Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?


13 Eylül, 2021
22160 kez okundu
Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?
Sürücü Rehberi

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi veya kısaltması ile EGEDES, plaka üzerinden ceza yazılmasını sağlayacak. Araç muayene işlemlerinde de gerekli olan egzoz emisyon pulunu bulundurmayanlara ceza yazılmasını sağlayacak sistemi inceledik.

EGEDES Nedir?

Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyonun üzerinde ve bu araçlar düzenli olarak muayeneden geçiriliyor. Araç muayeneleri başta trafik kazalarının önüne geçilmesini sağlamayı hedefliyor. Ancak tek amaç bu değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göre Türkiye’de çevre kirliliğinin nedenleri arasında egzoz gazı salınımı önemli bir etken. Bu nedenle de egzoz emisyon ölçümlerine özel önem veriliyor. EGEDES ise egzoz emisyonu ölçülmemiş araçlara ceza yazılmasını sağlayan otomatik sisteme verilen isim.

EGEDES Nasıl Çalışır?

Gelişen teknoloji ve güvenlik ihtiyaçları nedeniyle yıllar içerisinde ülkenin dört bir yanına kamera sistemleri kuruldu. Kameralar ile suçların failleri yakalandığı gibi suçun oluşması da önemli ölçüde önleniyor. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi ise kameralar yardımı ile plakaların tanınmasını sağlıyor. Plakaya kayıtlı araç, egzoz emisyon ölçümü yaptırmadıysa otomatik olarak ceza yazılıyor.

Bugüne kadar sistemden haberdar değilseniz ve aracınıza ceza yazılıp yazılmadığını merak ediyorsanız e-Devlet üzerinden “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sayfasına girebilirsiniz. Eğer bir ceza aldıysanız da Gelir İdaresi Başkanlığının “İnteraktif Vergi Dairesi”nden ödeme yapabilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yaptırılır?81 ilde bulunan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yapılıyor. Aynı zamanda bazı uzak ilçelere veya yoğunluk olan bölgelere zaman zaman gezici istasyonlar da gönderilebiliyor. Bu istasyonlarda da egzoz emisyon ölçümü yaptırmanız mümkün. Son olarak Antalya, İzmir ile Fethiye’de bulunan ve sadece motosiklet muayenesi yapılan özel istasyonlarda da egzoz emisyon ölçümü yapılıyor.

TÜVTÜRK’ün belirlediği 2021 yılı egzoz ölçüm ücreti ise 90 TL.

Egzoz Emisyon Ölçümünde Hangi Belgeler İstenir?

TÜVTÜRK istasyonlarına egzoz emisyon ölçümü için giderken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şöyle:

  • Aracın tescil ve trafik belgesi
  • Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı
  • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi resmi kimlik kartı

Son olarak egzoz emisyon ölçümünü ilk kez yaptırıyorsanız egzoz emisyon ruhsatı satın almanız da gerekiyor.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Araca herhangi bir müdahale yapılmasa bile bazı durumlarda araç, normalden çok daha fazla egzoz salınımı yapabiliyor. Bu tür sorunların nedeni ise genellikle aracın arızaları oluyor. Bu nedenle egzoz gazı ölçümüne gitmeden önce yetkili teknik servise gidip periyodik bakım yaptırılması öneriliyor. Böylece araçta herhangi bir sorun varsa önceden fark edilip çözülebiliyor.

Araçta bir arıza varken egzoz emisyon ölçümüne katılıp muayeneden geçememeniz durumunda ise öncelikle arızayı gidermeniz ve daha sonra tekrar egzoz emisyon ölçümüne girmeniz gerekiyor. Bu durumda da normalden daha yüksek bir ücret ödeyebilirsiniz.

ikinciyeni.com araçları arasından yer alan tüm modeller, muayenden geçtikten sonra sisteme dahil edildikleri için satın alımdan sonraki ilk egzoz ölçüm tarihine kadar EGEDES’e takılmazsınız.