Yeni Nesil Sedan: BMW 530i

Yeni Nesil Sedan: BMW 530i

Kaynak

İlk kez 1972 yılında yolculuğuna başlayan BMW 5 Serisi, yedinci nesli ile karşımızda. “Sheer driving pleasure”, Türkçe anlamıyla “Gerçek sürüş keyfi” sloganını benimseyen BMW’nin BMW 530i modeli tasarımı ve teknolojisi ile benzerlerinden ayrılıyor.

Tasarım

 

2017-bmw-530i-sedan

Kaynak

BMW 530i ilk andan itibaren güçlü bir otomobil izlenimi uyandırıyor. Sedan otomobil; arkaya doğru eğimli alçak tavan çizgisi ve kaslı gövdesi ile bir coupe kadar şık ve sportif görünüyor öyle değil mi? Yaratıcı çizgilere sık rastlanmayan sedan sınıfında BMW 530i farkını ortaya koymuşa benziyor. Tüm açılardan oldukça çekici görünen otomobilde ilk kez otomobilin böbrek ızgaralarını ve farlarını birbirine doğrudan bağlı görüyoruz.

İç mekanının ise kaliteli malzemeler kullanılarak özenle hazırlandığı belli oluyor. Fakat BMW’nin alışılmış yaşam alanı tasarımının dışına çıkmaması otomobil severlerin tepkisini çekiyor.

BMW 5 Serisi Paket Seçenekleri

 

bmw-5-serisi-paket-secenekleri

Kaynak

BMW 530i; Sport Line, Luxury Line ve M Sport paketleri ile tüketiciye sunuluyor. Farklı yaşam stillerine hitap eden paket seçeneklerinin detaylarını inceleyelim.

Sport Line Paketi

Aradığınız güçlü ve çarpıcı bir görünümün yanı sıra dinamik bir sürüş keyfi ise Sport Line paketini tercih edebilirsiniz. Sport Line paketi ile birlikte gelen donanım özelliklerinden bazıları;

 • Parlak siyah havalandırma, egzoz çıkışı, ön ve arka tampon
 • LED sis farları
 • Çok işlevli tuşlara sahip siyah spor deri direksiyon
 • "Sport Line" isimliği ile aydınlatmalı alüminyum kapı eşiği kaplamaları
 • Altı farklı renkte ortam aydınlatması
 • Kumaş ve deri detaylı koltuklar

Luxury Line Paketi

 

W 5 serisinin Luxury Line paketi ile ayrıcalıklı bir sürüş hissi sunuyor. Lüksten vazgeçemeyenlerdenseniz Luxury Line paketi sizin için doğru tercih olabilir.

Paketin sunduğu donanım özelliklerinden bazıları ise şunlar;

 • Parlak krom ızgara çerçevesi, ön tampon, havalandırma ve egzoz çıkışı
 • LED sis farları
 • 18 ve 19 inç hafif alaşım jantlar
 •  Spor deri direksiyon
 • “Dakota” deri koltuklar
 • Altı farklı renkte ortam aydınlatması

M Sport Paketi

İç ve dış tasarımda kullanılan detaylar ile BMW 530i daha atletik bir stile kavuşuyor. Otomobilden beklentiniz heyecan verici bir sürüş ise BMW 530i M paketini tercih edebilirsiniz. 

M Sport paketinin sunduğu donanım özellikleri;

 • M Aerodinamik paket
 • Alçaltılmış M Sport süspansiyon
 • M Sport fren
 • LED sis farları
 • 662 M hafif alaşım jantlar
 • M deri direksiyon

Donanım

 

bmw-ic-donanim-5-serisi

Kaynak

BMW 530i zamanın hızını yakalayan donanım seçenekleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi: Müzik, hayatınızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyorsa bu otomobilin sizi mutlu edeceğine emin olabilirsiniz. BMW Yeni 5 Serisi, 16 adet hoparlör ile stüdyo kalitesini otomobile taşıyor.

BMW Harekete Duyarlı Kumanda: Gelen bir aramayı kabul etmek ya da müziğin sesini açmak tek bir el hareketi ile mümkün hale geliyor.

Ortam İklimlendirme Özelliği: Havayı temizleyen hava iyonizasyonu özelliği ve özel esansı ile Ortam İklimlendirme Özelliği, yolculuk yaparken rahatlatıcı bir etki sunuyor.

BMW Head-Up Display: Tam renkli Head-Up Display özelliği, yolculuk esnasında ihtiyacınız olan tüm bilgileri görüş ekranınıza getiriyor. Hız ya da yakıt bilgisine bakmak için konsantrasyonunuzu bozmanıza gerek kalmıyor.

