Yakından Bakış: Audi A4 2018 Nasıl Bir Otomobil?

Yakından Bakış: Audi A4 2018 Nasıl Bir Otomobil?

Kaynak

D segmenti -bir başka deyişle büyük aile arabaları- ülkemizde çok seviliyor. Lüks sınıfa giriş için tercih edilen D sınıfı otomobiller, en yeni teknolojiler ve güvenlik ekipmanları ile göz dolduruyor. Sınıfın önde gelen ve ülkemizde en çok beğenilen modelleri arasında yer alan Audi A4’e yakından bakalım. 

Audi A4 Dış Tasarımı


audi-a4-2018-dis-tasarimi Kaynak

Audi A4’ün sedan ve station wagon olmak üzere iki farklı kasa tipi bulunuyor. Araçların ön ve yan tasarımları neredeyse aynı, ama kasa tipinden dolayı arka kısma gelindiği zaman farklılıklar görülüyor.

Audi A4’e önden bakıldığı zaman geniş ızgara ve köşeli farlar öne çıkıyor. Geniş kaput üzerinde yer alan keskin hatlar ile farlardan başlayıp stop lambalarına kadar uzanan yüksek bel çizgisi ise aracı kaslı bir görünüme kavuşturuyor. 2018 model Audi A4 sedanın bagaj kapağı ile entegre stop lambaları ve spoiler’ı andıran çıkıntısı, güçlü imajını pekiştiriyor. Station wagonu sedan versiyondan ayıran en büyük fark ise arka camın daha dik olması.

Audi A4 İç Tasarımı


audi-a4-2018-ic-tasarimi
Kaynak

Günümüzde birçok aracın olduğu gibi Audi A4’ün de konsolu sürücüye odaklanıyor ve fonksiyonların çoğuna, sürüş pozisyonu değiştirilmeden erişilebiliyor. Konsol, ön kol dayamaya (kolçak) kadar uzanıyor; üzerinde yer alan tuşlar yardımıyla da ses sistemi ve navigasyon kontrol edilebiliyor. 3 kollu direksiyon hem ele tam oturuyor hem de sürüş sırasında oldukça güzel bir his sunuyor. D segmenti bir otomobilden bekleneceği gibi aracın geniş baş ve diz mesafesi bulunuyor. Ancak şaft tüneli nedeniyle 5. yolcu, uzun mesafeler kat edilirken sorun yaşayabilir.

Audi A4 Donanım


audi-a4-2018-donanimlari
Kaynak

2018 Audi A4’ün ısıtmalı koltuktan Bang&Olufsen ses sistemine kadar konfora ve işlevselliğe yönelik çok sayıda farklı donanımı bulunuyor. Bir önceki nesil Audi A4’e göre oldukça teknolojik olan donanımların bazıları ve özellikleri şöyle:

  • Elektrom iç dikiz aynası: Otomatik kararan iç dikiz aynası, arkadan gelen arabaların farlarının yansımasını ve ışığın sürücünün gözünü almasını engelliyor.
  • Akıllı anahtar: Merkezi kilidi tek tuşla açmanıza yardımcı olan sistem ile anahtar cebinizdeyse aracın arka tarafına ayağınızı uzatarak bagajı açabilirsiniz.
  • Audi smartphone arayüzü: Audi A4 ile akıllı telefonunuzu eşleştirir ve cep telefonunda yer alan içerikleri multimedya ekrana getirir.
  • Geri görüş kamerası: Aracın bilgi ve eğlence ekranında, arkada kalan bölgenin görüntüsünü gösterir. Geri vitese geçildiği ya da konsol üzerinde yer alan tuşa basıldığı zaman kamera devreye girer. 

Audi A4 Güvenlik
Audi A4, dünyanın en prestijli otomobil güvenlik kuruluşlarından IIHS’nin testlerinden “Top Safety Pick” ödülü ile ayrılmayı başardı. Audi A4 2018, çarpışma testlerinden en iyi sonuç olan “Good” ile ayrıldı. Aracın IIHS puanlamasındaki tek düşük skoru ise farlar nedeniyle “Acceptable” yani kabul edilebilir oldu. Audi A4 özellikleri arasında hız sabitleyici, hava yastıkları, dinamik direksiyon sistemi ve park asistanı gibi farklı güvenlik donanımları bulunuyor. Sosyal platformlardaki Audi A4 kullanıcı yorumları da bu donanımların beğenildiği yönünde.

Audi A4 Teknik Özellikleri


audi-a4-2018-teknik-ozellikleri
Kaynak

Audi A4’ün 8 farklı motor konfigürasyonu bulunuyor, ama ülkemize sadece bazı modeller getiriliyor. Benzinli motor olarak turbo beslemeli TFSI; dizel motor olarak ise Volkswagen Grubu’nun çok sevilen TDI seçenekleri kullanılıyor. Audi A4’ün neredeyse tüm motor seçenekleri ile dört çeker ve iki çeker versiyonları sunuluyor. Audi A4’ün dört çeker versiyonları “Quattro” adı ile anılıyor. İki çeker modeller ise önden çekiş ile dengeli bir sürüş deneyimi sunuyor. Ülkemizde satılan bazı Audi A4 modelleri ve teknik özellikleri şöyle:

  • Audi A4 2018 Sedan 1.4 lt Turbo FSI 150 HP S Tronic şeklinde kodlanan benzinli model, 150 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. 7 ileri S tronic otomatik vites ile araç, 0’dan 100 km/s hıza 8.5 saniyede ulaşıyor ve şehir içinde 100 kilometrede 7.1 litre yakıt tüketiyor.
  • Audi A4 2018 Sedan 2.0 lt TDI Quattro 190 HP S Tronic şeklinde kodlanan dizel model, 190 beygir güç ve 400 Nm tork üretebiliyor. 7 ileri S tronic otomatik vites ile araç, 0’dan 100 km/s hıza 7.2 saniyede ulaşıyor ve şehir içinde 100 kilometrede 5.3 litre yakıt tüketiyor.
  • Audi A4 2018 Station Wagon 2.0 lt Turbo FSI Quattro 252 HP S Tronic şeklinde kodlanan benzinli model, 252 beygir güç ve 370 Nm tork üretebiliyor. 7 ileri S tronic otomatik vites ile araç, 0’dan 100 km/s hıza 6.5 saniyede ulaşıyor ve şehir içinde 100 kilometrede 7.6 litre yakıt tüketiyor.

Audi A4 2018 Fiyatları


audi-a4-2018-fiyat-listesi
Kaynak

2018 model Audi A4 fiyat listesi, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle sık sık değişebiliyor. Her şeye rağmen motor boyutu nedeniyle bir alt dilim vergiye tabi olan 1.4 litrelik TFSI motorlu model, en ucuz Audi A4 seçeneği oluyor. “Ucuza Audi A4 nasıl alınır?” diye düşünüyorsan 2. el Audi A4’lere yönelebilir ve ikinciyeni.com üzerinden satışta olan modellere göz atabilirsin.