Klima mı Camları Açmak mı Daha Çok Yakıyor?

Klima mı Camları Açmak mı Daha Çok Yakıyor?

Cam açmanın mı yoksa klima kullanmanın mı daha fazla yakıt tasarrufu sağladığı, akıllara takılan yeni bir soru olmamasına rağmen yaz aylarında öyle ya da böyle bir şekilde illa gündeme gelir. Hangisi yakıt tüketimini arttırır, klima yakıtı nasıl etkiler, işte cevaplar:

Cam Açmak vs Klima Çalıştırmak

Cam açtığınızda içeriye hava dolar ki siz de bunu istiyorsunuz zaten. Buraya kadar bir sorun yok. Fakat aracın içine dolan hava ekstra direnç oluşturur ve araç paraşüt görevi görür. Hele bir de hızlı gidiyorsanız araç yönüne ters, büyük bir tepki kuvveti oluşur.

Klima ise gücünü motordan aldığından motora ekstra güç binmemiş olur. Bu yüzden klima çalıştırmak, cam açmaya göre daha fazla yakıt tasarrufu oluşturur.

Klimanın hangi koşullarda ve ne şekilde kullanıldığı da yakıt tüketiminde etkilidir. 80 km/s’nin üzerindeki hızlarda klima çalıştırmak cam açmaya göre daha fazla tasarruf sağlarken sıkışık trafikte yani ani-dur kalklarda klima çalıştırmak çok fazla yakıt harcanmasına neden olur.

Araç Kliması Kullanımına Dair Püf Noktalar

  • Arabanıza ilk bindiğinizde camları açıp temiz havanın içeriye dolmasını sağlayın. Bu yöntem, araca giren taze hava ile içerideki sıcak havanın yer değiştirmesini sağlar ve klimaya az yük biner.
  • Birçok klimada “iç dolaşım (recirculation)” ayarı bulunur. Bu ayar, dışarıdaki sıcak havayı soğutmak yerine, sadece içerideki havayı dolaştırıp soğutmayı sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey, aynı havanın araç içinde saatlerce dolaşmasına izin vermemektir. Bu yüzden 2 saatte bir camları açıp içeriye temiz havanın girmesini sağladıktan sonra, klimanızı iç dolaşım ayarında ve maksimum seviyede çalıştırmalısınız.

    Temiz Havadan Vazgeçmeyenler İçin

    Yine de cam açıp temiz hava ile ferahlamak istiyorsanız hızınızın 80 km/s’yi geçmemesine özen göstermelisiniz. “Yakıt tasarrufu nasıl yapılır?” sorusuna verilecek diğer bir cevap da aracın hızının sabit tutulması, yani ani dur kalklar yapılmamasıdır.

    Havanız yerinde, yolunuz açık olsun.