Yakından Bakış: Ford Focus

Yakından Bakış: Ford Focus

Ford Focus, ilk neslinin Avrupa’da 1998, Kuzey Amerika’da ise 1999’da satışa sunulmasından bu yana C segmenti otomobiller arasında en çok tercih edilenlerden biri durumunda.

Yeni Ford Focus hakkındaki yorumlar ise arabanın hem güvenli hem de konforlu olduğu yönünde. Peki, Ford Focus nasıl bir araba, özellikleri neler? Tüm detayları ile inceleyelim:

Tasarım ve Teknolojik Donanımlar

Yeni Ford Focus Titanium, daha keskin dış hatları, yenilenen ön ızgarası, genişletilmiş kabini, konforlu oturma alanı, sportif ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor. Ayarlanabilir bel desteğine sahip ön ve arka sportif koltuklar, hem tarz sahibi hem de rahat.

Türkçe sesli kontrollü ve 8” dokunmatik ekranlı SYNC 2, hem arabanızın navigasyonunu hem de eğlence ve klima kontrol sistemlerini sesinizle yönetebilmenizi sağlar. Otomatik Park Sistemi ise paralel ve dikey park etme özelliklerine sahiptir.

Performans

Ford Focus Motor Özellikleri

  • 5 yıl üst üste "En İyi Motor" ödülüne layık görülen, düşük hacmine rağmen yüksek performans sağlayan 1.0 litre EcoBoost, EcoBoost 125PS ile artık otomatik şanzımanlı.
  • 1.5L ve 1.6L TDCi motorlar, önceki Ford Focus modellerine göre daha fazla tork gücüne ve daha düşük karbondioksit emisyonuna sahip. Ayrıca yakıt tasarrufu konusunda da oldukça başarılı.

Dinamik Tork Kontrolü

Bir göz kırpma süresinden 33 kat daha hızlı, 1 saniyede 100 işlem gerçekleştiren sistemdir. Örneğin otomobil virajdan çıkarken sistem, ön taraftaki iç tekerleğin ne zaman patinaj yapmaya başladığını anlayıp o tekerleğe doğal akışı bozmayacak kadar fren uygular. Böylece arabanın yol tutuş performansı artar ve sürücüye daha fazla direksiyon kontrolü sağlanmış olur.

Vites Arttırma İkazı

Ford Focus’un gösterge panelindeki ışıklı ok, yakıt tasarrufu sağlamak için ne zaman vites değiştirmeniz gerektiğini size bildirir.

Ford EcoMode Sürücü Bilgilendirme Sistemi

Hız, vites değiştirme, fren yapma, kısa ve uzun yolculuk sıklığınız gibi sürüş alışkanlıklarınızı analiz eden akıllı sistem, yakıt tasarrufu sağlamanız için size önerilerde bulunur.

Otomatik Başlat/Durdur

Trafik ışıklarında ya da sıkışık trafikte durduğunuzda Otomatik Başlat/Durdur modu devreye girer ve motoru otomatik olarak kapatır. Bu da yakıt tasarrufu sağlar. Harekete hazır olduğunuzda da yine otomatik olarak devreye girer.

Akıllı Şarj Sistemi

Aküyü sadece gerektiğinde şarj eden sistem de yakıt tasarrufu sağlar.

Aktif Ön Izgara Sistemi

Ford Focus’unuzla düşük hızlarda seyahat ederken ızgarayı açık tutarak motorun soğuk kalmasını sağlayan sistemdir. Araç hızlandığında ise sistem otomatik olarak kendisini kapatır. Böylece aerodinamik direnç her zaman optimum düzeyde kalır.

 

Kaynak

Ford Focus’un Konfor Özellikleri

  • Ergonomik üç kollu direksiyonda tüm düğmeler elinizin altındadır.
  • Orta konsoldaki bölmelere akıllı telefonlarınızı ve mobil cihazlarınızı rahatlıkla koyabilirsiniz. Cihazlarınızı şarj etmeniz için USB girişi de bulunur.
  • Ford Çalıştırma Düğmesi’ne basarak tek tuşla debriyajı ya da otomatik modellerde fren pedalını devreye sokabilirsiniz.
  • Ford MyKey® ile aracınızın üst hız limitini belirleyebilir, emniyet kemeri uyarısı koyabilir, ses sisteminin ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Aracınızın her bir programını kendiniz belirleyebilirsiniz.
  • Ön cama düşen ilk yağmur damlalarıyla otomatik olarak devreye giren yağmur sensörleri, yağmurun hızına bağlı olarak kendisini ayarlar.

