ikinciyeni.com Nedir?

ikinciyeni.com, Anadolu Grubu güvencesiyle sunulan online ikinci el otomobil alım satım platformudur. ikinciyeni.com sunduğu profesyonel ekspertiz hizmeti, iade garantisi ve ikinciyeni.com’a özel olarak geliştirilen otomobil değerleme, güvenli alım satım işlemleri ve güvenli açık artırma sistemleriyle ikinci el otomobil satın almak isteyenlere güvenilir bir ortam sunmak üzere hazırlanmıştır.

ikinciyeni.com’da açık artırmaya çıkan otomobiller, Çelik Motor tecrübesiyle geliştirilen değerleme sistemi ve değerleme uzmanları vasıtasıyla satışa sunulur, en yüksek teklifi veren kullanıcı otomobili almaya hak kazanır. Hemen Al yöntemi ile satışa sunulan otomobiller de yine profesyonel değerleme uzmanları tarafından satışa sunulur, satın alma işlemlerini ilk tamamlayan kullanıcı otomobili satın almaya hak kazanır. ikinciyeni.com’da otomobil satın almak için gerekli tüm işlemler web sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Hemen üye olun, açık artırmalara katılın ve istediğiniz otomobile sahip olun. Hemen üye olun, açık artırmalara katılın, Hemen Al otomobillerini inceleyin ve istediğiniz otomobile sahip olun.

Üyelikten satışa kadar aklınıza takılan tüm sorular için Nasıl Çalışır? bölümünde yer alan açıklamalara göz atabilir, yanıt bulamadığınız her konu için 0850 22 44 222 no’lu telefondan Pazartesi’den Cumartesi’ye 09:00-18:00 saatleri arasında Müşteri Hizmetleri’ne ulaşabilirsiniz.

Üyelik Ücretli mi? Nasıl Üye Olurum?

ikinciyeni.com’a üye olmak için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Buraya tıklayarak, üyelik sayfasına ulaşabilirsiniz. ikinciyeni.com’da, 3 farklı üyelik türü vardır:

 • Bireysel Üyelik: Gerçek kişilerin, yani bir ticari unvana sahip olmayan üyelerin kullanabileceği seçenektir.
 • Şahıs Firması Üyelik: Gerçek kişi olmasına rağmen ticari bir unvana sahip üyeler için sunulan seçenektir.
 • Kurumsal Üyelik: Ticari unvana sahip tüzel kişi üyeler için sunulan seçenektir.

ikinciyeni.com’a üye olmak sadece birkaç dakika sürer ve kişiselleştirebileceğiniz, size özel bir sayfanın olmasını sağlar. Bu sayfada satın almayı düşündüğünüz otomobilleri takip listenize ekleyebilir, durumlarını takip edebilir ve açık artırmalar başladığında görebilirsiniz. Ayrıca daha önce kazandığınız otomobilleri ve aktif açık artırmalarda verdiğiniz teklifleri de bu sayfadan görebilmeniz mümkündür.

ikinciyeni.com’a güvenebilir miyim?

Bir Anadolu Grubu şirketi olan Çelik Motor’un tecrübeli ekibiyle işleyişin her adımı titizlikle planlanarak geliştirilmiş ikinciyeni.com güvenliğiniz ve konforunuz için düşünülmüş her bir detayıyla, kendinizi güvende hissederek açık artırma sisteminin heyecan ve keyfini yaşamanız için tasarlanmıştır. Bununla birlikte ikinciyeni.com’daki tüm Hemen Al otomobilleri de sizlerin güvenliği ve konforu ön planda tutularak satışa sunulmaktadır.

