Yakından Bakış: Ford Focus 2017

Yakından Bakış: Ford Focus 2017

 Kaynak

1999 yılında yola çıktığında devrim yaratan Ford Focus, 2017 yılında üçüncü nesli ile yeniden yorumlanarak hayatımıza girdi. Dünyanın en çok satan otomobillerinden biri olan, kompakt sınıfının başarılı oyuncusu Ford Focus 2017 özellikleri ve tasarımı ile geçmişten bugüne ne gibi değişikliklere uğradı? Bir efsaneyi yakından tanıyalım.

Tasarım


ford-focus-tasarim-ozellikleri

Kaynak

Ford Focus, ilk nesliyle köşeli ve asimetrik tasarımı tercih etmiş, otomotiv dünyasında çığır açmıştı. Günümüzde ise sıra dışı olmasa da hala dikkat çekici görünüyor. Yenilenen büyük ızgarası göze çarpan ilk detay. Kaputundaki derin çizgiler ve köşeli farları ise sportif görünümünün altını çiziyor. Geniş omuzları ve şişkin çamurlukları da onu kolayca fark etmemizi sağlıyor. Arka tasarımı ise öne kıyasla oldukça sade görünüyor.

Ford Focus’un iç dizaynda sunduğu ferah yaşam alanı ise beğeni topluyor. Otomobilin ön ve arkasındaki baş-diz mesafeleri yeterli. Sürücü odaklılığı ile bilinen Ford Focus’ta sizin için en iyi sürüş pozisyonunu yakalamak ise çok kolay.

Ford Focus Donanım

ford-focus-donanim-ozellikleri

Kaynak

Ford Focus, Trend X, Style ve Titanium olmak üzere üç farklı donanım ve 21 farklı jant seçeneği ile sunuluyor. Donanım paketlerinin farkları neler? Hangi donanım seçeneği size göre? Bir göz atalım. Ford Focus serisinin giriş paketi Trend X’de; 16" Alüminyum Alaşımlı Jantlar, ön sis farları, yol bilgisayarı, Ford MyKey, direksiyondan kumandalı radyo CD, MP3 çalar, sürücü ve ön yolcu ön ve yan hava yastıkları, ABS + EBD, Acil Durum Fren desteği (EBA), Elektronik Denge Programı (ESP), Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), Dinamik Tork Kontrolü (TVC) ve Yokuş Kalkış Desteği (HLA) standart olarak sunuluyor.

Style paketinde Trend X paketine ek olarak; gecikmeli sönen ön farlar, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, otomatik kararan iç dikiz aynası ve yan perde hava yastıkları yer alıyor.

Zengin donanım seçeneklerine sahip Titanium paketinde Style paketine ek olarak; manuel 4 yönlü sürücü ve ön yolcu koltuğu, sürücü ve ön yolcu koltuğunda ayarlanabilir bel desteği, ön koltuk ayarlanabilir kol dayanağı ve kapaklı eşya saklama bölmesi, "Ford Power" Anahtarsız Çalıştırma Sistemi, Çift Bölgeli İklim Kontrollü Otomatik Klima, Ford SYNC II, Acil Durum Yardımı, 8'' dokunmatik, renkli gösterge ekranı, Otomatik Paralel Park Sistemi, Otomatik Dikey Park Sistemi, Paralel Park Çıkış Yardımı ve 1.6L Ti-VCT 125PS PowerShift şanzıman sunuluyor. Tüm bu özellikler sürüşe üst düzey konfor katıyor.

Güvenlik

ford-focus-guvenlik-ozellikleri

Kaynak

Güvenlik testlerinin ödüllü ismi Ford Focus ile yolculuğun tadını çıkarırken kendinizi güvende hissetmemek imkansız gibi gözüküyor. Euro NCAP Advanced Ödülleri’nde dört ödül alan ilk araç olma özelliğine sahip Ford Focus’un Sürücü Uyarı Sistemi, Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi ve Şeritte Kalma Sistemi dikkat çekiyor.

Ford Focus’un sunduğu güvenlik donanımları:

Akıllı Koruma Sistemi: Akıllı Koruma Sistemi’nin sunduğu sensörler ile bir kaza olması halinde en etkin emniyet özellikleri anında hesaplanıyor.
Elektronik Denge Programı: Aracınızın seyrini izleyerek olağan dışı bir durumda devreye giren ESP, daha dengeli ve kontrollü bir sürüş deneyiminin mimarları arasında yer alıyor.
Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi: Şehir trafiğinde karşılaşılan kazaların önüne geçmek için tasarlanan Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, önünüzdeki araç beklenmedik bir şekilde durduğunda otomatik olarak fren yapıyor.
Lastik Basınç Takip Sistemi: Lastiklerinizin durumunu takip etmek Ford Focus ile çok kolay. Lastik Basınç Takip Sistemi, lastiklerinizden birinin basıncının azalması durumunda sizi uyararak önlem almanıza imkan tanıyor.
Yokuş Kalkış Destek Sistemi: Araba kullanırken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri olan dik yokuşların üstesinden gelmek Ford Focus’un Yokuş Kalkış Destek Sistemi ile daha kolay bir hal alıyor.
Kör Nokta Uyarı Sistemi: Çok şeritli yollarda en büyük yardımcınız olacak Kör Nokta Uyarı Sistemi, aracınızın kör nokta olarak nitelendirilen bölgelerine bir araç yaklaştığında sizi uyarıyor.

