İkinci El Araç Satışında ikinciyeni.com ile Açık Artırma

Aracınız ikinciyeni.com aracılığı ile farklı satış yöntemleri kullanılarak değerinde ve hızlıca satılır. Tüm süreci yönetmeniz içinse “Kolay Satış Sistemi” size yardımcı olur. Kolay Satış Sistemi aracılığı ile ekspertizden minimum fiyata kadar birçok süreci tek ekrandan yönetip aracınızı kolayca satabilirsiniz.

Otomobilimi ikinciyeni.com’da Nasıl Satışa Çıkarırım?

ikinciyeni.com’da “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemi ile aracınızı satmanız için “Kolay Satış Sistemi”nin size sunduğu seçenekleri takip etmeniz yeterlidir. Web sitemiz üzerinden bir otomobili satışa çıkarabilmeniz için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

  • İlk olarak satmak istediğiniz otomobilin sahibi ya da ruhsat sahibi tarafından vekalet verilmiş kişi olmanız gerekir.
  • Aracınızı ilk olarak akıllı değerleme algoritmamız Carwizz aracılığıyla değerlemeniz gerekir. Carwizz’e aracınızın model yılını, motor tipini ve versiyonunu girdiğiniz takdirde tahmini bir satış öngörüsü karşınıza çıkar. Öngörülen fiyatı uygun bulmanız durumunda aracınızı satışa çıkarabilmek için ikinciyeni.com’a üye olmanız gerekir.
  • Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra aracınızın nihai satış fiyatının belirlenebilmesi için değerleme randevusu almanız gerekir. Değerleme işleminde hem ikinciyeni.com uzmanları hem de TSE onaylı eksperler aracınızı inceler ve nihai bir satış fiyat aralığı belirlenir.
  • Karşınıza çıkan nihai fiyat aralığına uygun olarak aracınızı Hemen Al ya da Açık Artırma yöntemlerinden biriyle satışa sunabilirsiniz.
  • Ayrıca Açık Artırma yönteminde minimum fiyat belirleyip otomobilinizi satmaya razı olduğunuz en düşük fiyatı belirleyebilirsiniz.

Minimum Fiyat ile Satışa Çıkardığım Otomobilimin Fiyatını Güncelleyebilir miyim?

ikinciyeni.com üzerinden ‘’Minimum Fiyat’’ seçeneğini seçerek otomobilinizin satılmasını istediğiniz en düşük fiyatı belirleyebilirsiniz. Aracınız için belirlediğiniz minimum fiyatı değiştirmek için açık artırma öncesinde araç detay sayfası aracılığı ile dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Açık artırma esnasında ise daha önce belirlediğiniz minimum fiyatı en fazla 5 kez güncelleyebilirsiniz.

Satacağım Otomobil Minimum Fiyata Ulaşmadı. Şimdi Ne Yapacağım?

Açık artırmada verilen son teklif, aracın minimum değerine ulaşmazsa bilgilendirilirsiniz. Eğer minimum fiyatı geçmeyen son teklifi satış için yeterli görüp onay verirseniz satış işlemleriniz başlar.

ikinciyeni.com’da Aracınız Satılmazsa Ne Olur?

Satılmayan otomobilinizi yeniden “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” seçenekleri ile ikinciyeni.com üzerinden satışa sunabilirsiniz. Otomobilinizi yeniden satışa çıkarmadan önce yeni bir fiyat değerlemesi yapmanız istenir. Ayrıca ilk denediğiniz yöntemden farklı bir yöntemle de aracınızı satabilirsiniz. Yani ilk olarak “Hemen Al” yöntemini denediyseniz ikinci kez “Açık Artırma” yöntemiyle aracı satışa çıkarabilirsiniz. Aracınızın yeniden satışa çıkmasını istemiyorsanız da satış sürecini iptal edip otomobilinizi teslim almanız mümkündür.

Satılan Aracınızın Satış Bedeli Ne Zaman Ödenir?

Otomobiliniz satıldıktan sonra alıcı, satış bedelini ikinciyeni.com’a öder. ikinciyeni.com’a ödeme yapıldıktan sonra 2 gün içerisinde de satış sürecinde belirlediğiniz IBAN numarasına ödeme yapılır. Ancak ödeme süreci, bankaların işleyişi nedeniyle 5 iş gününe kadar uzayabilir. Süreç üzerinde ikinciyeni.com’un bir kontrolü olmadığı için gecikme yaşanması durumunda bankanıza başvurmanız gerekir.

Satış Bedeli Satıcıya Ödenirken İçinden Bir Kesinti Yapılır mı?

Hemen Al ya da Açık Artırma yöntemleri ile araç satışı sonrası, satıcılardan KDV dahil 1.000 TL hizmet bedeli alınır. Ayrıca bireysel kullanıcıların ticari araç satışlarında bu bedele ek olarak %18 oranındaki KDV de satıcının kendisine aittir.

Satıcı hizmet bedeli ücretleri (KDV dahil) şöyledir:

Açık Artırma Listele Sat
Bireysel 1.000 TL 1.000 TL
Kurumsal 1.000 TL 1.000 TL

ikinciyeni.com’da Satış İşlemi Satıcı Tarafından İptal Edilebilir mi?

Otomobilin satışa çıktığı fiyat satıcının onayı ile belirlendiği için tamamlanan satış işleminin iptali ancak belirlenen satış fiatının %5'i oranında bir ceza tutarı ödeyerek mümkün olur. Ayrıca ikinciyeni.com, uğradığı zararların tazminini de talep etme hakkına sahiptir.

ikinciyeni.com’da Satılan Araç İade Edilirse Süreç Nasıl İşler?

İade edilen otomobilinizi yeniden ikinciyeni.com üzerinden satışa çıkarmanız veya teslim almanız mümkündür. Ancak yeniden satışa çıkarmayı talep etmeniz halinde yeniden fiyat değerlemesi ve ekspertiz yapılması gerekir. Otomobilinizi teslim almak istemeniz halindeyse bu talebinizi sistem üzerinden bildirip otomobili teslim ettiğiniz ikinciyeni.com noktasından geri alabilirsiniz.

ikinciyeni.com’da Değer Tazmini Kim Tarafından Yapılır?

Eğer satılan otomobilindeki kusur veya eksiklik ekspertiz sürecinde tespit edilmemişse ikinciyeni.com, alıcının değer tazmini taleplerini karşılar. Ancak söz konusu kusur veya eksiklik, ekspertiz kapsamında değilse ve satıcının hatasından kaynaklanmışsa ikinciyeni.com değer tazmini talepleri için satıcıya rücu edebilir. Yani alıcının istediği tutar, satıcıdan tahsil edilebilir.

Tüm fiyatlar KDV dahildir.