Değerleme Randevusu Nedir?

Değerleme randevusu, satışa çıkarmak istediğiniz otomobilinizin ikinciyeni.com noktaları tarafından fiziksel olarak değerlendirilmesi için alınan bir randevudur. Size en yakın ikinciyeni.com noktasının adres ve iletişim bilgilerini satış süreci ekranlarından öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz. Bu randevuyu alabilmek için:

  • ikinciyeni.com’a üye olmanız
  • Otomobilinizin ruhsat ve yedek anahtarını beraberinizde getirmeniz gerekmektedir.

Randevunuzu sistem üzerinden aldıktan sonra, ikinciyeni.com çağrı merkezi sizinle iletişime geçerek otomobilinizi teslim edeceğiniz tarihi netleştirecektir. Değerleme randevusu bittiği zaman, otomobilinize TÜV SÜD ekspertizi yapılacak, tekrar fiyat belirlenecek ve satış sözleşmesi imzalamanız istenecektir. Bundan sonra, kullanıcı ekranınızdan otomobiliniz için satış fiyatını belirlemeniz mümkündür. Bu işlem sırasında, IBAN numaranızı girmeniz ve satış vekaletini yükleyip onaylamanız da istenecektir. Artık, otomobiliniz ikinciyeni.com üzerinden satışa çıkmaya hazırdır.

Provizyon Nedir? Neden Talep Ediyorsunuz?

Provizyon, kredi kartınızdan bloke edilen toplam 250 TL’lik bir tutardır. ikinciyeni.com’a yatırdığınız bir para değildir. Bu provizyon, adil bir değerlendirme sürecinin sağlanabilmesi için talep edilmektedir. Otomobiliniz satışa sunulmadan önce detaylı bir fiziki ekspertizden geçecek ve ruhsat ile vekâletname kontrolleri yapılacaktır. Provizyon bedeli, tüm bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanılmasının önüne geçmek için talep edilmektedir.

Provizyon Bedeli İade Edilecek mi?

Otomobilinizi ikinciyeni.com üzerinden satmaya karar verirseniz, 250 TL’lik ön provizyon bedeli kredi kartınıza iade edilecektir. Değerleme randevusu almanız, ancak bu randevuya gelmemeniz durumunda da yine iade işlemi gerçekleştirilecektir. İade işlemi 10 gün içinde tamamlanmakta olup, ikinciyeni.com’un sürece müdahale etmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Otomobiliniz değerleme randevusunda fiziki ekspertizden geçtikten sonra satmaktan vazgeçerseniz, provizyon bedeli kredi kartınızdan tahsil edilecektir.

TÜV SÜD Ekspertizi Nedir?

ikinciyeni.com, satışa çıkardığı tüm otomobiller hakkında önceden ayrıntılı bir ekspertiz raporu sunmaktadır. Bu rapor, bağımsız ve dünyanın en saygın sertifikalandırma kuruluşu olan TÜV SÜD tarafından hazırlanır. Otomobil ekspertiz raporu içerisinde; otomobilin yürür aksamından boya durumuna, elektronik sisteminden iç mekan kontrollerine kadar sayısız detaylı bilgi yer alır. Böylelikle, alıcıların otomobili satın almadan önce tarafsız, güvenilir ve profesyonel bir bilgi edinmeleri mümkün olur.

TÜV SÜD, dünya çapında 24.000 çalışan ve 800 adet servis istasyonu ile TÜV grubunun en büyük alt markasıdır. TÜV SÜD ekspertiz raporları, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de tarafsızlığı, profesyonelliği ve güveni simgelemektedir. Konu hakkında daha fazla bilgi almak ve TÜV SÜD ekspertiz raporu içeriğini öğrenmek için lütfen tıklayın.

Otomobilimin Fiyatı Nasıl Belirleniyor? Fiyat Üzerinde Söz Hakkım Var mı?

Açık artırma değerlemelerinde otomobilinizin ortalama fiyatı, değerleme randevusu ve TÜV SÜD ekspertizi sonrasında ikinciyeni.com tarafından belirlenir. Otomobilinizin açık artırma açılış fiyatını, belirlenen bu rakamdan daha düşük olacak şekilde ayarlamanız mümkündür. Ancak açık artırma açılış fiyatı, randevu ve ekspertiz sonrası belirlenen ortalama satış fiyatından daha yüksek olamaz. Bununla birlikte ikinciyeni.com’dan size önerilebilecek diğer satış yöntemleri olan Listele Sat ve Hemen Sat fiyatları da yine değerleme randevusu ve TÜV SÜD ekspertizi sonrasında ikinciyeni.com tarafından belirlenecektir. ikinciyeni.com tarafından geliştirilen İkinci El Otomobil Fiyatlama Motoru(Carwizz), otomobilinizin değerini en doğru şekilde hesaplamaya çalışan bir yapay zekadır. Fiyatlama motoru ikinciyeni.com aracılığıyla gerçekleşen her yeni satışla kendini geliştirerek daha doğru değerlemeler yapar. Ayrıca hem ikinci el otomobil piyasasının şartlarındaki değişmelere hem de fiyat değişimlerine hızla adapte olarak otomobilinizin değerini her zaman doğru hesaplamaya devam eder.

Fiyatlama motoru otomobilinizin marka, model ve mevcut durumu ile ilgili bilgileri ile beraber, ikinci el otomobil piyasasının güncel şartlarını ve otomobilinizi satmak istediğiniz dönemin fiyatlar üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurup ikinciyeni.com üzerinden bu güne kadar satılmış otomobillerin bilgilerini kullanarak en doğru ve gerçekçi değerlemeyi yapar.