Arabanın Kilometresiyle Oynandığını Nasıl Anlarsınız?

Arabanın Kilometresiyle Oynandığını Nasıl Anlarsınız?

İkinci el araba satışlarında en çok güvene ihtiyaç duyulan konulardan biri, arabanın kilometresinin düşürülüp düşürülmediğidir. Peki, aracın km’siyle oynandığı nasıl anlaşılır?

1- İkinci el otonun ruhsatı ile birlikte servise götürülmesi gerekir. Serviste son kayıttaki km bilgisi ile göstergedeki rakam arasında fark varsa aracın km’si ile oynandığından şüphe edilebilir. Elbette bu işlem, daha önce servis bakımı yapılmış araçlar için geçerlidir. Bu konudaki önemli bir nokta da aracın kullanıldığı son zamana kadar düzenli olarak servise götürülüyor olmasıdır. Örneğin araç yaşlıysa uzun süredir servise götürülmemiş ya da belki ilk yıllarında götürülmüş ama daha sonra servis yüzü görmemiş olabilir. Bu da doğru bilginin elde edilememesine neden olur.

2- Kesin bir sonuç vermese de direksiyon simidi, vites, el freni ve koltuk döşemelerindeki aşınma aracın ne kadar çok kullanıldığı, yani km’sinin fazla olduğunun da bir göstergesidir.

3- Ekspertiz raporu, aracın tüm yönleriyle uzmanlar tarafından incelendikten sonra elde edilen bir rapor olduğu için arabanın km’si ile oynanıp oynanmadığı hakkında da önemli bir veridir.

ikinciyeni.com, pratik olmasının yanında otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Çelik Motor tarafından hayata geçirildiğinden hiçbir konuda güven sorunu yaşamamanızı sağlar. Tarafsız ve bağımsız bir kuruluş olan TÜV SÜD’ün ekspertiz raporları ile satışa sunulan ikinci el otomobiller, birçok konuda olduğu gibi km değerinin oynanıp oynanmadığı hakkında da titiz incelemelerden geçirilmiştir. Bakımları yetkili servislerde yapılan otomobillerin servis kayıtları ve bakım bilgileri ekspertiz raporlarında belirtilir.