Açık Artırma/Hemen Al Yöntemiyle Otomobil Satın Almaya Hak Kazandım. Ne Yapmalıyım? Süreç Nasıl İşliyor?

ikinciyeni.com, “Kolay Satış Sistemi” özelliğiyle Açık Artırma ve Hemen Al sonrası süreci, takip edilmesi son derece rahat bir şekilde düzenlemiştir. Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazandıysanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Size özel hesap sayfasından "Satın Alma İşlemlerine Git" bağlantısına tıklayarak, satış sonrası işlemlere başlayabilirsiniz.
 • İlk olarak ödeme işlemlerini sonlandırmanız gerekir. Nakit, kredi kartı ve kredili ödeme olmak üzere 3 farklı seçenekten birini seçebilirsiniz.
 • Nakit ve kredi kartı ile yapılacak ödemeleri, otomobili kazandıktan sonra 2 iş günü içerisinde yapmanız gerekmektedir. Kredili ödeme yapacaksanız çağrı merkezimize ulaşarak ödemelerinizi tamamlamak için ek süre talebinde bulunabilirsiniz.
 • Kredi kartıyla yapılacak ödemelerde %2 oranında kredi kartı komisyonu farkı doğacaktır. Kredili ödeme seçeneği ise, banka otomobil kredilerine ilişkin bilgilerin yer aldığı bir form sayfasındadır.
 • Noter işlemlerine de yine bu sayfadan ulaşmanız mümkündür. Fatura adresinizi bu sayfada girmeniz istenecektir. Plaka değişikliği taleplerinizi de buradan yapabilirsiniz.
 • Son sayfa, teslimat seçeneklerine dairdir. Buradan istediğiniz teslim şeklini seçebilir, ayrıntılı bilgi için Lojistik/Teslimat başlığını inceleyebilirsiniz.
 • Tebrikler, artık hayalinizdeki otomobilin sahibi oldunuz! İyi günlerde kullanmanı dileriz.

Satış ve Devir İşlemleri Ne Kadar Sürer?

ikinciyeni.com, son derece hızlı çalışır! Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazanıp ertesi gün saat 10:00’a kadar ödemeyi gerçekleştirir ve gerekli tüm belgeleri bize ulaştırırsanız, yine ertesi gün satış işlemleri tamamlanabilmektedir.

Noter Ücreti ve Satış Hizmet Bedeli Ne Kadardır?

Noter ücreti ve satış işlemi hizmet bedeli 400 TL'dir. Bu tutar, ikinciyeni.com'a ödediğiniz hizmet bedellerine dahil değildir. Otomobil satın almanız durumunda aşağıda yer alan hizmet bedelleri ile birlikte noter ücreti ve satış işlemi hizmet bedelini de ödemeniz gerekmektedir. Otomobil satış işlemi hizmet bedeli ve noter ücreti bedeli, plaka değişikliği taleplerinizde değişmez.

Açık artırma ve hemen al hizmet bedelleri ise bu tutardan ayrı olarak aşağıdaki gibidir (Fiyatlara KDV Dâhildir):

 • Satış bedeli 0 - 74.999 TL arası otomobiller için 1.500 TL (KDV Dahildir)
 • Satış bedeli 75.000 TL - 124.999 TL arası otomobiller için 1.750 TL (KDV Dahildir)
 • Satış bedeli 125.000 TL - 199.999 TL arası otomobiller için 2.250 TL (KDV Dahildir)
 • Satış bedeli 200.000 TL ve üstü otomobiller için 3.000 TL (KDV Dahildir)

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

 • Aracın eski plakası ikinciyeni.com tarafından satış işlemi için notere teslim edilecektir.
 • Satış işlemleri tamamlandıktan sonra satış evrakları aynı veya bir sonraki iş günü tarafınıza kargolanacaktır.
 • Tarafınıza iletilen kargoda yeni plaka için basım evrakı, ruhsat aslı, satış sözleşmesi aslı ve noter ödeme makbuzu bulunacaktır.
 • Yeni plakanızı, plaka basım evrakı ile herhangi bir Şoförler Odası’ndan alabilirsiniz.
 • Plakasız araçların trafiğe çıkması yasak olduğu için, aracınızı teslim almaya gelirken mutlaka yeni plakanız ile gelmeniz gerekmektedir.
 • Yasal yönetmelik gereği alınacak aracın plaka il kodu, ikametgah adresiniz ile aynı ise plaka değişikliği yapılamamaktadır.

