Yakından Bakış: SEAT Leon 2017 Nasıl Bir Araba?

Yakından Bakış: SEAT Leon 2017 Nasıl Bir Araba?

Kaynak

Arka arkaya gelen ekonomik zorluklar nedeniyle otomobil bulamayan İspanyollar için yola koyulan bir marka... Günümüzde yerel bir otomobil üreticisi olmaktan sıyrılıp tüm dünyaya otomobil üretiyor. SEAT’ın, İspanyol esintileri taşıyan C segmentindeki temsilcisi Leon, 2017 modeli ile gönülleri fethetmeyi amaçlıyor. Sportif tasarıma farklı bir boyut katan SEAT Leon 2017 yeni kasaya gelin daha yakından bakalım.

Tasarım


seat-leon-2017-model-nasil-bir-araba
Kaynak

SEAT’ın sert ve kaslı modeli Leon, isminden dolayı aslanla özdeşleştirilse de durum biraz farklı. SEAT, ürettiği otomobillere İspanya’nın yerleşim yerlerinden esinlenerek isim veriyor. Leon şehrinden alınan ilhamla otomobilini şekillendiren SEAT, İspanya’da Gotik mimarinin en önemli eserlerinden Leon Katedrali gibi birbirini kesen çizgilere sahip bir tasarım ortaya koyuyor. Ön ve arka farlardan başlayan bel çizgisi otomobilin kapıları arasında silikleşiyor.

Geniş ağızlı ızgaralara sahip olan Leon’da, SEAT logosu aracın tam ortasında konumlanıyor ve orta çizgiyle bütünleşiyor. Araca dışarıdan baktığınızda doğrudan LED farlara ve etrafından aracın kabinine doğru ilerleyen hatlara odaklanılıyor. Tüm bu özellikleri üst üste koyulduğunda SEAT’ın Leon için kullandığı, “modern cazibe” sloganında haksız olmadığı görülüyor. Araç sportif görünüşü ile kendini çekim merkezi haline getiriyor diyebiliriz.

seat-leon-2017-ic-mekan-tasarimi
Kaynak

Leon’un içine girildiğinizde ergonomi ve teknolojinin uyumu ile karşılaşılıyor. Geniş olduğu kadar rahat koltuklar, idealleri yeniden belirleyen genişlikteki diz ve baş mesafesi ile sportif karakterdeki iki ayrı kadran ve ortasındaki dijital gösterge paneli ilk göze çarpanlar. Multimedia ekranı sürücünün rahatlıkla kontrol edebilmesi için Leon 2016 modeline göre direksiyona daha da yaklaştırılmış. Kol dayanağı ve bel desteği ile SEAT Leon ile yapacağınız yolculukların sizi yormamasına çalışılmış. Ayrıca kendi isteklerinize göre SEAT Leon dizaynını değiştirebiliyorsunuz. SEAT kullanıcılara farklı boya ve döşeme seçenekleri sunuyor. SEAT Leon’un bagaj hacmi 380 ile 587 litre arasında değişiklik gösteriyor.

Donanım


seat-leon-2017-donanimlari
Kaynak

Volkswagen Grubu’nun bir üyesi olan SEAT Leon’un 2017 modelinde tüm grup otomobillerinde olduğu gibi yüksek kalitede donanım malzemeleri kullanıldığı görülüyor. Çift bölgeli otomatik klima, 6 hoparlörlü ses sistemi, eve geliş ve evden dönüş fonksiyonu, kararan dikiz aynaları ve yokuş kalkış destek sistemi gibi SEAT Leon donanım özellikleri ile sürücü konforu ön plana çıkarılıyor. Leon’da; Style, Xcellence, FR ve Cupra olmak üzere dört donanım paketi bulunuyor.

Standart donanım paketi olan Style’da 5” büyüklüğünde multmedia ekranı bulunuyorken diğer üç donanım paketinde 8” büyüklüğünde multimedia ekranı bulunuyor. Her iki multimedia ekranında da dokunmatik olarak özellikler kontrol edilebiliyor. Xcellence, FR ve Cupra donanım seçeneklerinde, Style donanım paketine ek olarak; anahtarsız giriş ve çalıştırma, geri görüş kamerası, eşik kaplamaları ve 8 hoparlörlü ses sistemi bulunuyor. Ayrıca Bluetooth, AUX ve USB gibi bağlantı seçenekleri mevcut. SEAT Leon park sensörü ve elektrikli park freni de el freninin yerini alan teknolojilerden.

