Yakından Bakış: Hyundai i20 Nasıl Bir Araba?

Yakından Bakış: Hyundai i20 Nasıl Bir Araba?

İlk kez 2008 yılında tanıtımı gerçekleştirilen Hyundai i20, hatchback kasasıyla kendi pazarındaki rekabetini başarıyla sürdürüyor. Hyundai i20 2015 model üzerine yapılan yorumları dikkate alan mühendislerin geliştirdiği Hyundai i20 2016 da keyifli bir sürüşün kapılarını aralıyor.

Kullanıcılar tarafından B segmentinin en iyi arabaları arasında gösterilen ve performansı kadar tasarımıyla da dikkat çeken Hyundai i20’ye daha yakından bakalım.

Tasarım




Hyundai i20 hatchback, LED Entegre Projeksiyon farlara sahip. Geniş ön ızgarası ile ön sis farlar barındıran i20, dış tasarımıyla göz alıcı. Panoramik açılır cam tavanı ile sürücülere özgürlük sunan modelin, ayrıca dikiz aynalarında da LED sinyal bulunuyor. i20'nin göz kamaştıran siyah C sütununun yanı sıra arka tamponunda yer alan ve daha kolay hız alınmasını sağlayan difüzör de araca sportif bir hava katıyor.

İç renkte siyah, kahve, bej ve gri seçenekleri sunan Hyundai i20'nin gösterge paneli oldukça gelişmiş özelliklere sahip:

Anlık yaktı tüketimi,
Ortalama yakın tüketimi,
Kat edilen mesafe / Geçen süre,
Dijital hız göstergesi.

Araçta navigasyon programına ek olarak Türkiye haritası da mevcut. USB AUX bağlantısı ile SD card okuyucusu olan i20'nin 2'şer adet ön ve arka hoparlörünün yanında tiz sesler için 2 adet de tweeter bulunuyor.

Konfor



Aracın katlanabilen arka koltukları sayesinde, zaten var olan konforu kat be kat artıyor. Ayrıca hız sabitleyicisinden yararlanarak da rahat bir sürüşün tadını çıkarabilirsiniz. Hız sabitleyicinin yanında hız limitleyici ile aracınızın belli bir hızın üstüne çıkmasına engel olabilirsiniz. Klima rahatlığını da unutmamak lazım.

Güvenlik

Hyundai i20'nin güvenlik konusunda en önemli özelliği ESP, yani Elektronik Denge Kontrol Programı. Aracın savrulmasına neden olabilecek durumlarda kontrolü ele alan program, kelimenin tam anlamıyla güvenli sürüş keyfi sunuyor. Araç Stabilite Yönetim Programı ise asimetrik yüzey üzerinde meydana gelebilecek olumsuzlukların önüne geçiyor. Bu program sayesinde yapılan ani fren sırasında aracın yön kontrolü emin ellerde.

Yokuş Kalkış Destek Sistemi ise yokuşlarda ortaya çıkabilecek tehlikelerinin önünü alıyor. Sistemin önceden devreye soktuğu frenlerin yardımıyla emniyetli bir sürüş imkanı doğuyor.

Hyundai i20'lerde ayrıca Elektronik Fren Güç ve Destek Sistemi (BAS) bulunuyor. BAS sayesinde kısa mesafede kontrollü ve güvenli bir duruş mümkün. Çünkü BAS, tekerleklere yapılan basıncı artırma özelliği taşıyor.

Performans

Hyundai i20'nin benzinli olarak 1.2 ile 1.4 motorları bulunuyor. 84 beygir güç üretebilen 1.2 benzinli motor düşük yakıt tüketimiyle cebini düşünenlere büyük kolaylık sağlıyor. 100 beygir kuvvetindeki 1.4 benzinli motor ise daha yüksek performans arayanların tercihi.

Benzinli motorlarının yanında dizel seçeneği de mevcut. Hyundai i20 dizel aracınızın 1.4 dizel motoru ile hem tasarruf eder hem de 6 ileri düz vites seçeneğiyle kontrolü elde tutabilirsiniz.

Donanım



Hyundai i20'nin Jump, Style+ ve Elite seçeneklerinin tamamında sürücü ve ön yolcu hava lastiği, aktif ön koltuk başlıkları, eşlik etme ile karşılama özellikli farlar bulunuyor. Bunun yanında otomatik katlanabilen dış dikiz aynalar yalnızca Hyundai i20 Elite modelinde mevcut.

Teknik Özellikler

Hyundai i20'nin teknik özellikleri de Jump, Style+ ve Elite arasında farklılık gösteriyor. Ayrıca benzinli-dizel ve düz-otomatik olarak da teknik özellikler bakımından farklar mevcut.

2015 Hyundai i20 yakıt tüketimi, 1.2 benzinli modellerde şehir içi 6, şehir dışı 4.1 litre olurken 1.4 benzinli modellerde ise şehir içi 9.2, şehir dışı ise 5.6 litre. Sonraki nesil Hyundai i20 1.2 benzinli düz viteslerde yakıt tüketimi ise 100 km’de şehir içinde 6.6, şehir dışında ise ortalama 4.2 litre. 1.4 Jump benzinli otomatik viteslerde şehir içi yakıt tüketimi 8.5, şehir dışı ise 5.1. Son olarak 1.4 dizel düz vitesli modellerde yakıt tüketimi ise şehir içi 4.9, şehir dışı 3.5 litre.

Hyundai i20 2017 bagaj hacmi, tüm modellerde 301 lt ile aynı olurken araç ağırlığı ise değişiklik gösteriyor. 1.2 motorlarda yüksüz araç ağırlığı en çok 1.233 kg olurken 1.4 benzinli motorlarda bu ağırlık 1.272 kg, 1.4 dizellerde ise 1.355 kg oluyor.

Hyundai i20 Bakımında Neler Olur?

Hyundai i20 benzinli model bakımında her 15, 30, 45 bin gibi bakımlarda motor yağı ile yağ, polen ve hava filtreleri değiştirilir. Ayrıca 45 ve 90 bin bakımlarında bujiler, 60 ve 120 bin bakımlarında da yakıt filtresi servis tarafından değiştirilir. Antifrizin ise her 45 bin km’de ya da 24 ayda bir değiştirilmesi gerekir.

Hyundai i20 dizel bakımında ise 20, 40, 60 bin km’lerde ya da 12, 24, 36. aylarda polen ve hava filtreleri değiştirilir. Motor yağı ve filtresi her 10 bin km ya da 12 ayda bir değiştirilirken yakıt filtresi kartuşu değişim süresi ise 30 bin km’dir. Ayrıca antifrizi de 40, 80 km gibi periyotlarda yenilemek gerekir.

Satışa sunduğu tüm ikinci el otomobiller için TÜV SÜD ekspertiz raporları sunan ikinciyeni.com güvencesiyle konfora ve güvenli sürüşe ulaşmak için açık artırmaya çıkarılan arabalara göz atmayı unutmayın.