10 Numara Sürücünün 10 Özelliği

10 Numara Sürücünün 10 Özelliği

Ehliyeti olan herkes sürücü olup trafiğe çıkabiliyor ama iyi sürücü olmak başka bir şey. Peki, iyi sürücü nasıl olunur? Sadece trafik kurallarına uymak bunun için yeterli mi?

1- Sakin ve Kendinden Emin

Trafik yoğunluğu, kurallara uymayan sürücüler, aracınızda meydana gelen beklenmeyen aksaklıklar her zaman olabilir. Panik yapıp trafikte yaşanan sorunlar karşısında sinirlenmek, tedbiri elden bırakmak demektir. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik, insanın kontrolünü kaybetmesine neden olabiliyor, biliyoruz. Fakat trafikte sakin kalabilmek imkânsız değil.

2- “Bak Bana, Ben Buradayım.”

Sürücülerin en sık yaptığı hatalardan biri, diğer sürücülerin ve yayaların kendilerini gördüklerini varsaymalarıdır. Fakat hepimiz insanız, dalgın olabiliriz ya da başkalarının ne kadar dikkatli olduklarını bilemeyiz. Bu yüzden sinyal vermekten, far ve korna kullanmaktan kaçınmamak gerekir.

3- Zihni Dağıtmadan Yola Devam

Bazı sürücülerin en büyük hatası, araba kullanırken başka şeylerle ilgilenmektir. Telefonla konuşmak, yana ve arkaya dönüp yolcularla sohbet etmek, yemek yemek gibi. Oysaki araba kullanmak kesinlikle odaklanmayı gerektirir. Ve zihin, kolayca dağılabilen bir yapıya sahiptir.4- Gözler ve Refleksler Sonuna Kadar Açık

Sadece gidilen yola odaklanmak, acemiliktir. İyi sürücü, etraftaki hayvanları (Örneğin bir kedi her an yola fırlayabilir.), ara sokaklardan büyük caddelere çıkma potansiyeli olan çocukları, yoldaki diğer araçları görmek için de gözünü dört açar, refleksleri kuvvetlidir.

5- Yolcular Huzursuzsa Bir Terslik Var

Yolcuların huzurlu ve rahat olmaları, şoförün iyi araba kullanıp kullanmadığının en önemli kanıtlarından biridir. Ani dur kalklar, trafikte strese girip araçtaki yolculara da bunu yansıtmak gibi davranışlar iyi sürücünün yapmayacağı şeylerdir.

6- Aracın Dilinden Anlar

Bazen araç istenildiği gibi yönetilemez, adeta sürücüye direnir. Böyle durumlarda iyi sürücü, aracı zorlamak yerine nerede hata yaptığını anlamaya çalışır. Belki gösterge panelleri bir şeylerin ters gittiğini göstermiştir de gözden kaçırılmıştır ya da lastiklerde sorun olmuştur? Yapılacak en iyi şey, arabayı müsait bir yere çekip sorun yaratması muhtemel olan parçaları kontrol etmektir. “Ne biçim araba bu? O mu beni kullanıyor, ben mi onu?!” diyerek isyan etmek iyi bir fikir değil.7- Virajlarda Yüksek Araç Hakimiyeti

“Düz yolda herkes gider, önemli olan zorlu yollarda nasıl araba kullanıldığı.” ifadesi büyük ölçüde doğrudur. Mesela virajlarda merkezkaç kuvvetinden dolayı araç dışarıya doğru savrulur. Dönerken frene basıldığında arka teker, ön tekeri izleyemez ve araç hakimiyetini kaybeder. İyi bir sürücü viraja girmeden yavaşlar, gaz vererek virajı döner, çıkarken hızlanır ve kendi şeridinden çıkmayarak maharetini gösterir.

8- Erken Fren, Geç Gaz

Sürücüler bir an önce yola koyulma istekleri yüzünden genelde frene geç, gaza erken basarlar. Oysaki bu, trafikte arkadan çarpmak gibi en sık yapılan sürücü hatalarına neden olan yanlış bir davranıştır. Tam tersi olmalı.

9- Dönüşlerde Akıcılık ve Kontrol

İyi şoför, sola açık, sağa kapalı döner. Sağını, solunu, arkasını çok iyi şekilde kontrol eder, karşısına bir araç çıktığında şaşırmaz. Dönüşlerin arabayı zorla ittiriyormuş gibi tedirgin ve kesik kesik yapılması da acemilik göstergesidir.

10- Şeritleri Doğru İzleme

Yollardaki şeritler, adam başına bir şerit olmak üzere tasarlandığından bir buçuk şeridi işgal ederek araç sürmek, iyi sürücünün asla yapmayacağı şeydir. Şeritlerdeki araçlar arasında zikzaklar çizmek, gaza ve frene basarak ilerlemek de kötü sürücü davranışlarıdır.