Volkswagen I.D. 20 Yıllık Hız Rekorunu Kırdı

Volkswagen I.D. 20 Yıllık Hız Rekorunu Kırdı

Kaynak

Volkswagen, elektrikli otomobil konusunda her geçen gün daha da önemli adımlar atıyor. Markanın geçtiğimiz yıllarda duyurduğu Volkswagen I.D. Neo gibi araçlar, yavaş yavaş son hallerini almaya ve kullanıcılar ile buluşmayı beklemeye başladı. Öte yandan markanın yarışlar için geliştirdiği Volkswagen I.D. R de 2019 Goodwood Hız Festivali’ne katıldı. Burada 20 yıl önce McLaren tarafından tırmanma kategorisinde kırılan hız rekoru, 39.9 saniye ile Volkswagen I.D. R’a geçti.

Goodwood Hız Festivali, 1948’den bu yana düzenleniyor. Dünyanın en prestijli araç etkinliklerinden biri olan Goodwood, 7 tur ve toplam 3.809 metreden oluşuyor. İçerisinde tırmanma gibi özel etaplar bulunuyor. Hem bu özel etaplar hem de yarışın genel sıralamasına göre araçların süresi değerlendiriliyor.

Volkswagen I.D. R’ın Özellikleri


volkswagen-id-nin-ozellikleri
Kaynak

“Safkan yarış arabası”, Volkswagen I.D. R ile ilgili söylenebilecek en iyi söz olabilir. Aracın teknik özellikleri genellikle katılacağı yarışa göre değişiklik gösterebiliyor. Yani aracın batarya gibi bazı parçaları yarışları tamamlayacak seviyeye getiriliyor ve üzerinde yer alan bazı ağırlıklar da çıkarılıyor. Böylece araç, normalden çok daha yüksek hızlara çıkabiliyor. Bu nedenle vereceğimiz bilgilerin her ortam için geçerli olmadığı bilinmeli.

Volkswagen, şasi konusunda uzman Fransız Norma markasından yardım almış ve ortak bir geliştirme süreci ilerletmiş. Böylece hem yerden yüksek olmayan hem de geniş bir araç elde edilmiş. Aracın yerden yüksekliği sadece 979 mm, genişliği 2350 mm ve uzunluğu 5219 mm. Yani Volkswagen I.D. R, sokakta gördüğümüz araçlardan oldukça farklı. Boyutları incelendiği zaman Volkswagen I.D. R’ye neden saf kan yarış arabası dediğimiz daha rahat anlaşılıyor.

Karbon Fiber ile Gelen Güç


volkswagen-id-ve-karbon-fiber
Kaynak

Araç ağırlıklı olarak karbon fiber malzemeyle üretilmiş. Bu nedenle de 1.100 kilogramdan çok daha hafif. Aracın motor kapasitesi ve gücü ise çok yüksek denemeyecek bir seviyede.

Volkswagen I.D. R, 671 beygir güç üretebiliyor. Bu değer, hız için üretilmiş birçok aracın gerisinde. Ancak aracın iki aksına da birer motor eklenmiş ve böylece aktif tork dağılımı ile dört tekere güç verilmesi sağlanmış. Bu da aracı çok daha dengeli ve virajlar konusunda istikrarlı hale getiriyor. Aracın üretebildiği toplam tork ise 649 Nm. Araç yere çok yakın olması ve üzerinde yer alan çeşitli ekipmanların özenle yerleştirilmesi nedeniyle oldukça düşük bir sürtünme katsayısına sahip. Böylece hızlanma konusunda herhangi bir sorun yaşamadan 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.2 saniyede ulaşıyor.

Volkswagen I.D. R’a Özel Batarya


volkswagen-id-r-ustten-gorunum
Kaynak

Araçta kullanılan batarya teknolojisi çok merak ediliyor. Ancak Volkswagen tarafından konu ile ilgili gelen tek açıklama, Lithium-Ion teknolojisinin kullanıldığı. Yani Tesla Model X ya da Renault Zoe ile aynı temel teknolojiye sahip. Ancak burada “temel teknoloji” kelimelerinin altını çizmek gerekiyor. Çünkü halihazırda Model X ve Zoe’nin bataryaları arasında oldukça büyük farklar mevcut. Uzmanlara göre Volkswagen, hızlanmayı artırabilmek için hem motor hem de pil teknolojisinde önemli değişikliklere gitmiş ve sokakta karşılaşılabilecek elektrikli araçlardan çok daha farklı teknolojiler kullanmış. Buna ek olarak markanın, aracın bağlantılarını sınırlandırdığı ve verimi artırmak için aktarım sayısını azalttığı da düşünülüyor.

Volkswagen I.D. R’ın Başarıları


volkswagen-id-r-in-basarilari-neler
Kaynak

Kuşkusuz Goodwood Hız Festivali’nde tırmanma etabında 20 sene sonra gelen rekor, Volkswagen I.D. R’nin başarıları arasında en göze çarpanı. Araç, pilot Romain Dumas ile tırmanış etabını 41.18 saniye içerisinde tamamlayarak rekora ulaştı. Rekorun eski sahibi olan McLaren MP4, 780 beygir güç üretebiliyordu. Volkswagen I.D. R ise 100 beygir daha az üretmesine rağmen yukarıda da bahsettiğimiz güçlü tasarımıyla birincilik koltuğuna oturmayı başardı.

Goodwood dışında aracın bir diğer önemli başarısı ise Nürburgring pistinin en hızlı elektrikli aracı olması. Yine Roman Dumas tarafından kullanılan araç; eski rekortmen Çinli NIO EP9’un 6 dakika 45 saniyelik rekorunu, 6 dakika 5 saniye ile geride bıraktı. Ancak bu etkileyici performansa rağmen Porsche 919’un 5 dakika 19 saniyelik rekorunu kıramadı ve pistin en hızlı 2. aracı oldu.

Volkswagen I.D. R Neden Önemli?


volkswagen-id-r-neden-onemli
Kaynak

Dünya üzerinde elektrikli otomobil denildiği zaman ilk olarak Kuzey Amerikalı ve Uzak Doğulu üreticiler akla geliyor. BMW ve Renault gibi markaların çeşitli çalışmaları olsa da Avrupalı markaların görücüye çıkardığı modellerin birçoğunun diğer bölgelerden gelen rakipler ile boy ölçüşmesi şu an için bir hayli zor. Bu nedenle Volkswagen, FIAT, BMW ve Mercedes gibi üreticiler başta olmak üzere Avrupalı üreticiler, elektrikli otomobil konusunda yaptıkları çalışmaları hızlandırmaya başladı. Bu markaların birçoğunun en geç 2020 yılında yeni elektrikli modellerini duyurması bekleniyor.