Açık Artırma/Hemen Al Yöntemiyle Otomobil Satın Almaya Hak Kazandım. Ne Yapmalıyım? Süreç Nasıl İşliyor?

ikinciyeni.com, “Kolay Satış Sistemi” özelliğiyle Açık Artırma ve Hemen Al sonrası süreci, takip edilmesi son derece rahat bir şekilde düzenlemiştir. Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazandıysanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Size özel hesap sayfasından "Satın Alma İşlemlerine Git" bağlantısına tıklayarak, satış sonrası işlemlere başlayabilirsiniz.
 • İlk olarak ödeme işlemlerini sonlandırmanız gerekir. Nakit, kredi kartı ve kredili ödeme olmak üzere 3 farklı seçenekten birini seçebilirsiniz. Kredi kartıyla yapılacak ödemelerde %2,5 oranında kredi kartı komisyonu farkı doğacaktır. Kredili ödeme seçeneği ise, banka otomobil kredilerine ilişkin bilgilerin yer aldığı bir form sayfasındadır
 • Noter işlemlerine de yine bu sayfadan ulaşmanız mümkündür. Fatura adresinizi bu sayfada girmeniz istenecektir. Plaka değişikliği taleplerinizi de buradan yapabilirsiniz.
 • Son sayfa, teslimat seçeneklerine dairdir. Buradan istediğiniz teslim şeklini seçebilir, ayrıntılı bilgi için Lojistik/Teslimat başlığını inceleyebilirsiniz.
 • Tebrikler, artık hayalinizdeki otomobilin sahibi oldunuz! İyi günlerde kullanmanı dileriz.

Satış ve Devir İşlemleri Ne Kadar Sürer?

ikinciyeni.com, son derece hızlı çalışır. Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazanıp ertesi gün saat 10:00’a kadar ödemeyi gerçekleştirir ve gerekli tüm belgeleri bize ulaştırırsanız, yine ertesi gün satış işlemleri tamamlanabilmektedir.

Noter Ücreti ve Satış Hizmet Bedeli Ne Kadardır?

Noter ücreti ve satış işlemi hizmet bedeli 330 TL olup plaka değişikliği taleplerinde de değişiklik göstermemektedir. Açık artırma ve hemen al hizmet bedelleri ise bu tutardan ayrı olarak 1.000 TL’dir.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

 • Aracın eski plakası İkinciyeni.com tarafından satış işlemi için notere teslim edilecektir.
 • Satış işlemleri tamamlandıktan sonra satış evrakları aynı veya bir sonraki iş günü tarafınıza kargolanacaktır.
 • Tarafınıza iletilen kargoda yeni plaka için basım evrakı, ruhsat aslı, satış sözleşmesi aslı ve noter ödeme makbuzu bulunacaktır.
 • Yeni plakanızı, plaka basım evrakı ile herhangi bir Şoförler Odası’ndan alabilirsiniz.
 • Plakasız araçların trafiğe çıkması yasak olduğu için, aracınızı teslim almaya gelirken mutlaka yeni plakanız ile gelmeniz gerekmektedir.
 • Yasal yönetmelik gereği alınacak aracın plaka il kodu, ikametgah adresiniz ile aynı ise plaka değişikliği yapılamamaktadır.

Açık Artırma ya da Hemen Al Yöntemiyle Satın Almaya Hak Kazandığım Otomobili Banka Kredisi İle Alabilir miyim?

Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle satın almaya hak kazandığınız otomobilin ödemesini banka taşıt kredisi ile yapmanız mümkündür. Bunun için:

 • Bankaya otomobilin ruhsatını vermeniz gerekir. Bu ruhsatı 0850 224 4 222 numaralı çağrı merkezimizi arayarak veya iletisim@ikinciyeni.com adresine e-posta göndererek talep edebilirsiniz.
 • Krediniz onaylandığında, banka tarafından size bir “kredi onay” yazısı verilecektir. Bu onay yazısını ve banka imza sirkülerini, satış vekâletnamesi ile birlikte Kolay Satış Sistemi ekranlarını kullanarak sistemimize yüklemeniz gereklidir.
 • Banka krediniz otomobil satış bedelinin tamamını karşılamaya yetmiyorsa, kalan kısmını nakit ödeme seçeneğini kullanarak tamamlayabilirsiniz. Bu ödemeyi de Kolay Satış Sistemi ekranları üzerinden yapabilirsiniz.
 • Banka kredilerinin işleyişi konusunda, ikinciyeni.com’un hiçbir tasarruf hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm işlemler, banka ile kredi için başvuran kişi arasında gerçekleşmektedir. Kredi sürecine herhangi bir şekilde müdahale etmemiz mümkün değildir.

Alış Vekâletnamesi Nedir? Kimin Adına Çıkartmam Gerekir?

Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazandıktan sonra, bize iletilmesi gereken belgeler arasında alış vekâletnamesi de bulunmaktadır. Bu vekâletname, sizin adınıza alış işlemlerini yürütmemizi ve tamamlamamızı sağlar.

Adına vekâletname çıkartacağınız kurum bilgilerini, Açık Artırma ya da Hemen Al yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazandıktan sonra size gönderdiğimiz e-postanın içerisinde ve üyelik sayfanızda bulabilirsiniz. Size en yakın notere gidip, bu bilgiler doğrultusunda bir alış vekâleti çıkartmanız ve üzerindeki yazı ile imzalar rahatlıkla okunabilir şekilde taratıp, Kolay Satış Sistemi ekranından sistemimize yüklemeniz gereklidir.

Bu vekâletname ile Çelik Motor yetkilileri sizin adınıza süreci yürütecek ve takip edip tamamlayacaktır. Tüm bu süreci üyelik sayfanızdan takip etmeniz mümkündür.

Sigorta İşlemlerini Nasıl Yapacağım?

Satın almaya hak kazandığınız otomobilin geçici tescil belgesi, noter satışı tamamlandıktan sonra üyelik sayfasına yüklenecek ve erişilebilir olacaktır. Bu tescil belgesinin çıktısını alarak sigorta işlemlerinizi başlatabilirsiniz. ikinciyeni.com ve Koalay.com işbirliği ile, sistemimiz üzerinden otomobil satın alan müşterilerimize özel otomobil sigortası teklifleri de sunulmaktadır.

"Geçici Tescil Belgesi" ve "Noter Satış Belgesi" Nasıl Elime Geçecek?

Her iki belge de satış vekâletnamesinde yazılı olan adrese (alıcı ödemeli olarak) kargo ile gönderilecektir. Buna ek olarak, geçici tescil belgesinin bir örneğini üyelik sayfanızda bulabilir, çıktısını alarak kullanabilirsiniz.

Açık Artırma ya da Hemen Al Yöntemiyle Satın Almaya Hak Kazandığım Otomobili Kredi Kartı İle Alabilir miyim?

Evet, ikinciyeni.com’dan kredi kartıyla araç satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kredi kartı ile ödeme seçeneği seçerek ödeme yapılacak tutarı girmeniz. Kredi kartı ödemelerinde %2,5 komisyon oranı alınmaktadır. Örneğin 50.000 TL’lik ödeme için 51.250 TL’lik ödeme tutarı kredi kartınızdan tahsil edilir.