Güvenlik


seat-leon-2017-guvenlik-ekipmanlari
Kaynak

SEAT kendini, “teknolojiye hayat veririz” diyerek tanıtıyor. Leon güvenlik algınızı yukarılara taşıyacak teknolojik özelliklerle karşınıza geliyor. Artık neredeyse tüm otomobilde standart olarak sunulan Anti Blokaj Fren Sistemi, Elektronik Stabilite Kontrolü ile ön, yan, diz ve perde hava yastıklarıyla güvenlikten ödün vermediğini kanıtlıyor. SEAT Leon 2017’de bulunan ve teknolojiyle güvenliği iç içe geçiren bazı özellikler şunlar:

 • Dinamik Direksiyon Önerisi: Elektronik Stabilite Kontrolü’nden alınan uyarılar ile direksiyonunuzu savrulmanızı engelleyecek şekilde hızla çevirebilmenizi sağlıyor.
 • İkincil Çarpışma Freni: Herhangi bir kazadan sonra genellikle şokla tekrar gaza basılır. Bunu önlemek için İkincil
 • Çarpışma Freni kazadan hemen sonra hızı saatte 10 kilometreye düşürüyor.
 • Elektronik Patinaj Önleme Sistemi: Gaz pedalına aşırı yüklendiğiniz sırada araç patinaj yaparsa devreye giren sistemle patinaj yapan teker durdurulur.

Bunlar dışında SEAT Leon 2017’de; Lastik basınç uyarısı, hız sabitleme sistemi (cruise control), aktif gergili emniyet kemerleri, ISOFIX bağlantısı, elektronik motor çekiş kontrolü, elektronik dinamik diferansiyel kilidi ve ani frenlerde otomatik yanan flaşörler sunuluyor.

Teknik Özellikler


seat-leon-2017-teknik-ozellikleri-nasil
Kaynak 

SEAT Leon 2017 modelinde 7 ayrı motorla kullanıcıları karşılıyor. Motorlarda TSI ve TDI yani benzinli ve dizel seçenekleri mevcut. Volkswagen Grubu’nun araçlarında sık sık karşılaştığınız DSG şanzıman SEAT Leon’da da karşınıza çıkıyor. SEAT LEON’un 1.4 TSI 150 HP DSG modeli Euro 5 emisyon yönetmeliğine uygunken diğer tüm modeller Euro 6 emisyon yönetmeliğine uygun olarak üretiliyor. 1.6 TDI motorlu versiyon 100 kilometrede ortalama 4.9 litre ile en düşük yakıt tüketimine sahipken 2.0 TSI motora sahip versiyon 100 kilometrede 6.8 litre yakıt tüketimine sahip. Yakıt tüketimi ile kullanıcı, düşük karbon salınımıyla da doğa dostu olan motorları ve SEAT Leon’un özelliklerini yakından inceleyelim.

Yeni SEAT Leon’un benzinle çalışan araçlarının teknik özellikleri ve fiyatları şu şekilde:

 • 2017 model SEAT Leon 1.2 TSI 110 HP S&S DSG Style: Aracın motor silindir hacmi 1197 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 110 beygirlik güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 6 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 84.700 TL.
 • 2017 model SEAT Leon 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Ecomotive Style: Aracın motor silindir hacmi 999 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 115 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 5.3 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 85.700 TL.
 • 2017 model SEAT Leon 1.4 TSI 125 HP S&S FR: Aracın motor silindir hacmi 1395 cc, manuel 6 ileri vites olan araç, 125 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 6.7 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 101.000 TL.
 • 2017 model SEAT Leon 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG S&S Xcellence: Aracın motor silindir hacmi 1395 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 150 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 5.8 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 103.400 TL.
 • 2017 model SEAT Leon 2.0 TSI 300 HP DSG S&S Cupra: Aracın motor silindir hacmi 1984 cc, otomatik 6 ileri vites olan araç, 300 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 8.5 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 200.000 TL.

seat-leon-2017-fiyatlari-nasil
Kaynak

SEAT Leon’un dizel yakıt kullanan araçlarının teknik özellikleri ve fiyatları şu şekilde: 

 • 2017 model SEAT Leon 1.6 TDI 115 HP S&S Style: Aracın motor silindir hacmi 1598 cc, manuel 5 ileri vites olan araç, 115 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 4.6 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 96.400 TL.
 • 2017 model SEAT Leon 1.6 TDI 115 HP DSG S&S Style: Aracın motor silindir hacmi 1598 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 115 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 4.3 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 108.900 TL.
 • 2017 model Seat Leon ST 1.6 TDI 115 HP DSG S&S Style: Aracın motor silindir hacmi 1598 cc, otomatik 7 ileri vites olan araç, 115 beygir güç üretebiliyor, şehir içinde ortalama 4.5 litre yakıt tüketiyor ve fiyatı 107.900 TL.

Sıfır SEAT Leon 2017 fiyatları 77.900 TL ile 200.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Kendinize uygun onlarca SEAT Leon modelinden birine sahip olmak için ikinciyeni.com’a göz atmanız yeterli.