Yakından Bakış: Volkswagen Jetta 2017 Nasıl Bir Araba?

Yakından Bakış: Volkswagen Jetta 2017 Nasıl Bir Araba?

Alman otomotiv sanayisinin lokomotifi Volkswagen, 2017 model Jetta ile bir kez daha gönülleri fethetmeyi başardı. İlk olarak 1979 yılında Volkswagen Golf’ün sedanı olarak üretilen araç, bugüne kadar birçok değişikliğe uğradı. Volkswagen’ın sloganında da dediği gibi, “Bir Volkswagen’a tercih edilebilecek otomobil yine bir Volkswagen’dir” diye düşünen Türk halkı en az Golf kadar Jetta’yı da sevdi. C sınıfı rakiplerine göre daha geniş iç hacim, Alman teknolojisi ve keskin hatları bir arada sunan Jetta; tipik bir aile arabası olarak karşımıza çıkıyor.

Gelin 2017 model Volkswagen Jetta’ya yakından bakalım.

Tasarım


volkswagen-jetta-2017-tasarimi
Volkswagen araçlarına isim seçerken doğa olaylarından ilham almayı seviyor. Jetta’da da durum farklı değil. Jetta adını, Jet rüzgarlarından alıyor. Sert bir rüzgar gibi keskin çizgilere sahip olan Jetta, tipik Alman sedanlarından oldukça farklı hatlara sahip. Jetta’da radyatör ızgaralarındaki aralıklar göze çarpıyor. Ön farlar ile ızgaralar bitişik ve VW logosu ise aracın ızgaraların tam ortasında konumlandırılmış. Jetta’nın dış tasarımında sert hatlar kullanılmış ve aracın önünden, bagaja kadar uzatılmış bel çizgisi bulunuyor.

2017 model Volkswagen Jetta’nın arka kısmında, logonun altından itibaren içeriye doğru bir eğim verilmiş ve böylece derinlik sağlanmış. Aracın jantları estetik açısından kusursuz hale getirilmiş. İkisi 16 inç, birisi ise 17 inç olmak üzere üç ayrı jant seçeneği bulunuyor.

volkswagen-jetta-2017-ic-tasarimi
Volkswagen aracı tasarlarken konfor ve teknolojiyi iç içe geçirerek, etkili bir tasarıma imza atmış. Jetta, rakiplerine oranla daha geniş bir iç hacimle karşımıza çıkıyor. Geniş baş ve diz mesafesiyle beraber, sürücü ve yolcuları saran koltuklara sahip. Sekiz renk döşeme seçeneği bulunan yeni Jetta’yı dilediğiniz gibi kişiselleştirmekte özgürsünüz. 2017 model Jetta’da, yanınızda bulundurduğunuz yiyeceklerin bozulmaması için soğutmalı bir torpido gözü mevcut. Aracın her yanına konumlandırılmış sekiz hoparlör ile yolculuğunuzu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Donanım


Volkswagen, yüksek Alman teknolojisini aracın her yanında kullanmayı ihmal etmemiş. Jetta tasarlanırken, aracı rahat hareket ettirmenizi sağlayacak birçok destek sistemi ile sizlerin trafik stresinden uzaklaşmanız hedeflenmiş. Start-Stop sistemi, Yokuş Kalkış Asistanı, Cruise Control (hız sabitleme sistemi) ve fren enerjisi geri kazanım sistemleri ise standart olarak sunuluyor.

volkswagen-jetta-2017-donanimlari
Yeni Jetta’da, Trendline, Comfortline ve Highline paketleri bulunuyor. Comfortline ve Highline seçeneklerini seçtiğiniz takdirde, Trendline’daki özelliklere ek olarak; otomatik klima, yağmur sensörü, eve geliş ve gidiş fonksiyonu, kendiliğinden kararan dikiz aynası ve park mesafe sensörleri bulunuyor. Aracın tüm modellerinde; Bluetooth bağlantısı, toz ve polen filtresi, elektrikli camlar, elektrikli bagaj kapağı, ısıtmalı yan aynalar ve yol bilgisayarı bulunuyor.

Trendilene’da 5 inç, Comfortline ve Highline paketlerinde ise 6.5 inçlik multimedia ekranı bulunuyor. Multimedia ekranlarının her ikisinde de tepki süreleri oldukça hızlı. Ayrıca multimedia sistemleri direksiyon üzerinden kontrol edilebiliyor. Yeni Jetta’da AUX, USB ya da SD kart ile bağlantı kurarak müzik dinlemek de mümkün.

