Zorunlu Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme Geliyor

Zorunlu Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme Geliyor

2018 yılında güncellenen Zorunlu Trafik Sigortası hakkında detaylara geçmeden önce “Zorunlu Trafik Sigortası nedir?” sorusuna cevap verelim. Her araç sahibi tarafından yaptırılması devlet tarafından zorunlu olan bu sigorta, herhangi bir kaza anında karşı tarafta oluşacak bedeni ve maddi zararları karşılamayı güvence altına alıyor. Yani kaza yaparsanız ve karşıdaki araç zarar görürse tamir masrafları bu sigorta tarafından karşılanıyor. Ayrıca Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıkması da yasak.

Zorunlu Trafik Sigortası’nın Kaskodan Farkı Ne?

  • Trafik sigortası, trafikte diğer sürücülere karşı oluşacak sorumluluklarınızı güvence altına alır, kasko ise sizi ve aracınızı korur. Yani trafik sigortası karşı tarafın zararını, kasko ise sizin zararınızı karşılar.
  • Kasko isteğe bağlıyken trafik sigortasını yaptırmak zorunludur.
  • Trafik sigortası daha uygun fiyatlıdır, kasko ise daha pahalıdır.
  • Oluşacak zararın bedelini ödeme oranları farklılık gösterir. Zorunlu trafik sigortasında limitler her yıl devlet tarafından belirlenir.
  • Kaskoda ise fiyatlama sistemi isteklerinize göre esneklik gösterir. 

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırmak için bir sigorta şirketini ya da acenteyi ziyaret ederek poliçe talebinde bulunabilirsiniz. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadan önce teklifleri değerlendirmeniz ve size en uygun poliçeyi satın almanız önerilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?Zorunlu Trafik Sigortası fiyatı hesaplanırken şehrin yanı sıra aracın yaşı, modeli, motor gücü ve ruhsat sahibinin yaşı dikkate alınıyor. Araç sahibinin daha önce trafik kazasına karışıp karışmaması da sigorta bedelini etkiliyor. Araç sahibinin yaşının küçük olması ve daha önce trafik kazası geçirmesi, aracın Zorunlu Trafik Sigortası bedelini yükseltiyor. Ödeyeceğiniz bedeli öğrenmek için Zorunlu Trafik Sigortası hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

2018 Zorunlu Trafik Sigortası Düzenlemesi ile Neler Değişiyor?

Sigorta primleri 2018 yılbaşında %5 zamlandı. Zam sonucu iyi sürücülerin sigorta priminde 25 TL, ilk kez Zorunlu Trafik Sigortası yaptıranların priminde 45 TL ve kötü sürücülerin sigorta priminde 111 TL artış gerçekleşti.

Trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı İstanbul, en riski şehir seçildi. Buna göre İstanbul’da iyi sürücülerin sigorta primi 546 TL, sisteme yeni giren sürücülerin sigorta primi 995 TL ve kötü sürücülerin sigorta primi 2.480 TL oldu. Düzenlemeye göre Ankara’da yaşayan iyi sürücülerin ödeyeceği sigorta bedeli maksimum 530 TL, İzmir’de yaşayanların ise en fazla 515 TL olarak belirlendi. Sigorta bedelinin en düşük olduğu şehirlerden Hakkari’de ise sigorta primi tavan fiyatı 466 liradan 489 liraya yükseldi.