Elektrikli Otomobillerin Neden Vitesi Yok?

Elektrikli Otomobillerin Neden Vitesi Yok?

Son yıllarda kullanımı hızla artan elektrikli otomobiller, üretebildikleri yüksek tork ve beygir gücü ile dikkatleri üzerine topluyor. Elektrikli otomobilleri incelemeye başlayan otomobilseverlerin en çok şaşırdıkları konu ise bu araçlarda vites olmaması. Sizin için elektrikli otomobillerde vites olmamasının nedenlerini ve sonuçlarını ele aldık.

Elektrikli Otomobillerin Şanzıman Yapısı Nasıl Çalışıyor?
Elektrikli otomobillerin şanzıman yapısından bahsetmeden önce elektrikli otomobil türlerinden bahsetmemiz gerekiyor. Türkiye’de elektrikli otomobil denildiği zaman elektrik motoruna sahip tüm otomobiller bu kavrama dahil ediliyor. Yani bataryalı elektrikli otomobiller, yakıt pilli elektrikli otomobiller ve hibrit otomobillerin tamamına elektrikli otomobil adı veriliyor.

Ancak hibrit otomobiller, içerisinde benzinli motorlara da ev sahipliği yaptığı için elektrikli otomobil klasmanında yer almaz. Bu açıklamayı yaptıktan sonra sadece elektrik gücü ile çalışan otomobillerden bahsedelim.

Sadece elektrik motorlarından güç alan yakıt pili ve batarya teknolojisine sahip araçlarda rotor ve stator adı verilen iki farklı kısım bulunur. Stator, hareket etmeyen, yani sabit; rotor ise statorun etrafında yer alan ve hareket edebilen bir yapıya sahiptir. Bataryada bulunan elektrik akımı, statora ulaştığında elektromanyetik bir alan oluşur ve rotor hareket eder. Hareket enerjisi elde edildikten sonra da güç doğrudan tekerleklere iletilir.

İçten yanmalı motorlara sahip olan otomobillerde ise sürece çok sayıda farklı parça dahil olur. Bu nedenle de aktarım sırasında güç kayıpları yaşanır. Ancak elektrikli araçlarda çok daha az parça kullanıldığı için kayıp çok daha az olur.

Normal şartlarda içten yanmalı motora sahip olan fosil yakıtlı araçlar, belirli bir devir aralığında etkili şekilde güç üretebilir. Aktarımlar nedeniyle kayıp yaşamasının yanı sıra belirli güç aralıklarında etkili olabilmesi nedeniyle de fosil yakıtlı araçlar, vitese ihtiyaç duyar. Araç, vites sayesinde gerekli torka erişir.

Elektrikli araçlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü elektrikli otomobiller, neredeyse her devir aralığında verebileceği en yüksek tork değerini kullanıcıya sunar. Bu nedenle elektrikli araçlara şanzıman ve vites eklenmesine gerek kalmaz. Aracın ileri gitmesi için gaza basmak yeter. Geriye gitmek için genellikle “R” tuşuna basılır ve rotor ters istikamette dönüp tekerlekleri geriye doğru hareket ettirir. Yani araçta özel bir geri vites seçeneği de bulunmaz.

Elektrikli Otomobillerde Şanzıman Olmamasının Avantajları Neler?
Elektrikli otomobillerde şanzıman olmamasının en önemli avantajı, ekstra bir geçiş olmadığı için kayıp yaşanmamasıdır. Böylece araç çok daha verimli şekilde çalışabilir. Elektrikli otomobillerde şanzıman olmamasının bir diğer avantajı ise manuel vites gibi öğrenmek için ekstra zaman harcanması gereken sürüş özelliklerinin ortadan kalkmasıdır.

Elektrikli otomobillerde gaza bastığınız anda araç hareket eder. Debriyaj, vites kolu ve başka herhangi bir şeyi düşünmenize gerek kalmaz. Otomatik vitesten farkı ise her devirde yüksek verimlilik yakalayabilmesidir. Böylece devre göre düşük performans veya zorlanmalar görünmez. Araç her zaman en yüksek gücü sunar ve kolayca hareket edebilir.

Vitesi olmayan güçlü bir aracı deneyimlemek istiyorsanız elektrikli araçlar tam olarak size göre. Eğer ikinci el bir elektrikli araç arayışındaysanız da ikinciyeni.com’un ikinci el araçlarını incelemeyi unutmayın.