Yakından Bakış: Hyundai Kona

Yakından Bakış: Hyundai Kona

Kaynak

Hyundai’nin son aracı Kona; kendinden emin çizgileri, çok sayıda donanımı ve motor seçenekleriyle kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Kompakt SUV otomobil modelleri arasında bulunan Hyundai Kona, hızla büyüyen ve peşi sıra yeni modellerin çıktığı SUV pazarında kendine yer bulmaya çalışıyor. Elektrikli ve fosil yakıtlı motor versiyonları bulunan araca yakından bakalım.

Dış Tasarım


Hyundai, kompakt SUV alanında kendini göstermek için dizayn ettiği ve özellikle gençler ile kadınları hedeflediği Kona için değişik birkaç tanıtım yoluna başvuruyor. Bunlardan ilki, Elle dergisi ile iş birliği sonucunda ortaya çıkan videolar.Tanıtım sürecinde gösterilen diğer video ise ünlü seri İron Man’den esinlenilerek hazırlanmış.Videolardan da anlaşılabileceği gibi araç, farklı renk seçenekleri ile sunuluyor. Hyundai i30 ile başlayan ve bir bir diğer modellere de sirayet eden geniş ızgara, Kona’da da mevcut. Hyundai Kona’nın boyutları göz önünde tutulduğu zaman bir SUV araca göre küçük olduğu söylenebilir. Ancak yüksek bel çizgisi, tavan ve gövde renklerinin farklı olması, yanal olarak uzayan LED farları ve oldukça büyük Hyundai logosu ile Kona, olduğundan çok daha büyük görünüyor.

İç Tasarım


2018-model-hyundai-kona-ic-tasarimi
Kaynak

Hyundai Kona, iç dizayn konusunda ortalamayı yakalamışa benziyor. B sınıfı bir araca göre Hyundai Kona’nın iç hacmi oldukça büyük. Buradan alınan destekle de tatmin edici bir baş ve diz mesafesi söz konusunu. Sürücü, tüm üniteleri direksiyon ve sol ya da sağ tarafa yerleştirilmiş tuşlar sayesinde gözünü yoldan ayırmadan kullanabiliyor. Bir başka deyişle sürücülerin dikkatini yoldan alıkoyacak herhangi bir engel bulunmuyor. Yeni Kona’nın dış tasarımda yer alan farklı renk seçenekleri, iç tasarımda da bulunuyor ve araç tamamen kişiselleştirilebiliyor.

Donanım


2018-model-hyundai-kona-dis-gorunum
Kaynak

Koreli otomobil üreticileri, diğer üreticilere kıyasla donanım konusunda bir hayli bonkör davranıyor. Hyundai Kona, B sınıfı bir araç olmasına rağmen C sınıfı birçok araçta bulunmayan donanımlara sahip. Style, Elite ve Elite Smart gibi donanım paketleri olan yeni Kona’nın donanım detaylarına göz atalım.

Hyundai Kona, teknoloji açısından rakiplerinin adeta bir adım önünde yer alıyor. Standart donanım seçeneği olan Style ile otomatik yanan farlar, otomatik hız sabitleyici (Cruise Control), 5” multimedya ekran ve önde 12V elektrik soketi bulunuyor. Aracın Elite ve Elite Smart donanım paketlerinde ise deri ve kumaş karışımı koltuklar, 7” dokunmatik multimedya ekran, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, 8” göz hizası göstergesi (Head-up Display), otomatik klima, yağmur sensörü ile Apple Carplay ve Android Auto gibi özellikler bulunuyor. Kısacası Hyundai Kona, özellikler incelendiği zaman hem konfor hem de işlevselliğe yönelik detaylar ile kaplı.

Güvenlik
EuroNCAP testlerine katılan Kona, 5 yıldız ile ayrılarak kullanıcıları memnun etmeyi başarıyor. Hyundai Kona, güvenlik konusundaki bu başarısını hem platformuna ve üzerinde yer alan mühendislik detaylarına hem de donanımlarına borçlu. Hyundai donanım paketleri arasında güvenlik özellikleri çok az değişiklik gösteriyor. Aracın standart güvenlik donanımları şöyle sıralanıyor:
 • Savrulma ve patinaj önleme sistemi,
 • Yokuş iniş destek sistemi,
 • Yokuş kalkış destek sistemi,
 • Boyun yaralanmalarını önleyen aktif ön koltuk başlıkları,
 • Sürücü, ön yolcu, ön yan ve perde hava yastıkları.

Hyundai Kona’nın opsiyonel güvenlik ekipmanları ise şöyle:

 • Kör nokta çarpışma uyarı sistemi,
 • Arka çapraz trafik uyarı sistemi.

Teknik Özellikler ve Performans
Hyundai Kona, performans konusunda ise bir hayli iddialı. Videoda gördüğünüz elektrikli model, 204 beygir güç üretebiliyor. Türkiye’de şu an için iki farklı benzinli motor ile satılan Hyundai Kona, yakıt tüketimi dışında birçok konuda rakiplerinin çok önünde yer alıyor. 6 ileri düz ve 7 ileri otomatik vites seçenekleri ile Hyundai Kona versiyonları şöyle:

 • Hyundai Kona 1.0 L Turbo GDI şeklinde kodlanan model, iki çeker ve 6 ileri düz vitese sahip. Araç 120 beygir güç ve 172 Nm tork üretip 0’dan 100 km/s hıza 12 saniyede ulaşıyor. Araç şehir içerisinde 100 kilometrede ortalama 6.5 litre yakıt tüketiyor.
 • Hyundai Kona 1.6 L Turbo GDI şeklinde kodlanan model, dört çeker ve 7 ileri otomatik vitese sahip. Araç 177 beygir güç ve 265 Nm tork üretip 0’dan 100 km/s hıza 7.9 saniyede ulaşıyor. Araç şehir içerisinde 100 kilometrede ortalama 8.4 litre yakıt tüketiyor.

Hyundai Kona, rakibi olan araçlara göre iki büyük eksiye sahip. Bunlardan ilki, Hyundai Kona’nın yakıt tüketiminin fazla olması. İkincisi ise Türkiye’de Hyundai Kona’nın sadece benzinli versiyonunun bulunması. Ancak aracın hem beygir gücü hem de tork olarak rakiplerinden bir adım önde olduğunu da söylemek lazım.

Hyundai Kona Fiyat Listesi


2018-model-hyundai-kona-kirmizi
Kaynak

Hyundai Kona’nın üç farklı donanım seçeneği ile farklı sıfır kilometre satış fiyatları bulunuyor. Aracın çift renk tavan seçeneği dışında herhangi bir opsiyonu bulunmuyor. Hyundai Kona’nın satış fiyatları ise şöyle:
 • Hyundai Kona 1.0 T GDI Style (Benzinli) şeklinde kodlanan model, 114.664 TL’ye satılıyor.
 • Hyundai Kona 1.6 T GDI Elite DCT (Benzinli) şeklinde kodlanan model, 139.808 TL’ye satılıyor.
 • Hyundai Kona 1.6 T GDI Elite Smart DCT (Benzinli) şeklinde kodlanan model, 149.573 TL’ye satılıyor.