Otomobil Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Otomobil Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Her gün yüzlerce kilometre yol kat ediyor, türlü badireler atlatıyoruz. Öyle ki talihsizliğin nereden geleceğini hiç mi hiç hesap edemiyoruz. Söz konusu talihsizliklerin başında lastik patlamaları ya da hava kaçırma problemleri geliyor. Peki, bu olumsuzluklara karşı yeterince tedbir alıyor muyuz? Örneğin yanınızda daima yedek lastik bulunduruyor musunuz? O kadar ki delici bir maddenin lastiğinize zarar vermesi an meselesi. Böyle bir istenmeyen durumla karşılaşıldığında elbette tamirci çağırılabilir. Ama siz yine de lastiğinizi bizzat değiştirmek istemez misiniz?

lastik-nasil-degisir

Aslında lastik değişimi hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmasa dahi gerekebiliyor. Çünkü her otomobil lastiğine, lastiğin araca yerleştirilmesiyle birlikte bir ömür biçiliyor. Bu ömür, lastiğin kullanım koşullarına göre uzayıp kısalabiliyor. Tam da bu noktada iklim şartları ve coğrafi konum önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Söz gelimi bir lastiğin aşırı sıcak bir ortamdaki reaksiyonu ile soğuk bir yerde vereceği tepki doğal olarak değişiyor.


kis-lastigi-nasil-degisir

Lastik; sonuç itibariyle hem sizin, hem de diğer sürücülerin can güvenliği açısından büyük önem arz eden unsur. Bu nedenle söz konusu işlemin püf noktalarına değinerek, “Araba lastiği nasıl değiştirilir?” sorusunu adım adım cevapladık.

Gerekli Malzemeler

Araba lastiği değişimi için öncelikle yedek lastik, kriko ve bijon anahtarı gerekiyor.

İlk Adım


kriko-ile-lastik-degistirme

İşleme kriko kolunu gövde bölümüne monte edilerek başlanır. Araç lastik değişimi için arabanın şasesinin altına yerleştirilen kriko sayesinde araç yukarı kaldırılır.

kriko-nasil-kullanilir

İkinci Adımbijon-nasil-kullanilir

Bijon cıvatalarının bijon anahtarı aracılığıyla gevşetilmesinin ardından lastiğin yerle teması kesilene kadar araç kaldırılır. Bu işlemin amacı yeni lastiği yuvasına kolaylıkla yerleştirebilmekten ibaret.

Cıvatalar tamamen çıkarıldıktan sonra lastik yerinden sökülür. Eski lastiğin krikonun yanına konmasında yarar var. Bu, krikonun yerinden oynama ihtimaline yönelik bir çeşit tedbir.

Üçüncü Adım

Yeni lastik, monte edilmek üzere bagajdan çıkarılır.

araba-tekeri-monte-etmek

Yeni lastik yerine konuşlandırılarak bijon cıvataları elle yuvalarına yerleştirilir. Bütün cıvatalar yerleştirildikten sonra bijon anahtarı yardımıylacıtataların tamamı sıkılır.

lastik-monte-etmek

Dördüncü Adım

Yeni lastiğin sağlıklı bir şekilde monte edildiğinden emin olunduktan sonra; eski lastik, şasenin altından alınır. Ardından kriko kolu çevrilerek araç yere indirilir. Yeni lastiğin yerle temas etmesinin akabinde cıvataların bir kez daha kontrol edilmesinde fayda var. Dolayısıyla cıvatalar bijon anahtarıyla son kez tekrar sıkılır.

lastik-civatasi-yerlestirmek

Araba lastik değişimi başarıyla tamamlandı.