Yakından Bakış: Honda Civic Nasıl Bir Araba?

Yakından Bakış: Honda Civic Nasıl Bir Araba?

Honda Civic, hatchback ve sedan modelleriyle Honda’nın en sevilen arabalarından. Hatta Honda Civic sedan, kadınlar tarafından 2016’nın en iyi aile arabası da seçilmişti.

En iyi aile arabası modelleri hangileri?

Honda Civic kullananlar hangi nedenle mutlu, arabanın özellikleri neler, inceleyelim:

Honda Civic Sedan

Kaynak

Tasarım

Honda Civic 2016 sedan, dış tasarım olarak sportif bir görünüme sahip. Hem bagaj hem de iç hacmi geniş. Honda Civic’in arka spot grubu, yeni LED teknolojisine sahip. Tüm tasarımsal detaylar, otomobilin atletik tarzıyla uyum içinde.

Performans

Çok noktadan bağlantılı arka süspansiyon, modern araçlarda en çok kullanılan McPherson tipi ön süspansiyon ve hidrolik burçlar, arabanın yol tutuş ve sürüş performansını yükselten özellikler. Şasinin hem dayanıklı hem de hafif olmasının da performansa katkısı büyük.

Yol tutuşunu etkileyen faktörler neler?

Güvenlik

Honda Civic, sağlamlığının ve güçlü performansının yanında ileri güvenlik sistemleri ile de bilinen bir araba. Güvenliği oluşturan donanımları şöyle sıralayabiliriz:

 • Standart sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları,
 • Olası bir kazada enerjiyi aracın geneline eşit olarak dağıtan Gelişmiş Uyumluluk Mühendisliği ile geliştirilmiş gövde,
 • Lastiklerin tutunma seviyesini denetleyen, maksimum yol tutuş için arabanın ihtiyacı olan güç ve fren miktarını ayarlayan Aktif Yol Tutuş Destek Sistemi (AHA),
 • Lastiklerin her zaman doğru basınçta olması için gerekli uyarıları yapan Lastik Basınç İkaz Sistemi (TPMS),
 • Sert frenlerde tekerleklerin kaymasını önleyen ABS ile aracın yüküne ve ağırlığına bağlı olarak fren gücünü tüm tekerleklere eşit olarak ileten EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) sistemleri.

Honda Civic Hatchback

Kaynak

Tasarım

Atletik tarzını hatchback kasa tipinde de gösteren Civic, iç tasarımıyla da konforu ve estetiği bir arada sunuyor. Yeri gelmişken şunu söyleyelim: Honda Civic’lerde her detay işlevselliğe hizmet eder. Mesela Honda Civic’in yeni hatchback’inde koltukların yan yükseltileri arttırılmıştır. Bu hem konfora hem de görselliğe hizmet eden detaylardan biri.

Performans

Performans konusunda benzinli i-VTEC ve dizel Earth Dreams Technology serisinin bir üyesi olan i-DTEC motoruyla oldukça iddialı olan Honda Civic, yakıt tasarrufunda da beklentileri karşılıyor. Arabanın gösterge panelindeki vites değiştirme uyarısı, ideal vites değiştirme süresini size bildirerek gereksiz yere yakıt tüketmenizi engelliyor.

Yakıt tüketimi hangi durumlarda çok olur, ne yapılması gerekir?

Güvenlik

EuroNCAP çarpışma testlerinden en yüksek puan olan 5 yıldızı alan Civic, güvenlik konusunda ne kadar iyi olduğunu ispatlamış durumda. Arabanın güvenlik donanımlarına detaylı olarak bakalım:

 • Standart olarak sunulan ön, yan ve perde hava yastıkları,
 • Olası bir çarpışma durumunda güvenliği maksimum oranda sağlayan aktif ön kafalıklar ve aktif gergili emniyet kemeri,
 • Araç takip mesafenizi korumayı 3 aşamalı uyarılarla gerçekleştiren CTBA Şehir İçi Aktif Fren Sistemi,
 • Lastiklerin tutunma verilerine göre ideal fren ve güç değerlerini hesaplayan VSA, Araç Denge Kontrol Sistemi,
 • Acil bir durumda panik yaptığınızda dörtlü flaşörleri yakıp söndüren acil durum fren sinyalleri,
 • Arabayı gece park ettiğinizde etrafı 15 saniye aydınlatan, aynı zamanda arabaya binmek için kumandaya bastığınızda farları yakarak karanlık yollara ışık tutan Eve Geliş/Evden Çıkış Aydınlatma Sistemi,
 • LDW Lastik Basıncı Uyarı Sistemi.

Dizel mi benzinli mi?

İkinci El Honda Civic İçin ikinciyeni.com

İkinci el arabaları online açık artırma ile adil ve pratik bir şekilde satın almanızı sağlayan ikinciyeni.com’da birçok marka ve model araba gibi ikinci el Honda Civic de bulunuyor. Üstelik tüm otomobiller TÜV SÜD ekspertiz raporuna sahip.

Şu anda açık artırmada satışta olan ikinci el otomobilleri görüntülemek için tıklayın.

Görsel Kaynak