Güvenlik


Jetta’da güvenlikten ödün verilmemiş. Bütün araçlarda güvenlik önlemleri standart sunulmuş. Araç içerisinde üç farklı hava yastığı bulunuyor. Ön, yan ve perde şeklinde hava yastığı seçeneği mevcut. Çocuklarınızın güvenliği için ön hava yastığını devre dışı bırakabiliyorsunuz. Jetta’da, Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi ile hızınıza bağlı olarak direksiyon tepkileriniz düzenleniyor. Aktif Gergi Sistemi ile emniyet kemerinizin olası bir kötü durumda sizi kavraması sağlanıyor.

volkswagen-jetta-2017-guvenlik-sistemleri
Güvenlik açısından önemli bir yer tutan fren sistemlerinde ise Volkswagen birçok sistemin kombine çalışmasını sağlayarak, can güvenliğinizi önde tutmayı hedefliyor. 2017 Model Jetta’da bulunan bazı fren sistemleri şu şekilde:

  • Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS): Fren yaptığınız takdirde aracın yoldan çıkmasını engeller.
  • Elektronik Stabilizasyon Programı (ESP): Ani manevralarda aracınızın yolun dışına savrulmasını engeller.
  • İkincil Çarpışma Freni: Bir kaza yaşadığınızda aracın ikinci bir kaza yaşamasını önlemek için hızı saatte 10 kilometreye düşürür.

Tüm bunlar dışında yeni Jetta; Elektronik fren güç dağılımı, elektronik motor çekiş kontrolü, patinaj önleme sistemi, ISOFİX gibi güvenlik sistemleri ile beraber karşınıza çıkıyor.

Teknik Özellikler


Yeni Volkswagen Jetta teknik özellikleri arasında benzinli ve düşük hacimli motorlar dikkat çekiyor. TSI adı verilen motorlarla yakıt tasarrufu ve düşük egzoz emisyonu değerleri sağlanıyor. Motorların bir başka özelliği ise kararlı ve dengeli bir şekilde hızlanabiliyor olması. Volkswagen Jetta 2017’de 1.2 Lt ve 1.4 Lt seçeneklerine sahip motorlarla beraber 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik vites seçenekleri bulunuyor. Volkswagen’in neredeyse bütün modellerinde olduğu gibi Jetta 2017’de de otomatik vites olarak, DSG şanzıman kullanılmış. Belki sizlere ilginç gelecek ama Volkswagen Jetta’nın otomatik vitesli seçenekleri eş değerdeki manuel seçeneklerine oranla daha az yakıt tüketiyor. Örneğin; 1.2 TSI otomatik bir araç şehir içerisinde 6.1 litre yakıt tüketirken aynı donanımdaki manuel bir araç 6.8 litre yakıt tüketiyor.

volkswagen-jetta-2017-teknik-ozellikleri
Volkswagen Jetta 2017 modellerinin fiyatları, yakıt tüketimleri ve motor özellikleri şu şekilde:

  • 2017 VW Jetta 1.2 TSI BMT 105 PS Highline: Aracın motor silindir hacmi 1197 cc, manuel 6 vites olan araç, 105 beygirlik güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 6.2 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 94.300 TL.
  • 2017 VW Jetta 1.4 TSI BMT 125 PS DSG Trendline: Aracın motor silindir hacmi 1395 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 125 beygirlik güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 6.8 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 95.000 TL.
  • 2017 VW Jetta 1.4 TSI BMT 125 PS Comfortline: Aracın motor silindir hacmi 1395 cc, manuel 6 ileri vites olan araç, 125 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 6.8 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 92.800 TL.
  • 2017 VW Jetta 1.4 TSI BMT 125 PS DSG Highline: Aracın motor silindir hacmi 1395 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 125 beygirlik güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 6.8 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 108.800 TL.
  • 2017 VW Jetta 1.4 TSI BMT 150 PS DSG Comfortline: Aracın motor silindir hacmi 1390 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 150 beygirlik güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 6.1 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 107.200 TL olarak sıralanıyor.

Sıfır Volkswagen Jetta 2017’nin fiyat aralığı 80.500 TL ile 112.600 TL arasında değişiklik gösteriyor. Size en uygun Volkswagen Jetta modellerinden birine sahip olmak için ikinciyeni.com’a göz atmanız yeterli.

Kaynak