Araba Almak İçin En İyi Zaman

Araba Almak İçin En İyi Zaman

İster sıfır ister ikinci el araba almak istiyor olun, daima en kârlı alışverişi yapmak istersiniz. Bu nedenle de araba almak için en uygun zamanın hangisi olduğunu bilmeniz gerekir. Ne zaman araba almalı, 2. el araba hangi ayda alınır gibi soruların cevapları hem mevsimsel hem dönemsel koşullara göre farklılık gösterir. Çünkü sıfır kilometre ya da ikinci el araç satın almak için en uygun zaman, bazı sosyo-ekonomik parametrelere göre belirlenebilir.

Piyasa değerini belirleyen bu parametreler, sahibinden satılık arabalar ile galeri, oto pazarı ya da online platformlar üzerinden satılan arabalar için ortak etki yaratabiliyor.

“Hangi ayda araba almak lazım?” sorusunun cevabını merak edenler için genel olarak otomotiv piyasasının aylara göre ritminden bahsedebiliriz:

Ocak ve şubat aylarında araba kampanyaları devam ettiği için piyasa hareketlidir. Bu süre içerisinde uygun kampanyalar değerlendirilebilir.
Hem alımlarda hem de satışlarda en canlı aylar mart, nisan ve mayıstır.
Yazın bitişine denk gelen eylül ayında araç piyasasında büyük bir hareketlilik yaşanır ve ekim ayında da bu canlılığın etkileri görülür.
Yıl sonu araba kampanyaları kasım ve aralık aylarında yapılır. Fakat yeni modellerin yakında çıkacak olması nedeniyle bu aylar aynı zamanda bir bekleyiş dönemi olarak da geçebilir. Örneğin 2020’de kasa değiştirecek arabaların hangileri olacağını bekleyen büyük bir kesim bulunuyor.

İkinci El Araba Almak İçin En Uygun Zaman


Sıfır araç piyasasındaki kur değişimlerinden yeni ÖTV zammı gibi uygulamalara, ikinci el araç piyasasındaki fiyatları belirleyen faktörler çok çeşitli. Örneğin 2020 ÖTV zammından ikinci el araçlar etkilenmeyeceği için ikinci el piyasasında canlılık olması bekleniyor. Ayrıca piyasa koşulları dönemsel ve günlük hareketlerden etkileniyor olsa da sizin ne zaman bir arabaya ihtiyacınızın olduğu da önemli bir parametredir.

Avantajlı fiyatlarla ikinci el araba satın almak istiyorsanız acele etmeyin ve ikinci el otomobil piyasasını dikkatle inceleyin. Fakat acilen bir otomobile ihtiyacınız varsa piyasa koşullarını incelemeniz size fayda sağlamayabilir. “Benim acelem yok, en doğru zamanı bekleyebilirim.” diyorsanız ikinci el araba almak için en uygun dönemlere dair ipuçlarımızı inceleyebilirsiniz:

  • Bayram öncesi dönemler genellikle insanların en az bir haftalık seyahat planı yaptıkları ve bu sebeple de araca ihtiyaç duydukları özel zamanlardır. Bayram öncesi dönem; ziyaretlere yeni arabasıyla gitmek isteyenlerin, bayram tatiline kendi aracıyla çıkmak isteyenlerin ve tatilden dönerken yanında getireceği eşyaları hava yoluyla ya da otobüsle taşımanın güçlüğünü hesaba katanların ikinci el piyasasına yöneldiği dönemdir. Yani otomotiv piyasasında fiyatlar, talebin artmasıyla yükselebilir. Bu yüzden bayram sonrası dönemlerin araba almak için uygun zamanlar olduğunu söyleyebiliriz.
  • İkinci el otomotiv piyasası dönem dönem yapılan vergi indirimlerinden de etkilenir. Bu indirimler, yürürlüğe girmelerinden yaklaşık iki hafta sonra piyasaya yansımaya başlar. Uygun fiyatla ikinci el araba almak için söz konusu indirimleri takip edebilirsiniz.
  • Kesin bir sonuç vermemekle birlikte yıllar bazında yapılan istatistikler gösteriyor ki ülkemizde ocak-nisan arası dönem ikinci el piyasası biraz durgunlaşıyor. Dolayısıyla bu ay aralığı, avantajlı fiyatlarla ikinci el araba almanın daha fazla mümkün olduğu bir dönem sayılabilir.
  • Yine otomotiv sektörünün uzun yıllar deneyimlediği üzere zorlu hava şartlarının olduğu dönemlerde de ikinci el piyasasında bir durgunluk yaşanır. Bu dönemlerde araç satışı azaldığı için acil satış yapmak isteyen satıcılardan uygun fiyatla ikinci el araba almak daha fazla mümkün olabilir.
  • Bir diğer görüşe göre ise 2. el araba almak için en iyi zaman yaz ya da sömestir tatili dönüşüdür. Genellikle aileler çocukları ile daha çok vakit geçirdiği için araç piyasasında durgunluk yaşanabiliyor. Bu nedenle de ikinci el araçlar daha ucuza satılabiliyor.

ikinciyeni.com’daki Fiyatlar Piyasa Koşullarından Etkilenir mi?


