Yazın İkinci El Araba Fiyatları Yükselecek mi?

Yazın İkinci El Araba Fiyatları Yükselecek mi?

Araba alma planları genellikle bahar ve yaz aylarında daha da bir alevlenir. Zira bu aylar, tatil, gezme, aile ziyareti gibi seyahat fikirlerini tetikleyen dönemlerdir. Bahar kendini hissettirdikçe hem sıfır araba almak isteyenler hem de ikinci el araba almak isteyenler bu konuda biraz daha hızlı davranmaya yönelebilirler. Arz arttıkça talep, talep artıkça da fiyatlar artar. Herkesin ikinci el oto almak için otomobil piyasasına yöneldiği bu dönemde kış aylarına göre araba fiyatları yükselir. İşte yaz mevsiminde araba fiyatlarını yükselten nedenler:

Tatil Planları: Yaz mevsiminin tatil planlarını hemen her aile ve birey bazında yoğunlaştırması, tatil için önemli bir ihtiyaç olan araba almayı gündeme getirir. İkinci el araba fiyatları bu sebeple baharda ve yaz mevsiminde kışa oranla artabilir.

Özgürlük Duygusunun Artması: Yaz mevsimi, insanların kendilerini özgür, hafiflemiş hissetme isteklerini tetikler. Daha çok özgürlük duygusu, daha çok seyahat ve bir otomobile sahip olma heyecanıyla somutlaşır. Bu da yine tamamen duygusal bir ihtiyacın son derece ekonomik bir parametreye etki etmesine ve ikinci el oto piyasasının yükselmesine neden olur.

Bayramlar: Son yıllarda Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi dini bayramların yaza denk gelmesi de ikinci el araba fiyatlarının yaz aylarında daha yüksek olmasına neden olmuştur. Zira ülkemizde son derece önemli olan bu bayramlarda ailecek akraba ziyaretine gitmek, memleketi görmek ya da tatile çıkmak güçlü bir alışkanlıktır. Ailece çıkılacak uzun yolculukları en konforlu kılacak seçenek de kendi arabanızla yola çıkmaktan geçer.

Alın arabanızı, yazın da baharın da keyfini çıkarın vakit geçmeden. Açık artırma ile ikinci el araba alabileceğiniz ikinciyeni.com’da avantajlı fiyatlarla, güvenle hayalinizdeki arabaya kavuşun. Üstelik dönemsel olarak ikinci el piyasasında hissedilen fiyat dalgalanmaları ikinciyeni.com’da açık artırmaya sunulan arabaların fiyatlarına yansımaz.

İkinci el araba fiyatlarını etkileyen ayrıntıları öğrenmek üzere İkinci El Araba Fiyatları makalemizi de okuyabilirsiniz.