Sistemimiz şeffaf, profesyonel ve güvenilirdir:

 • ikinciyeni.com'da otomobiller satışa sunulmadan önce bağımsız ve TSE belgeli ekspertizden geçer. Ekspertiz raporları satışa sunulan her otomobilin kendi sayfasından ücretsiz olarak görüntülenebilir.
 • Ekspertiz raporu ikinciyeni.com uzmanları tarafından incelenir ve uygun bulunan otomobiller piyasa fiyatına uygun şekilde değerlemesi yapılarak satışa sunulur.
 • ikinciyeni.com açık artırma güvenliğini sağlamak adına, açık artırmaya katılmak isteyen her kullanıcıdan aynı provizyon bedelini talep eder. Bu bedel ile açık artırmanın fiyat manipülasyonlarından korunması hedeflenmektedir. Ayrıca Hemen Al otomobillerini satın almak isteyen kullanıcıların da ikinciyeni.com’dan provizyon alması gerekmektedir. Bu provizyon bedeli ile adil bir satış ortamı oluşturmak amaçlanır.
 • ikinciyeni.com’da ‘’Üretici Garantili’’ olarak gördüğünüz tüm otomobillerin bakımları, blok muafiyeti yasasına uygun servisler ve yetkili servislerde yapılmaktadır.
 • Açık artırmada en yüksek teklifi vererek ya da Hemen Al yöntemi ile satılan otomobil için yerine getirilmesi gereken işlemleri ilk olarak tamamlayarak otomobili almaya hak kazanan kullanıcı satış işlemi ekranlarından tüm satış sürecini kolaylıkla takip edebilir, evrak girişlerini yapabilir, ödeme adımlarını gerçekleştirebilir.
 • Alıcı otomobilini teslim aldıktan sonra ekspertiz raporundan farklı bir durumla karşılaşırsa, ikinciyeni.com’un sunduğu iade garantisi kapsamında otomobili iade edebilir veya değer kaybının tazmini talebinde bulunabilir.

Her bir süreçle ilgili detaylı bilgi almak için sıkça sorulan soruları okumaya devam edebilir, hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında 0850 22 44 222 no’lu telefondan müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Açık Artırmalara Nasıl Katılırım? Bir Teminat Göstermem Gerekli mi?

ikinciyeni.com'da tüm üyelerimiz açık artırmalara katılıp teklif verme hakkına sahiptir. Ancak, öncesinde teminat gösterilmesi gereklidir. Bu teminat, kredi kartınızdan bir provizyon bedelinin bloke edilmesi ile gösterilir.

Provizyon bedeli kredi kartından bloke edildikten sonra, dilediğiniz açık artırmaya hazırsınız demektir. Açık artırma başlangıç fiyatları ikinciyeni.com tarafından tespit edilir. Nihai fiyat, teklif verenler tarafından belirlenir. Teklif verme limitleri en düşük 200TL, en yüksek 15.000TL'dir.

Minimum Fiyat Nedir?

ikinciyeni.com’dan otomobilini satışa çıkaran kullanıcılar, açık artırmada verilen teklif tutarı belirli bir bedelin üzerine çıkmadan otomobilini satmak istemeyebilir. Bu nedenle ikinciyeni.com, satıcılara otomobillerini satmak istedikleri minimum fiyatı belirleme imkanı sunar. Açık artırma sırasında otomobile gelen teklifler satıcının belirlediği minimum fiyata ulaşmazsa otomobil satılmaz, satıcı bilgilendirilir.

Minimum fiyat altında kalan araçlarda son teklif sahibi satıcı onay verdiği takdirde aracı kazanmış olur. Olası bir cayma durumunda alıcıya cezai yaptırım uygulanarak provizyon bedeli kesilir.

Otomatik Teklif Nedir?

ikinciyeni.com üzerinden provizyon yatırarak açık artırmada olan tüm otomobillere teklif verebilirsiniz. Tekliflerinizi dilerseniz manuel bir şekilde 200TL, 500TL ve 1000TL’lik tutarlarda artırabilir veya ilgili otomobil için belirlemiş olduğunuz maksimum teklif tutarını teklif ekranında bulunan “Otomatik Teklif” alanına girerek sistemin belirlemiş olduğunuz teklif limitine kadar otomatik olarak teklif artırmasına izin verebilirsiniz.

