Listele Sat Nedir?

Listele Sat, ikinciyeni.com’da otomobillerini satmak isteyenler için geliştirilmiş yepyeni bir satış yöntemidir. Bu yöntem size otomobilinizi açık arttırmaya sokmadan, ikinciyeni.com’da listeleyerek doğrudan potansiyel alıcılara sunma imkanı sağlar.

Listele Sat seçeneği ile satışa sunulan otomobiller, sistem tarafından belirlenen bir süre dahilinde potansiyel alıcılara sunulur. Satın al butonuna ilk tıklayan ve SMS ile gelen onay kodunun girişini ilk yapan kullanıcı, otomobilinizi satın almaya hak kazanır. Sistem tarafından belirlenen süre sona erdiğinde hiçbir kullanıcı otomobiliniz için satın alma sürecini başlatmamış olursa, otomobiliniz satılmayacaktır. Eğer otomobiliniz Listele Sat yöntemi ile satın alınmazsa; otomobilinizi tekrar listeleyerek satmayı deneyebilir, açık arttırma ile satabilir ya da eğer size bu opsiyon sunulduysa hemen ikinciyeni.com’a satabilirsiniz.

Nasıl Listeleyerek Satabilirim?

ikinciyeni.com, bu yeni satış yönteminde de sizin için pratik ve kolay bir sistem geliştirmiştir. Web sitemiz üzerinden otomobilinizi Listele Sat yöntemi ile satabilmeniz için:

  • Öncelikle listeleyerek satmak istediğiniz otomobilin ruhsat sahibi olmalı ya da ruhsat sahibi adına alım/satım işlemi yapmaya yetkili kılındığınız bir vekâletnameye sahip olmalısınız. Otomobil satım sürecinde ruhsat kontrolü yapılacaktır. Ruhsat üzerinde alım/satım yetkiniz olmadığı tespit edilirse, üyeliğiniz tek taraflı olarak feshedilebilecektir.
  • Otomobilinizi listeleyerek satabilmeniz için önce ikinciyeni.com’a üye olarak giriş yapmalısınız. Carwizz ekranında otomobilinizle ilgili detaylı bilgileri paylaşmanız sonrasında, otomobilinizin öngörülen minimum ve ortalama satış fiyatı bilgileri size sunulacaktır. Bu adımda ikinciyeni.com tarafından size Listele Sat opsiyonu ve fiyatı da sunulabilir. Carwizz fiyatlaması sonrasında sizlere sunulan fiyatlar bağlayıcı ve kesin nitelikte değildir. Kesin fiyatlar, fiziki muayene ve ekspertiz sonrasında belirlenecektir.
  • Listele Sat yöntemi ile otomobilinizi satmaya karar verdiğiniz noktada otomobilinizin detaylı muayenesinin yapılması için ekspertiz randevusu almanız gerekmektir. Ekspertiz sonrasında otomobilinizin Listele Sat fiyatı belirlenecektir. Ekspertiz süreci hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Ekspertiz ve Değerleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Ekspertiz sonrasında otomobiliniz için ikinciyeni.com tarafından bir listele sat fiyatı önerilecektir. Sizin belirleyeceğiniz Listele Sat fiyatı, önerilen liste fiyatının en fazla %3 üzerinde olabilir. Bununla birlikte otomobilinizin Listele Sat fiyatını daha düşük tutarda belirleyerek otomobilinizin daha fazla ilgi görmesini de tercih edebilirsiniz. Aracınız satıldığında 500 TL (KDV Dahildir) tutarında hizmet bedeli, otomobilinizin toplam satış fiyatından düşülecektir.
  • Otomobilinizin satışı onaylandıktan sonra, satış bedelinin ikinciyeni.com’a ödenmesinin ardından 2 gün içerisinde satış süreci içerisinde belirlediğiniz IBAN numarasına ödeme yapılacaktır. Ancak ödeme süreci, bankaların işleyişi nedeniyle 5 iş gününe dek uzayabilmektedir. Süreç üzerinde ikinciyeni.com’un bir kontrolü olmadığı için, gecikmeler ile ilgili bankanıza başvurmanız gereklidir.
  • Aktif bir açık arttırmada yer alan otomobiller, Listele Sat yöntemi ile satılamamaktadır.