Yakından Bakış: Dacia Logan

Yakından Bakış: Dacia Logan

Kaynak

Renault Grubu tarafından satın alındıktan sonra hızla büyüyen Romanya kökenli üretici Dacia’nın yıllardan beri kullanıcılara sunduğu düşük fiyatlı işlevsel ve dayanıklı otomobil modelleri çok seviliyor. Station wagon tasarımıyla Dacia Logan, markanın kendine has özelliklerinin en iyi sergilendiği araçlar arasında yer alıyor. Geniş iç mekan, işlevsel özellikler, ucuz yedek parça, yakıt cimrisi motor ve düşük fiyat gibi özelliklerle 2018 model Dacia Logan, Türkiye’de yaşayan çocuklu çiftler için adeta optimum araba olmayı başarıyor. 

Dış Tasarım


2018-model-daica-logan-dis-tasarim

Kaynak 

Dacia’nın Türkiye’ye geldiği ilk günden bu yana tasarım anlamında adeta çağ atladığı görülüyor. İlk modellerin aksine Dacia Logan, köşeli tasarımdan sıyrılıyor ve daha oval hatlara kavuşuyor. Geniş ağızlı panjur tasarımıyla güçlü bir imaj çizen Dacia Logan MCV, far başlangıcından uzanan kaput çizgileriyle görünümünü güçlendiriyor. Kaput çizgileri ve geniş panjuru, görünümü kaplamalarla güçlendirilmiş far destekliyor. Bagaj kapısına entegre edilmeyen ve tek parça halinde olan arka sinyalizasyon grubunun tam ortasında da geri vites lambası yer alıyor. Aracın farklı renk seçenekleri olmasına rağmen koyu tonlar, tasarımla çok daha uyumlu.

İç Tasarım


2018-model-dacia-logan-ic-tasarim

Kaynak 

2018 model Dacia Logan MCV, geniş iç hacmiyle özellikle çocuklu ailelere hitap ediyor. Genellikle 5 kişi otomobillere bindiği zaman arka sıranın ortasında yer alan koltukta oturan yolcular sorun yaşıyor. Dacia Logan MCV’de arka sıranın ortasındaysa girinti ya da çıkıntı olmayan düz bir oturma zemin bulunuyor ve yolcular rahatlıkla seyahat edebiliyor. Ayrıca arka koltuklar katlanabiliyor ve istenildiği zaman geniş iç hacim yakalanıyor. 5 kişi seyahat ettiği zaman 573 litre bagaj hacmiyle geniş ailelerinin depolama ihtiyacını karşılayabilen Dacia Logan MCV bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında ise 1680 litreye kadar ulaşıyor. 

Donanım


2018-model-dacia-logan-donanim

Kaynak 

2018 model Dacia Logan MCV’nin Türkiye’de Ambiance isimli tek bir donanım paketi bulunuyor. Ambiance donanım paketi tek olduğu için standart donanım demek daha doğru. Dacia Logan MCV’nin standart paket donanım özellikleri arasında; arka tarafta 12V priz ve şişe koyma alanı, yüksekliği ayarlanabilir koltuk kafalıkları ve lastik basınç göstergesi gibi seçenekler bulunuyor. İç mekan özellikleri açısından estetik biraz geri planda kalıyor, ama dayanıklılık ve işlevselliğin yüksek seviyede olduğu görülüyor.

Dacia Logan MCV’nin bazı donanımları şöyle:

 • Vites değişim göstergesi,
 • Siyah yan kapı çıtaları,
 • Piyano siyahı havalandırma ızgarası çerçeveleri,
 • Yüksekliği ayarlanabilen sürücü koltuğu, direksiyon simidi ve ön emniyet kemerleri,
 • Hidrolik direksiyon,
 • Gövde rengi ön ve arka tamponlar,
 • Krom çizgili ön ızgara,
 • Işık imzalı farlar,
 • LED gündüz farları,
 • Siyah tavan barları,
 • Koyu karbon rengi havalandırma ızgaraları ve sayaç çerçeveleri,
 • Ambiance döşeme,
 • Çocuk koltuklarının araca sabitlenmesini sağlayan ISOFIX bağlantı noktaları,
 • 12V ön priz.