Güvenlik Donanımları

Euro NCAP’ten 4 adet Gelişmiş Güvenlik Ödülü’nü alan tek araç Ford Focus’tur. Aynı zamanda aile için uygun araba modelleri arasında da ilk tercihlerden biridir. Çünkü “Küçük Aile Aracı” segmentinde de “Sınıfının En İyisi” olarak güvenlik alanında 5 yıldız almıştır.

Akıllı Koruma Sistemi (IPS)

Ford Focus’un darbe emici gövdesi, gerilme direnci yüksek çelikle geliştirilmiştir. Araçta bulunan tüm yolcuları her açıdan koruyan bir dizi hava yastığı vardır. Olası bir çarpışma durumunda yaralanma ihtimalini minimuma indirmek için ise direksiyon kolonu ve pedallar, sürücüden uzağa doğru kapanacak şekilde tasarlanmıştır.

Elektronik Denge Programı (ESP)

Bu sistem aracın seyrini düzenli olarak izler ve herhangi bir kayma durumunda otomatik olarak devreye girer. Tekerleklerde oluşan fazla patinajı “Çekiş Kontrolü” sistemi ile azaltır. Zorlu arazilerde tekerleklere daha fazla patinaj özelliği eklemek isterseniz sistemi devre dışı bırakabilirsiniz.

Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi

Aracınız 50 km’den düşük hızla hareket ediyorken önünüzdeki araç beklenmedik bir şekilde durursa sensörler devreye girer ve sistem otomatik olarak fren uygular. Bu da çarpışmaları ve Ford Focus’unuzun darbe almasını önler.

Dinamik Ön Far Sistemi

Bi-Xenon farlar, ışığın açısı ile yoğunluğunu yol ve hava koşullarına göre ayarlar. Otoban, yağmurlu ve sisli yollarda farlar arasında yumuşak geçişler sağlar. Virajlarda sürüşü güvenli hale getiren statik köşe lambaları da bu sisteme dahildir.

Kaynak

Otomatik Uzun Far Teknolojisi

Geceleri karşıdan gelen ya da önünüzde seyahat eden bir araç olduğunda bu teknoloji, kısa farlara geçerek diğer yolcuların uzun fardan etkilenmemesini sağlar. Önünüzde araç olmadığında sistem tekrar uzun farlara geçiş yapar.

Otomatik Kararan İç Dikiz Aynası

Arabanızı gece kullanırken arkanızdaki aracın farlarından gelen ışığın şiddetine göre yansımanın parlaklığını azaltır. Fazla ışıktan gözünüzün kamaşmasını ve dikkatinizin dağılmasını önler.

Lastik Basınç Takip Sistemi (TPMS)

Lastiklerden birinin basıncı azaldığında gösterge panelinde uyarı belirir.

Şerit Takip Sistemi

65 km/s üzerinde giderken ön cama entegre kamera sayesinde aracınızın şerit içerisindeki konumu sürekli olarak gözlemlenir. Örneğin sinyal vermeden şerit değiştirilmesi durumunda önce gösterge panelinde uyarı verilir, tepki vermediğiniz takdirde daha sonra direksiyon titretilir. İsterseniz bu sistemin uyarı durumunu ayarlayabilir ya da tamamen kapatabilirsiniz.

Sürücü Dikkat Takip Sistemi

Yoldayken yalpalama ve sapma durumlarında sizi uyarır. Sürüş performansınız düştüğünde ise ilki gösterge panelinde sesli uyarı, ikincisi de sürekli uyarı olmak üzere iki aşamalı uyarı süreci başlatılır. İkinci uyarıyı gördüğünüzü OK tuşuna basmanız durumunda uyarı sona erer.

Yokuş Kalkış Destek Sistemi

Sistem, yokuşta kalkış yaparken frenleme sistemine 2,5 saniye daha fazla basınç uygulayarak aracınızın kaymasını engeller.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Arka tamponda bulunan radar sensörler, arka sağ veya sol taraftan gelip geçmekte olan başka bir aracın, kör nokta olarak adlandırılan bölgeye girdiğini tespit eder. Yan dikiz aynalarında turuncu bir ışık yakarak sizi uyarır.

İkinci El Ford Focus

Dayanıklı ve sağlam olduğu için 2. el piyasası iyi olan araçlar arasında yer alan Ford Focus gibi birçok marka ve modele ait ikinci el otomobilleri ikinciyeni.com’dan, TÜV SÜD’ün sağladığı ekspertiz raporları ile satın alabilirsiniz. Online açık artırma sistemiyle avantajlı fiyatlara sunulan ihale araçlarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Görsel kaynak