Yakından Bakış: Önden Çekişli BMW 1 Serisi ile Tanışın!

Yakından Bakış: Önden Çekişli BMW 1 Serisi ile Tanışın!

Yenileneceği uzun süredir bilinen ve bazı araç sahiplerinin bu nedenle sabırsızlıkla beklediği BMW 1 Serisi artık önden çekişli olacak. Hemen herkesi şaşırtan bu haber ile BMW kendi standartlarında adeta bir devrime imza attı. Çünkü geçtiğimiz yıllara kadar BMW’nin genel politikası arkadan itişli araçlar üretmek yönündeydi. Ancak önce 2 Serisi ile gelen önden çekiş teknolojisi, 1 Serisi’nin yeni versiyonunda da kendine yer buldu. Bu durum aynı zamanda BMW’nin diğer serilerinde de önden çekiş teknolojine geçiş yapabileceği söylentilerini doğruluyor.

Önden Çekiş Ne Demek?


Yeni BMW 1 Serisi’ni anlatmaya başlamadan önce, önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farktan bahsetmemiz gerekiyor. BMW’nin yeni aracında kullandığı önden çekiş teknolojisi, temel olarak motorun gücünü ön tekerlere verdiğini ve aracı bu şekilde hareket ettirdiğini ifade ediyor. Yani motor sadece ön tekerleklere güç veriyor ve araç, bu güç ile ilerliyor. Arkadan çekiş teknolojisi ise bunun tam tersi.

Yeni BMW 1 Serisi ile İlgili Kısa Bilgiler


2020-model-bmw-1-serisi-ile-ilgili-bilinmesi-gereken-bilgiler
Kaynak

2004 yılında ilk kez trafiğe çıkan; 2011 yılında ise yenilenip 2. jenerasyonu ile kullanıcılara ulaşan BMW 1 Serisi, C sınıfı araçlar arasında rekabetin büyüyeceğini o günlerde bize göstermişti. Spor modelleri ile Volkswagen Golf R’a rakip olan araç; dizel versiyonuyla da Mercedes A Serisi ve Audi A3 gibi rakiplerle mücadele ediyor. Hal böyle olunca serinin 3. jenerasyonu ya da otomobil dünyasında kullanılan isimlendirmesi ile BMW 1 Serisi Mk3’ün iddialı olacağı konusunda adeta eminiz. Ancak kafaları kurcalayan önemli bir soru var: İlk kez BMW 2 Serisi’nde kullanılan ve eski kullanıcılar tarafından pek beğenilmeyen önden çekiş, BMW 1 Serisi’nde neden sunuluyor?

Bu sorunun cevabını aramak için ilk olarak BMW’nin gündemine bakılması gerekiyor. Elektrikli otomobil piyasasının giderek genişlemesi ve Alman üreticilerin, Kuzey Amerika ve Asyalı rakiplerinin bir nebze de olsa geride kalması neredeyse tüm otomobil dünyasını etkiledi. Bazı büyük Alman üreticiler, dizel ve benzinli araç üretiminin tamamını Almanya dışına çıkartıp yerine elektrikli araçlar için üretim bantları oluşturmaya başladı. BMW’nin de halihazırda böyle bir plana sahip olduğu dile getiriliyor.

bmw-nin-yeni-onden-cekisli-araci
Kaynak

Ayrıca BMW; Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi pazarlarda daha da büyümek istiyor. Kısacası hem farklı üretim tesisleri ile bu pazarlara açılmak hem de onların sürüş tarzını da düşünmek zorunda kalıyor. Bu nedenle arkadan itişli yerine önden çekişli bir BMW 1 Serisi’nin çıktığı söylenebilir.

Yeni BMW 1 Serisi Ne Zaman Gelecek?


BMW’nin Türkiye’de en çok sattığı araçlar arasında yer alan 1 Serisi’nin yeni jenerasyonunun 2020 yılında çıkması bekleniyor. Türkiye’ye geliş tarihi konusunda ise henüz net bir açıklama yapılmadı.