 • Otomatik teklifler teklif ekranından verilir. Verilen otomatik teklifler teklif ekranında “Otomatik Teklif” olarak gösterilir. Örnek:

Nasıl Otomatik teklif verebilirim?

Otomatik teklif hakkında bilinmesi gerekenler

 • Belirlenmiş olan otomatik teklif tutarı, teklif verilen otomobilin nihai satış fiyatını belirlemez. Son teklif sizin belirlemiş olduğunuz otomatik teklif tutarı altında kalabilir ve girilen otomatik teklif tutarından daha düşük bir bedele açık artırmayı kazanabilirsiniz.
 • Girişini yapmış olduğunuz otomatik teklif tutarı başka bir üye tarafından geçildiğinde tarafınıza sms ile bilgilendirme yapılır. Bilgilendirmeleri dilerseniz teklif ekranından kapatabilirsiniz.
 • Sistem daha önce girmiş olduğunuz otomatik teklif tutarını girişi yapılmış olan tutardan fazla olmak şartıyla değiştirmenize olanak sağlar.
 • Otomatik tekliflerde teklif artış tutarı 200 TL olarak belirlenmiştir.
 • Girmiş olduğunuz otomatik teklifin aynısı bir başka kullanıcı tarafından verildiği takdirde otomobilin teklif tutarı sizin verdiğiniz teklife ulaşır.
 • Girmiş olduğunuz otomatik teklif tutarından daha yüksek bir tutar başka kullanıcı tarafından girildiğinde otomobilin son teklif tutarı sizin girdiğiniz teklif tutarına ulaşır.
 • Minimum fiyatlı araçlarda verilen otomatik teklif tutarı otomobilin minimum fiyatından fazlaysa otomobilin fiyatı doğrudan minimum fiyata ulaşır.

Açık artırma sonlandı ve en yüksek teklif bana ait. Fakat bana mail ile kazanamadığım bildirildi, bunun sebebi nedir?

Minimum fiyat belirlenmiş olan bir açık artırmada en yüksek teklifi vermiş olsanız bile, verdiğiniz teklif satıcının belirlediği minimum fiyata ulaşmadıysa otomobili satın alamayabilirsiniz. Her ne kadar en yüksek teklifi veren siz olsanız da, teklifinizin tutarı satıcının belirlediği hedef fiyatın altında kalan bir tutar ise otomobilin satışı gerçekleşmeyebilir. Satılan otomobillerin minimum fiyatı olup olmadığı açık artırma sayfasında yer alan "Minimum Fiyat" ikonu ile gösterilmektedir. Ayrıca verilen teklifin belirlenen bir minimum fiyatı varsa teklifinizin bu bedeli geçip geçmediğini de yine açık artırma sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Provizyon Nedir? Neden Talep Ediyorsunuz?

Provizyon, satın alım süreci öncesinde kredi kartınızdan bloke edilen tutar anlamına gelir. Bu tutar, ikinciyeni.com’a yatırdığınız bir para değildir. ikinciyeni.com’da provizyon talep edilmesinin nedeni, fiyat manipülasyonlarının önüne geçebilmek ve tüm alıcılar için adil bir satış ortamı sağlamaktır. Açık artırmayı kazanırsanız, aracınızın noter satış işlemleri tamamlandığında bloke edilen provizyon tutarının iade süreci başlar. İade süreci, bankanızın süreçlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Açık artırmayı kazanamadıysanız 5 günlük süre içinde, provizyon blokajını profilinizde yer alan hesabım menüsünden dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz, eğer iptal talebinde bulunmazsanız provizyon bedeli, 5 gün sonunda sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Açık Artırmayı Kazandım. Provizyon Bedelime Ne Olacak?

Açık artırmayı kazanmanız halinde, ödemiş olduğunuz 2.000 TL provizyon bedeli aracınızın noter satış işlemleri tamamlandığında iade edilir. Noter satış işlemi sonunda provizyon bedelinin iade süreci banka tarafından yürütülmektedir. Otomobil fiyatına göre değişiklik gösteren hizmet bedeli, aşağıda belirten fiyat kademelerine göre eklenerek ya da çıkartılarak tahsil edilecektir.