Teknik Özellikler


ford-focus-teknik-ozellik-inceleme

Kaynak

Sürücü merkezli Ford Focus ile konfor, dinamizm ve yakıt tasarrufunu bir araya getirmiş. Böylece Focus, geçmişte olduğu gibi günümüzde de rekabet gücünü elinde bulundurmayı başaracak gibi görünüyor. 

Sizin Tercihiniz Hangisi?


Farklı ihtiyaçlara hitap eden Ford Focus; 4 kapılı, 5 kapılı ve station wagon versiyonları ile tüketiciye sunuluyor. Station wagon modeli 4 kapılı Ford Focus’a göre 200 mm daha uzun, 23 mm daha yüksek.

Ford Focus Bagaj Hacmi

Bagaj hacmi station wagon modelinde 476 L iken 5 kapılı Ford Focus 316 L, 4 kapılı Ford Focus ise 421 L bagaj hacmine sahip.

Ödüllü Motor: EcoBoost


Ford Focus’un motor seçenekleri arasında ise 2017 Uluslararası Yılın Motoru değerlendirmesinde 1.0 L altı kategoride 6. defa en iyi motor seçilen EcoBoost dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu küçük motorun başarısının sırrı ne olabilir? diye düşünenler için açıklayalım. EcoBoost, doğrudan yakıt enjeksiyonu, turboşarj ve değişken valf zamanlaması ile büyük hacimli motorların sunduğu gücü sunarken çok daha az yakıt tüketiyor. 

Ford Focus Yakıt Tüketimi


Ford Focus’u güç ve yakıt tasarrufu kelimeleriyle özetleyebiliriz. 1.6L ve 1.5L olmak üzere iki farklı motor hacmi ile sunulan TDCi motorlar yüksek performansı yakıt verimliliği ile buluşturuyor. 1.6L Ti-VCT motor; 125 PS güç, 159 Nm tork üretirken serinin en güçlü motorlarından 1.5L TDCi, 120 PS güç ve 300 Nm tork üretiyor.

Ford Focus otomobillerde manuel şanzımanın yanı sıra yakıt tüketimini azaltması ile bilinen tam otomatik “Powershift” şanzıman seçeneği de yer alıyor.

Ford Focus 1.6 benzin yakıt tüketimi 6.0 litre, dizel yakıt tüketimi 4.5 litre; Ford Focus 1.5 TDCI Powershift yakıt tüketimi ise 4.2 litre.

Sürüş Karakteri

Yollara çıktığı ilk günden beri sürüş dinamizmine önem verenlerin kalbini fetheden Ford Focus, yeni nesli ile daha konforlu bir sürüş deneyimi yaratıyor. Sportiflik ve konforun denge yakaladığı 2017 model Ford Focus’un hassas direksiyon sistemi sürücünün isteklerini anında uyguluyor. Dinamik tork kontrolü ve 16 inç jantları ile yola uyum sağlamakta zorlanmayan Focus, güçlü yol tutuşu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Ford Focus Fiyatlar

ford-focus-fiyat-listesi

Kaynak

2017 Ford Focus donanım paketleri ve fiyatları ise şu şekilde:
2017 Ford Focus 1.6L Ti-VCT Trend X: 79.470 ₺
2017 Ford Focus 1.6L Ti-VCT Style: 88.910 ₺
2017 Ford Focus 1.6L Ti-VCT Titanium: 99.995 ₺
2017 Ford Focus 1.6L Ti-VCT ST Line: 101.485 ₺
2017 Ford Focus 1.0L EcoBoost: 112.935 ₺
2017 Ford Focus 1.0L EcoBoost: 114.440 ₺
2017 Ford Focus 1.6L TDCi Trend X: 102.935 ₺
2017Ford Focus 1.5L TDCi Trend X: 113.030 ₺
2017 Ford Focus 1.6L TDCi Style: 107.610 ₺
2017 Ford Focus 1.5L TDC Style: 117.705 ₺
2017 Ford Focus 1.6L TDCi Titanium: 116.950
2017 Ford Focus 1.5L TDCi Titanium: 124.570
2017 Ford Focus 1.5L TDCi ST Line: 137.350

Ford Focus’a avantajlı fiyatlar ve TÜV SÜD’ün sağladığı ekspertiz raporları ile sahip olmak için ikinciyeni.com’u ziyaret edebilirsiniz.