Yakından Bakış: Mercedes A Serisi Sedan

Yakından Bakış: Mercedes A Serisi Sedan

Kompakt ya da ülkemizde daha sık kullanılan isimle C Sınıfı otomobiller, diğer sınıf otomobillere göre çok daha fazla satıyor. Hal böyle olunca da birçok markanın bu alana önem verdiği görülüyor. Volkswagen Golf ve FIAT Egea gibi örneklerde olduğu gibi markalarla özdeşleşen birçok aracın C sınıfı olduğu görülüyor. Dünyada da durum pek farklı değil. Bu nedenle Mercedes, C sınıfında yeni bir araç çıkarma eğilimi gösterdi. Ancak burada marka, hali hazırda ürettiği A Serisi’nden yardım aldı ve geçmişten beri ürettiği modelin sedan versiyonunu yine aynı isimle tanıtmaya karar verdi.

Mercedes A Serisi Sedan Dizaynı


mercedes-a-serisi-sedan-dizayni
A Serisi’ni bugüne kadar hatchback olarak gördüğümüz için sedan versiyon başlangıçta biraz garip geliyor. Mercedes A Serisi Sedan, sınıfında yer alan diğer araçlara göre daha yüksek konumlandırılan ve ön far grubundan stop lambasına kadar uzanan bel çizgisi sayesinde oldukça heybetli bir görünüme sahip. Hemen her yeni Mercedes modelinde bulunan ters L formundaki LED farları, A Serisi Sedan’da da görmek mümkün. Yanal olarak uzayan ön far grubu, çizgi ve Mercedes logosunun yardımı ile adeta dörde bölünmüş olan ızgarayı öne çıkarıyor. Aracın bagaj kapağı ile entegre arka stop lambası ve küçük spoiler da görünüme ekstra heybet katıyor.

Mercedes A Serisi Sedan İç Tasarımı


Mercedes, A Serisi Sedan’da, en sevilen teknolojik ekipmanlarından MBUX bilgi ve eğlence ekranını sunuyor. Bu ekran ile adeta birleşikmiş gibi duran dijital gösterge ise araca teknolojik bir hava katıyor. Aracın iç mekanı, sınıfındaki birçok araçtan çok daha geniş. Bu sayede de aracın baş, omuz ve diz genişliği yeterli seviyede. Yani 185 cm’ye kadar kullanıcılar için hem ön hem de arka koltuklara oturmak herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Aracın iç mekanında öne çıkan en önemli özellik, döşeme kalitesinin sınıfında yer alan diğer modellere göre üst düzey olması. Giriş seviyesinden itibaren seçilen döşemeler hem doku hem de görünüm açısından premium araç izlenimi sunuyor. Buna ek olarak aracın iç mekanının neredeyse her noktasının kişiselleştirilebilmesi, slogan olarak seçilen “Senin gibi benzersiz” sözünün hakkını veriyor.

Mercedes A Serisi Sedan Donanımları


mercedes-a-serisi-sedan-ic-mekani
Araç içerisinde ön plana çıkan en önemli donanımlar kuşkusuz güvenlikle ilgili. Diz hava yastığı gibi birçok C sınıfı araçta üst seviye donanım ile sunulan güvenlik ekipmanları, Mercedes A Serisi Sedan’ın giriş paketi olan Style’a eklenmiş. Bunun dışında Style donanım paketi ile sunulan diğer özellikler şöyle:

 • Aktif Fren Yardımcısı,
 • Aktif Şerit Takip Yardımcısı
 • Hız sabitleyici ve sınırlayıcı
 • THERMATIC otomatik klima sistemi
 • Geri görüş kamerası
 • Kadife paspaslar

AMG paketi ile Style paketine ek olarak sunulan donanımlar ise şöyle:

 • Direksiyon arkasında vites değiştirme kulakçıkları
 • Elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu
 • Elektrikli, 4 yönlü bel desteği
 • Konforlu, hıza duyarlı direksiyon sistemi
 • Panoramik sunroof
 • Ambiyans aydınlatması
 • Alüminyum süslemeler

Araç içerisinde güvenlik ile ilgili donanımların öne çıktığından bahsetmiştik. Bu konuyu biraz daha açmamız faydalı olacak. Örneğin Aktif Fren Yardımcısı ile aracın içerisinde bulunan radar, takip mesafesini düşürmeniz durumunda sizi uyarır. Ani durumlarda fren yapmanız halinde fren yolunu kısaltır ve kolay frenleme yapmanızı sağlar. Fren yapmamanız durumunda ise araç otomatik olarak durur. Böylece olası bir kazanın önüne geçer.

Bir başka önemli özellik ise Aktif Şerit Takip Yardımcısı’dır. Aracınız ile seyir halindeyken devreye giren şerit yardımcısı, asistan ve müdahale özelliğine sahiptir. Bir şeridi sinyal vermeden geçmeye çalıştığınızda ya da geçiş yapmaya çalıştığınız şeritte bir engel bulunması halinde ilk olarak sistem sizi direksiyon titreşimi ile uyarır. Eğer uyarıya tepki vermezseniz sistem, aracı şerit içerisine sokar.

Mercedes A Serisi Sedan Teknik Özellikleri


Mercedes A Serisi Sedan’ın iç mekan bakımından geniş olduğundan bahsetmiştik. Bunda en önemli neden ise aracın boyutlarının rakiplerine göre daha büyük olmasıdır. 2019 model A Serisi Sedan, 1796 mm genişliğe ve 1446 mm yüksekliğe sahip. Buna ek olarak 2729 mm’lik aks uzunluğu, aracı rakiplerinin önüne taşımayı başarıyor.

Türkiye’de A Serisi Sedan, dizel ve benzinli seçenekleri ile 7G-DCT 7 ileri otomatik vites olarak sunuluyor. Dizel modelin ismi, A 180d olarak geçiyor. Benzinli model ise A 200 olarak adlandırılıyor.

 • Mercedes A 200 Sedan Style şeklinde kodlanan versiyon, 163 beygir güç üretebiliyor. Araç 100 kilometrede ortalama 5.2 litre benzin tüketiyor.
 • Mercedes A 180d Sedan Style şeklinde kodlanan versiyon, 116 beygir güç üretebiliyor. Araç 100 kilometrede ortalama 3.8 litre motorin tüketiyor.
 • Mercedes A 200 Sedan AMG şeklinde kodlanan versiyon, 163 beygir güç üretebiliyor. Araç 100 kilometrede ortalama 5.5 litre benzin tüketiyor.

2020 Mercedes A Serisi Sedan Fiyat Listesi


mercedes-a-serisi-sedan-fiyat-listesi
2020 model yılı içerisinde satışa çıkan Mercedes A Serisi Sedan’ın satış fiyatı şöyle:

 • Mercedes A 200 Sedan Style: 244.500 TL
 • Mercedes A 180 d Sedan Style: 251.600 TL
 • Mercedes A 200 Sedan AMG: 293.000 TL

Hem değişim garantili hem de daha ekonomik şekilde Mercedes A Serisi gibi bir araca sahip olmak isteyenlerin ise ikinciyeni.com ihalelerini takip etmesi yeterli.

Kaynak