Güvenlik


2018-model-dacia-logan-guvenlik

Kaynak 

2018 model Dacia Logan MCV, artık birçok aracın güvenlik donanımlarında görmeye alışık olduğumuz farklı frenleme teknolojileriyle sunuluyor. Bunlardan bazıları ve özellikleri şöyle:

 • ABS (Anti Blokaj Fren Sistemi): Ani frenleme gibi durumlarda zaman aracın frenlerinin kilitlenmesini ve “kızak” denilen kayma yaşanması engelleniyor.
 • AFU (Acil Fren Destek Sistemi): Kullanıcıların aniden durması gereken durumlarla karşılaştığı zaman fren mesafesini kısaltıyor.
 • ESP (Elektronik Denge Programı): Aracın viraj ya da kötü yol şartları nedeniyle savrulmasını engelliyor.

Teknik Özellikler ve Performans


2018-model-dacia-logan-teknik-ozellikler-ve-performans

Kaynak 

Dacia Logan MCV’nin ön tampondan arka tampona uzaklığı sadece 4501 mm, yüksekliği ise 1521 mm; ama tasarımında kullanılan dinamik hatlar nedeniyle araç, olduğundan çok daha heybetli görünüyor. Araçla 1.0 Sce benzinli ve 1.5 dCi dizel motor seçenekleri sunuluyor. Her iki motor tipine göre teknik özellikler, yakıt tüketimi ve performans değerleriyse şöyle:

 • 2018 model Dacia Logan MCV 1.0 Sce 75 BG olarak kodlanan versiyon, 5 ileri manuel vitesle sunuluyor. 998 cc hacme sahip olan motor ile Dacia Logan MCV, 97 Nm tork ve 75 beygir güç üretip maksimum 151 km/s sürate ulaşabiliyor. Araç 100 kilometre için şehir içerisinde sadece 6.7 litre benzin tüketiyor. Aracın yürür halde ağırlığı ise sadece 1055 kg.
 • 2018 model Dacia Logan MCV 1.5 dCi 90 BG olarak kodlanan versiyon, 5 ileri manuel vitesle sunuluyor. 1461 cc hacme sahip olan motor ile Dacia Logan MCV, 220 Nm tork ve 90 beygir güç üretip maksimum 159 km/s sürate ulaşabiliyor. Araç 100 kilometre için şehir içerisinde sadece 4.4 litre motorin tüketiyor. Aracın yürür halde kütlesi ise sadece 1211 kg.

Değerlere bakıldığı zaman dizel versiyonun bir hayli önde olduğu görülüyor. Renault marka araçlardan tanınan verimli ve güçlü 1.5 litrelik dCi motor ile Dacia Logan MCV adeta yakıt cimrisi bir hale geliyor. Ancak maksimum sürat konusunda rakibi olan diğer markaların biraz gerisinde kalıyor.

Dacia Logan Fiyat Listesi


2018 model Dacia Logan MCV’nin iki farklı versiyonu ve tek bir donanım paketi bulunuyor. Ancak ekstra olarak metalik renk ve navigasyon sistemi gibi donanımlar eklenebiliyor. 2018 model Dacia Logan MCV fiyat listesi şöyle:

 • 2018 model Dacia Logan MCV Ambiance 1.0 Sce 75 bg şeklinde kodlanan modelin fiyatı 75500 TL.
 • 2018 model Dacia Logan MCV Ambiance 1.5 dCi 90 bg şeklinde kodlanan modelin fiyatı 92000 TL.

2018 model Dacia Logan MCV’nin donanım paketlerinin opsiyon fiyatları ise şu şekilde:

Metalik renk seçimi 800 TL.

 • Dacia Media NAV Multimedya sistemi 2000 TL.
 • Stil paketi denen ve 15 inç alüminyum jantlar ile sis farları 1550 TL.