 • Satış bedeli 0 - 74.999 TL arası otomobiller için 1.500 TL (KDV Dahildir)
 • Satış bedeli 75.000 TL - 124.999 TL arası otomobiller için 1.750 TL (KDV Dahildir)
 • Satış bedeli 125.000 TL - 199.999 TL arası otomobiller için 2.250 TL (KDV Dahildir)
 • Satış bedeli 200.000 TL ve üstü otomobiller için 3.000 TL (KDV Dahildir)

Banka Hesap Bilgileri

Banka IBAN
AKBANK TR77 0004 6007 9888 8000 1267 61
GARANTİ TR95 0006 2000 3830 0006 2945 30
İŞ BANKASI TR14 0006 4000 0011 2560 2153 32
YAPI KREDİ TR53 0006 7010 0000 00714 154 91
FİNANSBANK TR56 0011 1000 0000 0001 9380 45

Hemen Al ile Otomobil Aldım. Provizyon Bedelime Ne Olacak?

Hemen Al ile otomobil satın almanız halinde, provizyon bedeli noter satış işlemleri tamamlandığında tarafınıza iade edilecektir. İade işlemlerinin tamamlanması banka sürecine göre değişiklik gösterebilir.

Açık Artırmaya Katıldım Ancak Kazanamadım. Provizyon Bedeli İade Edilecek mi?

Elbette. Açık artırma sonlandığında, kazanamadıysanız 5 günlük süre içinde provizyon blokajını profilinizde yer alan hesabım menüsünden dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Eğer iptal talebinde bulunmazsanız, provizyon bedeli 5 gün sonunda sistem tarafından otomatik iptal edilerek kredi kartına iade edilir.

Provizyon Bedeli İle Kaç Tane Açık Artırmaya Katılabilirim?

Verdiğiniz bir teklif geçilmediği sürece, kredi kartınızdan bloke edilen tutar size sadece tek bir açık artırmaya katılma hakkı tanır. Bir otomobil için verdiğiniz teklif geçilmişse, provizyonunuzu başka bir otomobile teklif vermek için kullanmanız mümkündür. Aynı şekilde, katıldığınız açık artırmayı kazanamadıysanız, mevcut provizyonunuz ile 5 gün boyunca başka açık artırmalara da katılabilirsiniz. Eğer bir iptal ve iade talebinde bulunmamışsanız, 10 gün sonunda provizyon otomatik olarak iade edilecektir. Dolayısıyla bu süreden sonra sonuçlanacak bir açık artırma için, yeni bir provizyon bedelinin bloke edilmesi gerekir.

Açık Artırmada Verdiğim Teklifi Geri Almak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Açık artırma devam ederken verdiğiniz teklifleri ne yazık ki geri alamazsınız. Aksine bir durum, hem adil bir satış imkânını ortadan kaldırır ve hem de yürürlükteki yasalar ile kullanıcı sözleşmesine aykırıdır.

Açık Artırmayı Kazandım Ancak Teklifimi İptal Etmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Kazandığınız bir açık artırma sizin için bağlayıcıdır. Kazandığınız bir açık artırmayı iptal etmeniz durumunda, provizyon bedeli olarak bloke edilen tutar tahsil edilir ve iade edilmez. Ancak ekspertiz raporundan farklı bir durumla karşılaşılırsanız iade kapsamında otomobil iade edebilir veya değer kaybının tazmini talebinde bulunulabilirsiniz.

Farklı Bir Kullanıcı Adına Açık Artırmaya Katılabilir miyim?

ikinciyeni.com'da başkası adına açık artırmaya katılabilir ve otomobil satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken otomobili satın alacağınız kullanıcı adına bir alt hesap oluşturmak. Otomobili kazandıktan sonra ödeme işlemlerini tamamlayana kadar alıcı bilgisini güncelleyebilirsiniz.