Yeni BMW 1 Serisi Tasarım Özellikleri


2020-model-bmw-1-serisi-tasarim

Kaynak


Genellikle markalar, araçları için “yenilenen” dedikleri zaman ufak değişiklikler gözlemlenir. Ancak 2020 model BMW 1 Serisi, ön panjurdan yüksekliğe kadar birçok açıdan değiştirilmiş ve gerçekten yenilenmiş. 2019 model BMW 1 Serisi ile yeni kasa BMW 1 serisi yan yana getirildiği zaman aralarındaki farklar tam anlamıyla gözler önüne seriliyor.

BMW’nin artık klasikleşmiş ve böbrek ızgara olarak adlandırılan ön panjuru, Z4 modelinde olduğu gibi daha toplu ve büyük bir hal almış. Aracın ön tasarımında yer alan en büyük değişikliklerden bir diğeri ise farlar. Eski modele göre keskinleşen farlar, incelip uzamış.

2020-model-bmw-1-serisi-arka-tasarimi
Kaynak

Arka tasarım konusundaysa tıpkı ön tarafta olduğu gibi daha toplu ve incelip uzayan bir değişimden bahsedilebilir. Özellikle arka far grubu çok daha ince bir hale getirilmiş ve bagaj kapağının ortasına doğru uzatılmış. 2019 model BMW 1 Serisi’ne göre 2020 model BMW 1’in bagaj hacmi de 20 litre daha büyüyerek toplam 380 litrelik hacme ulaşmış.

İç tasarım konusunda ise dış tasarım kadar radikal değişiklikler yapılmadığını belirtmemiz gerekiyor. Her zaman olduğu gibi konsol sürücüye odaklanıyor ve kullanım, serinin diğer araçlarının adeta kopyası desek yanlış olmaz. Yani ikinci jenerasyon BMW 1 Serisi’nden üçüncü jenerasyon BMW 1 Serisi’ne geçilmesi durumunda kullanım alışkanlıkları açısından herhangi bir sorun yaşanmayacağı aşikar.

Yeni BMW 1 Serisi Teknik Özellikleri


2020 model 1 Serisi’nde; Mini Countryman, Mini Clubman, BMW X1 ve diğer birçok modelde olduğu gibi UKL platformu kullanılıyor. Kompakt otomobiller için geliştirilen bu platform, modüler olması ile ön plana çıkıyor. Araç, yeni platform ile 5 mm kadar kısalmış. Ancak genişlik açısından 34 mm gibi ciddi bir büyüme söz konusu. Son olarak aracın yerden yüksekliğinin artırıldığını da belirtmemiz gerekiyor.

Yeni BMW 1 Serisi Motor Seçenekleri ve Güçleri


2020-model-bmw-1-serisi-performans

Kaynak

2020 model BMW 1 Serisi ile beraber 2 benzinli ve 3 dizel motor sunuluyor. Motorlar 1.5 litre ile 2.0 litre arasında değişiklik gösteriyor. En etkileyici performansı ise 2.0 litrelik benzinli motor sunuyor. M135i xDrive şeklinde kodlanan model, 306 beygir güç ve 450 Nm tork üretebiliyor.

Araba Koleksiyonerlerine Gün Doğdu


BMW’nin arkadan itiş ile çalışan 1 Serisi otomobilleri şu an sokaklarda dolaşıyor. Her geçen yıl bu araçların sayının azalacak olması nedeniyle de koleksiyonerler tarafından kısa sürede arkadan itişli BMW 1 Serisi otomobillerin satın alınacağı düşünülüyor. 2019 ya da daha önceki yıllarda çıkan BMW 1 Serisi otomobilleri incelemek ve uygun fiyata sahip olmak için ikinciyeni.com’un açık artırmalarını takip edebilirsiniz.

  • Etiketler:
  • BMW