Otomobil Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Otomobil Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Her gün yüzlerce kilometre yol kat ediyor, türlü badireler atlatıyoruz. Öyle ki talihsizliğin nereden geleceğini hiç mi hiç hesap edemiyoruz. Söz konusu talihsizliklerin başında da lastik patlamaları ya da hava kaçırma problemleri geliyor. Peki, bu olumsuzluklara karşı yeterince tedbir alıyor muyuz? Örneğin yanınızda daima yedek lastik bulunduruyor musunuz? Aslında delici bir maddenin lastiğinize zarar vermesi an meselesi. Böyle bir istenmeyen durumla karşılaşıldığında elbette tamirci çağırılabilir. Ama siz yine de lastiğinizi kendiniz değiştirmeyi tüm püf noktalarıyla öğrenmeye ne dersiniz?

Araç lastikleri hem sizin hem de diğer sürücülerin can güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle oto lastik değişiminin püf noktalarına değinerek, “Araba lastiği nasıl değiştirilir?” sorusunu adım adım cevapladık.

Lastiklerinizi Değiştirmeniz Gereken Durumlar

lastik-ne-zaman-degistirilmeli-hangi-durumlarda

Yola çıkmadan önce lastiklerinizin sağlamlığını kontrol etmenizde fayda var. Kontrol ederken nelere dikkat etmelisiniz? Lastiklerinizin değişime ihtiyaç duyup duymadığını anlamanın yollarına bir bakalım.

Lastik aşınmasını ölçmek için araç lastiklerinde aşınma göstergesi bulunuyor. 1.6 mm kalınlığındaki bu gösterge, lastiğinizi değiştirip değiştirmeme konusunda size fikir veriyor.
Lastiğin yanağında balon olması tehlikeli olabileceği için bu durum, oto lastiği değiştirme sebepleri arasında yer alıyor.
Lastiğin patlama sebebiyle sönmesi ve lastikte yırtık gibi ciddi hasarların bulunması da lastik değiştirmeniz gereken durumlardan.

Lastik Değiştirme Tarihleri

“Lastik değiştirme süresi ne kadar olmalı?” sorusunun cevabı oldukça değişken. Çünkü her otomobil lastiğine, lastiğin araca yerleştirilmesiyle birlikte bir ömür biçiliyor. Bu ömür, lastiğin kullanım koşullarına göre uzayıp kısalabiliyor. Tam da bu noktada iklim şartları ve coğrafi konum önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Mesela bir lastiğin aşırı sıcak bir ortamdaki reaksiyonu ile soğuk bir yerde vereceği tepki doğal olarak değişiyor. Araç kullanım sıklığınız ve kat ettiğiniz kilometre de lastik değiştirme zamanını etkiliyor.

Uzmanlar 5 yılda bir lastiklerinizi kontrol ettirmenizi, 10 yıl geçtikten sonra ise kullanılabilir durumda olsa dahi değiştirmenizi öneriyor.

Patlak Lastik Nasıl Değiştirilir?

Yola çıktınız ve yolculuk sırasında birden lastiğinizin patladığını fark ettiyseniz lastik değiştirme adımlarını uygulayarak lastiğinizi değiştirebilirsiniz. Fakat öncesinde almanız gereken bazı güvenlik önlemleri olduğunu unutmamalısınız.

Lastik Değiştirmeden Önce Alınması Gereken Önlemler

  • Öncelikle aracınızı güvenli bir yere park edin.
  • El frenini çekin, motoru kapatın ve aracınızı birinci viteste bırakın.
  • Tehlike ikaz lambalarını açın.
  • Reflektörlü bir elbise giyin.
  • Yolun kenarına uyarı üçgeni yerleştirin.

Ne Zaman Lastiklerinizi Kış Lastikleri ile Değiştirmelisiniz?

kis-lastigi-ne-zaman-takilmali

Tüm Türkiye’de uygulanan kış lastiği uygulaması ile 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmanız zorunlu. Yani 1 Aralık itibariyle lastiklerinizi kış lastikleriyle değiştirmeniz gerekiyor.

Araba Lastiği Değiştirmek için Gerekenler


Araba lastiği değişimi için öncelikle yedek lastik, kriko ve bijon anahtarı gerekiyor. İhtiyacınız olan lastik değiştirme aparatlarını edindikten sonra aracınızın lastiklerini kolaylıkla değiştirmeniz mümkün.

İlk Adım


kriko-kolu-ne-ise-yarar-nedir

İşleme lastik değiştirme aleti olarak bilinen araç krikosunu gövde bölümüne monte ederek başlanır. Araç lastik değişimi için arabanın şasisinin altına yerleştirilen kriko sayesinde araç yukarı kaldırılır.

“Kriko nasıl kullanılır?” sorusu gözünüzü korkutuyorsa cevabı tüm detaylarıyla öğrenmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

İkinci Adım


civata-kolu-ne-ise-yarar

Bijon cıvatalarının bijon anahtarı aracılığıyla gevşetilmesinin ardından lastiğin yerle teması kesilene kadar araç kaldırılır. Bu işlemin amacı, yeni lastiği yuvasına kolaylıkla yerleştirebilmektir.

Cıvatalar tamamen çıkarıldıktan sonra lastik yerinden sökülür. Eski lastiğin krikonun yanına konmasında yarar var. Bu, krikonun yerinden oynama ihtimaline yönelik bir çeşit tedbir.

Üçüncü Adım


bijon-civatasi-nasil-kullanilir

Yeni lastik, monte edilmek üzere bagajdan çıkarılır. Yeni lastik yerine konuşlandırılarak bijon cıvataları elle yuvalarına yerleştirilir. Bütün cıvatalar yerleştirildikten sonra bijon anahtarı yardımıyla cıvataların tamamı sıkılır.

Dördüncü Adım


oto-lastigi-monte-etmek

Yeni lastiğin sağlıklı bir şekilde monte edildiğinden emin olunduktan sonra eski lastik, şasisinin altından alınır. Ardından kriko kolu çevrilerek araç yere indirilir. Yeni lastiğin yerle temas etmesinin akabinde cıvataların bir kez daha kontrol edilmesinde fayda var. Dolayısıyla cıvatalar bijon anahtarıyla son kez tekrar sıkılır.

Araba lastik değişimi başarıyla tamamlandı.

Lastik Değiştirmenin Püf Noktaları

  • Dört lastiği aynı anda değiştirmeniz en iyi sürüş deneyimi için öneriliyor. Hepsinin aynı çeşitte ve aynı boyutlarda olması da önemli.
  • Yalnızca iki lastiği değiştirecekseniz satın aldığınız lastiklerin aracınızdaki lastikler ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Daha iyi çekiş gücü elde etmek istiyorsanız yeni lastikleri arka aksa takmanız öneriliyor.
  • Radyal olan ve olmayan lastikleri aynı aks üzerine takmamanız gerekiyor.
  • Yeni lastiklerinizin yük taşıma kapasitesinin, otomotiv üreticinizin önerdiği değerlerde olması gerekiyor.

 

Oto Lastik Değiştirme Fiyatları


oto-lastigi-degistirme-fiyatlari

Lastiğinizi kendiniz değiştirmek istemiyorsanız veya tüm bu işlemler için vaktiniz ya da yeterli teknik bilginiz yoksa çeşitli servislerde de lastik bakım, onarım ve değişim işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Oto lastik değiştirme makineleri ile kısa sürede lastiklerinizi değiştirebileceğiniz servislerde bu işlem için genellikle 50-100 TL arasında bir ücret talep ediliyor.