Açık Artırma ya da Hemen Al Yöntemiyle Satın Almaya Hak Kazandığım Otomobili Banka Kredisi ile Alabilir miyim?

Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle satın almaya hak kazandığınız otomobilin ödemesini banka taşıt kredisi ile yapmanız mümkündür. Bunun için:

 • Bankaya otomobilin ruhsatını vermeniz gerekir. Bu ruhsatı 0850 224 4 222 numaralı çağrı merkezimizi arayarak veya iletisim@ikinciyeni.com adresine e-posta göndererek talep edebilirsiniz.
 • Krediniz onaylandığında, banka tarafından size bir “kredi onay” yazısı verilecektir. Bu onay yazısını ve banka imza sirkülerini, satış vekâletnamesi ile birlikte Kolay Satış Sistemi ekranlarını kullanarak sistemimize yüklemeniz gereklidir.
 • Banka krediniz otomobil satış bedelinin tamamını karşılamaya yetmiyorsa, kalan kısmını nakit ödeme seçeneğini kullanarak tamamlayabilirsiniz. Bu ödemeyi de Kolay Satış Sistemi ekranları üzerinden yapabilirsiniz.
 • Banka kredilerinin işleyişi konusunda, ikinciyeni.com’un hiçbir tasarruf hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm işlemler, banka ile kredi için başvuran kişi arasında gerçekleşmektedir. Kredi sürecine herhangi bir şekilde müdahale etmemiz mümkün değildir.
 • Otomobili, banka kredisi ile aldığınız durumlarda, ikinciyeni.com’a 6 iş günü içerisinde ödeme yapmanız gerekmektedir.

Alış Vekâletnamesi Nedir? Kimin Adına Çıkartmam Gerekir?

Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazandıktan sonra, bize iletilmesi gereken belgeler arasında alış vekâletnamesi de bulunmaktadır. Bu vekâletname, sizin adınıza alış işlemlerini yürütmemizi ve tamamlamamızı sağlar.

Adına vekâletname çıkartacağınız kurum bilgilerini, Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazandıktan sonra size gönderdiğimiz e-postanın içerisinde ve üyelik sayfanızda bulabilirsiniz. Size en yakın notere gidip, bu bilgiler doğrultusunda bir alış vekâleti çıkartmanız ve üzerindeki yazı ile imzalar rahatlıkla okunabilir şekilde taratıp, Kolay Satış Sistemi ekranından sistemimize yüklemeniz gereklidir.

Bu vekâletname ile Çelik Motor yetkilileri sizin adınıza süreci yürütecek ve takip edip tamamlayacaktır. Tüm bu süreci üyelik sayfanızdan takip etmeniz mümkündür.

Vekaletname örneğini indirmek için tıklayınız.

Sigorta İşlemlerini Nasıl Yapacağım?

Satın almaya hak kazandığınız otomobilin geçici tescil belgesi, noter satışı tamamlandıktan sonra üyelik sayfasına yüklenecek ve erişilebilir olacaktır. Bu tescil belgesinin çıktısını alarak sigorta işlemlerinizi başlatabilirsiniz. ikinciyeni.com ve Koalay.com işbirliği ile sistemimiz üzerinden otomobil satın alan müşterilerimize özel otomobil sigortası teklifleri de sunulmaktadır.

"Araç Ruhsatı" ve "Noter Satış Belgesi" Nasıl Elime Geçecek?

Her iki belge ve araçta plaka değişikliği yapılacaksa plaka basım evrakları üyelik adresinize kargo ile gönderilecektir. Buna ek olarak, araç satışına ilişkin evrakların görüntülerini üyelik sayfanızda bulabilir, çıktısını alarak kullanabilirsiniz.

