Lastik Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Lastik Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Hem sıfır kilometre hem de ikinci el araba alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri aracın lastikleridir. Lastik değişimi, kış ve yaz lastiği konusu, lastik alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. İkinci el araba alırken nasıl ki yedek parçalarının değişim kolaylığına ya da parça fiyatlarına da dikkat ediyorsanız oto lastik değişiminde yaşayabileceğiniz süreci de önceden göz önüne almalısınız.

Oto lastik seçimi, hem güvenli sürüş, hem ekonomik yakıt tüketimi hem de konfor için son derece önemlidir. Peki oto lastik alırken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Aracınıza uygun lastik ebadı bellidir. Bu nedenle gelişigüzel lastik seçmemeli, aracın boyutlarına ve olması gereken lastik ebadına uygun olarak seçim yapmalısınız. Bu konuda aracınızın kullanım kataloğu size en doğru bilgiyi sunar.
 • Farklı boyutlarda lastikler takmak ya da lastiklerden bir ya da birkaçını değiştirmek aracınızın dengesini bozar.

Tek lastik değiştirmek neden yanlış?

 • Otomobil lastiği, 4X4 ya da suv araç lastiği, kamyonet-kamyon gibi büyük araç lastiği şeklinde sınıflandırılır. Dolayısıyla araç tipi, lastik seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir.

4x4 ve 4x2 araçlar arasındaki farklar neler?

 • Alacağınız lastik uzun ömürlü, yani dayanıklı olmalıdır.
 • Kullanım alışkanlığınız da lastik seçiminde belirleyicidir. Aracınızı arazide, kısa mesafede şehir içinde ya da uzun yolda mı kullanıyorsunuz? Alacağınız lastiğin tipi, kullanım alışkanlığınıza göre değişiklik gösterir. Örneğin uzun ömürlü lastiklerin fiyatları daha fazla olur ama aracınızla uzun yola çıkıyorsanız bu lastikleri tercih etmelisiniz. Aksi  takdirde sürekli lastik değiştirmek zorunda kalarak daha çok masrafa girersiniz.
 • Yakıt tasarrufu sunacak şekilde lastik seçin. Bu konuda lastikçinize danışabilirsiniz. Seri hareket kabiliyeti sunan lastikler, hem yakıt masrafını azaltır hem de yol tutuş performansını arttırır.

Yol tutuşunu etkileyen faktörler nelerdir?

 • Mevsime göre lastik kullanmak, hem güvenli sürüş hem de yakıt tasarrufu için önemlidir. Bu sebeple kışın kış lastiği, yazın da yaz lastiği değişimini mutlaka sağlayın.

Kışın lastik alırken nelere dikkat etmeli?

Lastiğin Son Kullanma Tarihi Ne Zaman Biter?

Oto lastik için son kullanma tarihi vermek zordur. Çünkü yol durumu, aracın kullanım şekli, aracın kullanıldığı bölgenin iklimi gibi pek çok faktör lastik ömrünü etkiler. Lastik alırken üretim tarihine de bakmak gerekir. Lastiklerin kullanım ömrü ortalama 4 yıldır. “Lastik üretim tarihi nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Lastik Kesit Genişliği Değiştirilirse Ne Olur?

Lastik kesit genişliğini yine arabanızın üreticisinin belirttiği ölçülerin çok dışına çıkmadan değiştirebilirsiniz. Daha geniş lastikler virajlarda daha iyi yol tutuşu sunar. Ancak geniş lastikler, hem kilometre saatinin hatalı gösterilmesine neden olur hem de ıslak zeminde arabanın zorlanmasına neden olurlar.

Lastik Desen Derinliği Nedir?

Lastikler dümdüz bir yüzeye sahip değildir. Lastik yüzeyi yola tutunmayı sağlayan yivlerden oluşur. Bu yivler, zamanla ve kullanım durumuna göre aşınabilir. Aşınma arttıkça yol tutuş gücü azalır. Artık oto lastiğin kullanılmaz hale geldiğini, yani oto lastik değişim zamanın gelip gelmediğini anlamanın en iyi yolu bir uzmana göstermektir. Yivlerde gözle görülür aşınma varsa da lastiğin değişim zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.

Oto lastikleri neden aşınır?

ikinciyeni.com Ekspertiz Raporunda Lastik Bilgisi Verilir mi?

ikinciyeni.com’un sunduğu ekspertiz raporunda lastik ebatları, yol ve yük endeksi, diş derinlikleri bilgisi paylaşılır. Ayrıca dıştan görülebilecek hasarlar ve lastik tabanındaki düzensiz aşınmalar raporda fotoğraflı olarak belirtilir. Böylece açık artırmaya katılacağınız otomobilin lastikleri hakkında da bilgi sahibi olursunuz.

Uzun Ömürlü Oto Lastik Kullanımı İçin Notlar

 • Lastiklerinizin diş derinliklerini ve basınçlarını 15 günde bir kontrol edin.
 • Lastikleri kötü zeminde zorlamayın.
 • Bozuk zeminde hız yapmayın.
 • Kış lastiğini yazın, yaz lastiğini de kışın kullanmayın.
 • Lastiklerin yere temas alanı ile birbirlerine paralel olmasını sağlayan rot ayarını iyi yapın. Rot ayarı bozuk lastikler erken aşınmaya neden olduğu gibi sürtünmeyle birlikte yakıt masrafını da arttırır.
 • Lastik tamirinde fitille hava kaçağının engellenmesi çok sık yapılan bir uygulamadır. Kesinlikle geçici bir çözüm olan bu uygulama, lastiğin garanti kapsamı dışında kalmasına da neden olur.
 • Ani fren yapmak, lastikler arasında kuvvet dağılımında farklılıklar meydana getirerek blok tipi aşınmalara neden olur. Bu yüzden fren sisteminizi de belli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.