiliniz klimalı ise polen filtresini kontrol ettirin. Kaloriferlerde bakılması gereken yer ise hortumların ne durumda olduğudur.

Kışın otomobilinizle güvenli ve keyifli yolculuklar yapmanızı dileriz. Bu arada sisli havalarda araba kullanırken de dikkatli olmayı unutmayın.