Zorunlu Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme Geliyor

Zorunlu Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme Geliyor

Son dönemlerde araç sahipleri arasında tartışma konusu olan Zorunlu Trafik Sigortası hakkında devletin en üst makamlarından gelen açıklama, yeni bir dönemi beraberinde getiriyor.

Öncelikle “Zorunlu Trafik Sigortası nedir?” sorusuna cevap verelim. Her araç sahibi tarafından yaptırılması devlet tarafından zorunlu olan bu sigorta, herhangi bir kaza anında karşı tarafta oluşacak bedeni ve maddi zararları karşılamayı güvence altına alır. Yani kaza yaparsanız ve karşıdaki araç zarar görürse tamir masrafları bu sigorta tarafından karşılanır. Üstelik Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayan araçların trafiğe çıkması da yasak.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?Türkiye Sigorta Birliği’nin hazırladığı Trafik sigortası Rehber Tarifesi üzerinden yapılan fiyatlandırma nedeniyle zaman zaman yüksek meblağlar söz konusun olabiliyor. Burada Zorunlu Trafik Sigortası hesaplama kriterleri çok çeşitlidir. Sigorta şirketlerine rehber olması amacıyla hazırlanan bu tarifenin dışında sigorta şirketinin kendisi, aracın modeli, yılı, hasar geçmişi gibi kriterler üzerinden prim belirlenir.

Sicilinde hasar bulunan araçların primi daha yüksekken hasarsız araçlarda Zorunlu Trafik Sigortası primi daha düşük olur. Ancak serbest piyasa ekonomisinin de etkisiyle sigorta şirketleri oldukça yüksek tutarlar belirleyebiliyor.

Devlet Ödenecek Primlere Düzenleme Getiriyor

Son dönemde araç sahipleri tarafından şikayetlere konu olan bu yüksek primlerine el atan devlet, Zorunlu Trafik Sigortası’nda düzenleme yapma kararı aldı. Buna göre ödenecek primlere tavan fiyat uygulaması getirilmesi öngörülüyor.

Yani böylece Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları belirlenirken sigorta şirketleri, devletin belirleyeceği üst limitten daha fazla bedel talep edemeyecek. Uygulamanın araç sahiplerine getirisinin ise en az %30 olması bekleniyor. Kısacası bugün eğer 100 TL’ye sigorta yaptırıyorsanız düzenlemenin ardından bu tutar 70 TL’ye üşecek. Üstelik aracınız trafiğe yeni katılıyorsa yani son modelse bu indirim oranı %40’ı bulacak.

Riskli Araçlar da İndirimden Faydalanacak

Sigorta şirketleri, yakın zamana kadar riskli grupta bulunan ve eski model araçları, portföylerine katmamak için yüksek bedeller talep edebiliyorlardı. Bu uygulamanın önüne geçmek için Zorunlu Trafik Sigortası’nda tavan fiyat uygulamasının hayata geçeceğinin açıklanmasıyla en riskli gruptakiler ortalama %28 indirim elde edecek. En risksiz araçlar ise %26 indirim kazanmış olacak. Trafiğe yeni katılacak araçlara sunulan %40 indirim de hesaba katıldığında Zorunlu Trafik Sigortası primlerindeki indirim ortalama %30’u bulmuş olacak.

Düzenleme ile Kapsam da Genişliyor

2016 sonu itibarıyla 16 milyon olan sigortalı araç sayısının, trafikteki bütün araçlar sigortalanınca 21 milyona çıkması bekleniyor. Üstelik düzenlemede bir yenilik de bulunuyor. Bugüne kadar sadece araçlar sigortalanırken düzenlemedeki önerilerden biri, sürücülerin de sigortalanması yönünde. Düzenleme bu şekilde kabul edilirse sigortalı sayısı 35 milyona ulaşacak. Bu da sigortalanması gereken tabanın genişlemesi anlamına geliyor. Ayrıca sürücülerin primleri hesaplanırken daha önceki kazaları, ihlalleri ve aldıkları cezalar da göz önünde bulundurulacak. Yani hiç trafik suçu işlememiş sürücüler düşük prim öderken sık sık kaza yapan sürücüler çok daha yüksek bedellere sigortalanacak.

Yeni Zorunlu Trafik Sigortası düzenlemesinin sürücüler arasında adalet sağlamasını umuyor, kazasız günler geçirmenizi diliyoruz.