Güvenlik

BMW 530i, kendinden bekleneni yapıyor ve Euro NCAP testlerinden beş yıldızla ayrılıyor. Zorlu çarpışma testinde lüks sedan otomobil; yetişkin korumasında %91, çocuk yolcu korumasında %85 ve yaya korumasında %81 alarak güvenirliğini kanıtlıyor.

Güvenlik donanımlarını incelediğimizde ise otomobilin zengin seçenekler sunduğunu görüyoruz. BMW 530i’nin yolda içiniz rahat bir şekilde ilerlemenizi sağlayacak güvenlik donanımlarından bazıları:

 • Sürüş Asistanı Plus: Sürüş Asistanı; gün içindeki rutin yolculuklarınızda da tehlike anında da güvenle yolculuk etmenizde en büyük yardımcınız olmaya aday. Yoğun trafikte, kavşaklarda, şerit değiştirmelerde ya da uzun yolculuklarda… Sizin harekete geçmediğiniz durumlarda BMW 530i harekete geçiyor.
 • Park Asistanı Plus: Üst Görüş, Uzaktan 3D Görünüm, Park Mesafe Kontrolü ve Çevre Görüş Kamera Sistemi ile birlikte çalışan Park Asistanı Plus otomobilinizi güvenle park etmenizi kolaylaştırıyor.
 • Aktif Cruise Control: Dur & Kalk işlevli Aktif Cruise Control ile radar sistemleri yolu her an tarıyor. Hızınızı ayarlıyor ve diğer otomobiller ile mesafenizi koruyor.
 • Dinamik Denge Kontrolü (DSC): Sürüş koşullarını değerlendirerek dengesiz bir sürüş koşulu tespit ettiğinde müdahale eden DSC, sürüş konforunu arttırıyor.
 • BMW Gece Görüş Sistemi: BMW 530i, gece de gündüz olduğu kadar rahat ve güvende hissetmenizi sağlıyor. Gece yolculuk yaparken karşınıza çıkabilecek hayvanlara ya da insanlara çarpma tehlikesi onunla tarih olacak gibi gözüküyor.

Teknik Özellikler

2017-bmw-530i-teknik-ozellikler
Kaynak

BMW 530i’nin 252 beygir güç, 350 Nm tork üreten BMW TwinPower Turbo dört silindirli benzinli motoru 1995 cc hacminde. BMW 530i iyileştirilen aerodinamik tasarımı ile adeta rüzgarla dans ediyor. Yenilikçi tasarımı gücünü en iyi şekilde aktarmasını sağlıyor. Sekiz ileri otomatik şanzıman, motor ile mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor.

Konforlu bir sürüş deneyimi sunan Comfort, daha fazla dinamizm vadeden Sport ve yakıt verimliliği sağlayan Eco Pro sürüş modları yolculuğu kişiselleştirilebilir bir deneyime dönüştürüyor.

Azami hızı 250 km olan otomobil, 0’dan 100 kilometreye 6.0 saniyede ulaşıyor. Daha düşük emisyon değerine sahip, daha yüksek performans sunan 2017 BMW 530i xDrive’ın 100 kilometreye ulaşması ise 5.8 gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleşiyor. BMW 530i için ortalama yakıt tüketimi 5,5–5,9/100 km ölçülürken xDrive 100 kilometrede ortalama 6,0-6,4 litre yakıt tüketiyor.

Sürüş karakterinden de kısaca bahsedelim. Güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi yaratan BMW 530i, teknolojik donanımları yolculuğa başka bir boyut kazandırıyor. Direksiyon ve süspansiyon sisteminin sertliği ise sürüşte konfora öncelik verenler için olumsuz bir durum olabilir. BMW 530i, dinamik bir sürüş keyfi yaşamak isteyenler için daha doğru bir tercih olacaktır.

Fiyat

bmw-fiyat-listesi 
Kaynak

Yeni BMW 530i Fiyatları

Sport Line paketi anahtar teslim satış fiyatı: 403.000 TL
Prestige paketi anahtar teslim satış fiyatı: 405.500 TL
Luxury Line paketi anahtar teslim satış fiyatı: 415.800 TL
M Sport paketi anahtar teslim satış fiyatı: 420.900 TL

Yeni BMW 530i xDrive Fiyatları 

Sport Line paketi anahtar teslim satış fiyatı: 426.600 TL
Prestige paketi anahtar teslim satış fiyatı: 429.200 TL
Luxury Line paketi anahtar teslim satış fiyatı: 439.500 TL
M Sport paketi anahtar teslim satış fiyatı: 444.600 TL