İkinci el otomobil satışını online platforma taşıyan ve açık artırma yöntemiyle sunan ikinciyeni.com, sunduğu tüm otomobiller için piyasa koşullarını analiz eder. Açık artırma, söz konusu araç için belirlenen bir açılış fiyatı ile başlayıp alıcıların vereceği fiyatlarla şekillenir. Böylece kârlı ve adil bir ortamda ikinci el araba alışverişi yapmış olursunuz.

Kısacası ikinciyeni.com üzerinden açık artırma yöntemiyle ihaleden araba almak için teklif vermeniz ve gerekirse teklifi yükseltmeniz yeterlidir. Ayrıca dönem dönem ikinciyeni.com’un sunduğu ikinci el araba kampanyaları ile araç kiralama ya da bakım gibi çok sayıda işlemi de ucuza gerçekleştirebilirsiniz.

Araba Alırken Etrafınızdan Duyduklarınız Ne Kadar Doğru?


Araba alımlarında “Eski kasa sıfır araba almayıp yeni kasayı beklemek gerekli.”, “Eski kasa değer kaybeder.”, “Yeni kasa yeni teknoloji demek. Eski kasanın teknolojisi kötü olur” gibi inanışlar vardır. Peki, bunlar doğru mudur?

Eski Kasa Araba Alınır mı?


Yeni kasadan hemen önce çıkan eski kasa araba modelleri, cazip araba kampanyalarıyla satışa sunulur. Yeni kasalar ise zamlı fiyatlarla satışa çıkarılır. Bu daha çok tasarımla ilgilidir. Teknolojik donanımlar ya da motor seçenekleri de bu fiyatta etkili olabilir; ama yeni kasanın daha pahalı olmasındaki genel sebep, tasarımdaki değişikliktir. Yani eski kasanın son modelinin teknik ve donanımsal açıdan sorunlu olduğu inancı yanlıştır. Bu nedenle de vergi indirimi ile araba almak isteyenler için eski kasalar oldukça makuldür.

Kasa tiplerine göre araçların özellikleri neler, biliyor musunuz?

Faiz Düşünce Kredi ile Araba Almak Mantıklı mı?


Faizlerle birlikte araç kredisindeki düşüşler de araba alırken dikkat edilen etkenlerdir. Genellikle faizler ve araba fiyatları arasında ters orantı vardır. Faizler düşünce araba fiyatları yükselir. Bu da arabanın toplam tutarında pek bir değişiklik olmayacağı anlamına gelir.

İkinci el araç kredisi nasıl alınır?
ikinciyeni.com’dan kredi ile nasıl otomobil alırsınız?

Senetle Araba Almak Neden Tercih Edilir?


Bankaların kredi skoru nedeniyle kredi vermediği ve taksitle araba almak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntem senetle alımdır. Senet düzenleyen oto galeriler, genellikle yüksek risk olduğu için ya faiz oranını bankaların üst sınırından daha yükseğe çeker ya da aracı ipotekler. Bu nedenle de genellikle kullanıcılar tarafından senetle araba almak çok tercih edilmez.

“En İyi Araba Modelleri” Tanımı Doğru mu?


Bazı arabalar performansları, bazıları düşük yakıt tüketimi, bazıları geniş bagaj hacimleri, bazıları ise düşük fiyatları ile ön plana çıkar. Bir araç bu ve bunun gibi tüm özelliklere aynı anda sahip olamaz. Önemli olan bu değerlerin çoğunu bünyesinde bulunduran ve sizin önceliklerinize hitap eden arabayı seçmektir. ikinciyeni.com’da satışa sunulan ikinci el otomobiller arasında seçiminizi yapmak için açık artırmalarımıza göz atın.

İkinci El Araba Vergilerinde Nelere Dikkat Edilmeli?


Ucuza araba almak isteyen kişilerin ikinci el araba alırken dikkat etmesi gereken en önemli konular arasında vergiler yer almaktadır. Her yıl ocak ve temmuz aylarında iki taksit şeklinde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenir. Bu nedenle araba alacak kişiler için “Araba ne zaman alınır?” sorusunun cevabı bu ayların hemen peşinden gelen şubat ve ağustostur. Böylece yeni aldığınız araç için MTV ödemesi yapmanıza gerek kalmaz.