Açık Artırma ya da Hemen Al Yöntemiyle Satın Almaya Hak Kazandığım Otomobili Kredi Kartı ile Alabilir miyim?

Evet, ikinciyeni.com’dan kredi kartıyla araç satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kredi kartı ile ödeme seçeneği seçerek ödeme yapılacak tutarı girmeniz. Kredi kartı ödemelerinde %2 komisyon oranı alınmaktadır. Örneğin 50.000 TL’lik ödeme için 51.000 TL’lik ödeme tutarı kredi kartınızdan tahsil edilir.

Farklı Bir Kullanıcı Adına Otomobil Alabilir miyim?

ikinciyeni.com'da başkası adına açık artırmaya katılabilir ve otomobil satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken otomobili satın alacağınız kullanıcı adına bir alt hesap oluşturmak. Otomobili kazandıktan sonra ödeme işlemlerini tamamlayana kadar alıcı bilgisini güncelleyebilirsiniz. Başkası adına tescil ettirdiğiniz otomobilin tüm detaylarına ve satış sürecine ait bilgilere Kolay Satış Sistemi ekranlarından ulaşabilirsiniz.

Minimum Fiyat Nedir?

ikinciyeni.com’dan otomobilini satışa çıkaran kullanıcılar, açık artırmada verilen teklif tutarı belirli bir bedelin üzerine çıkmadan otomobilini satmak istemeyebilir. Bu nedenle ikinciyeni.com, satıcılara otomobillerini satmak istedikleri minimum fiyatı belirleme imkanı sunar. Açık artırma sırasında otomobile gelen teklifler satıcının belirlediği minimum fiyata ulaşmazsa otomobil satılmaz, satıcı bilgilendirilir.

Otomatik Teklif Nedir?

ikinciyeni.com üzerinden provizyon yatırarak açık artırmada olan tüm otomobillere teklif verebilirsiniz. Tekliflerinizi dilerseniz manuel bir şekilde 200TL, 500TL ve 1000TL’lik tutarlarda artırabilir veya ilgili otomobil için belirlemiş olduğunuz maksimum teklif tutarını teklif ekranında bulunan “Otomatik Teklif” alanına girerek sistemin belirlemiş olduğunuz teklif limitine kadar otomatik olarak teklif artırmasına izin verebilirsiniz.

 • Otomatik teklifler teklif ekranından verilir. Verilen otomatik teklifler teklif ekranında “Otomatik Teklif” olarak gösterilir. Örnek:

Nasıl Otomatik teklif verebilirim?

Otomatik teklif hakkında bilinmesi gerekenler

 • Belirlenmiş olan otomatik teklif tutarı, teklif verilen otomobilin nihai satış fiyatını belirlemez. Son teklif sizin belirlemiş olduğunuz otomatik teklif tutarı altında kalabilir ve girilen otomatik teklif tutarından daha düşük bir bedele açık artırmayı kazanabilirsiniz.
 • Girişini yapmış olduğunuz otomatik teklif tutarı başka bir üye tarafından geçildiğinde tarafınıza sms ile bilgilendirme yapılır. Bilgilendirmeleri dilerseniz teklif ekranından kapatabilirsiniz.
 • Sistem daha önce girmiş olduğunuz otomatik teklif tutarını girişi yapılmış olan tutardan fazla olmak şartıyla değiştirmenize olanak sağlar.
 • Otomatik tekliflerde teklif artış tutarı 200 TL olarak belirlenmiştir.
 • Girmiş olduğunuz otomatik teklifin aynısı bir başka kullanıcı tarafından verildiği takdirde otomobilin teklif tutarı sizin verdiğiniz teklife ulaşır.
 • Girmiş olduğunuz otomatik teklif tutarından daha yüksek bir tutar başka kullanıcı tarafından girildiğinde otomobilin son teklif tutarı sizin girdiğiniz teklif tutarına ulaşır.
 • Minimum fiyatlı araçlarda verilen otomatik teklif tutarı otomobilin minimum fiyatından fazlaysa otomobilin fiyatı doğrudan minimum fiyata ulaşır.