Türkiye'nin En Çok Satan Arabası: Renault Symbol

Türkiye'nin En Çok Satan Arabası: Renault Symbol

Symbol; Türkiye’de “Renault” dendiğinde belki de akla ilk gelen araç. 1998 yılında Renault Clio’nun sedan kasa tipi olarak üretilen ve adı Renault Clio Symbol olan araç, 2006 yılıyla birlikte Clio ismini çıkararak Renault Symbol adını aldı. Geniş iç ve bagaj hacmi, konforlu yapısı ve düşük yakıt tüketimiyle gördüğü rağbetin haklı şöhretini yaşayan Symbol’ü mercek altına aldık.

Türkiye’nin en çok satan arabasına daha yakından bakalım.


Kaynak

Tasarım


2000’lerin başından bu yana hemen hemen aynı tasarımla alıcıya çıkan Renault Symbol, 4 kapılı sedan kasa tipinde bir araba. Hem ailelerin hem de şirketlerin başlıca tercihi Symbol, akıllarda yer etmiş bir görünüme sahip. Yeni Symbol yenilenen farları ve stop lambalarıyla dikkat çekiyor.

Symbol’ün iç tasarımında konfor ön planda. Modern detaylarla donanmış araç, sizi evinizde hissettirme iddiasında. Renault Symbol, dizayn edilirken kullanışlılığın ön planda tutulduğu her ayrıntısından belli olan bir otomobil. Üstelik yeni direksiyonu ve konsoluyla Symbol, şimdi çok daha iyi.


Kaynak


Renault Symbol; konforlu ve modern bir kabiniyle ideal bir aile arabası olduğunu kanıtlıyor. Beş geniş koltuğu sayesinde ailenizle keyifli bir yolculuk yapabileceğiniz bu otomobil, çok sayıda saklama alanı ve geniş bagajıyla da birçok ihtiyaca aynı anda cevap veriyor.

Donanım


Renault Symbol 2017, donanım bakımından bir hayli yenilendi. Ön ve arka kapılarında yer alan elektrikli cam artık standart. Aracın bütün camlarını tek bir kumanda ile kontrol edebilirsiniz.

Daha konforlu sürüş için ayarlanabilir bir kol dayama bölümü bulunan yeni Symbol’de; konfor yalnızca sürücü için değil, bütün yolcular için düşünülmüş. Öyle ki aracın arka kısmına yerleştirilmiş 12V’lik priz sayesinde mobil cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Symbol; önceki modellerinde bulunmayan bu teknoloji ile yaşam kalitenizi yükseltmeyi hedeflediğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

2001 modelinde yalnızca manuel kliması bulunan Symbol’ün 2017 modelinde manuelin yanında otomatik klima da bulunuyor. Konforlu bir ısı deneyimi sunan Symbol, teknolojik donanımıyla da dikkat çekiyor. 2017 model Symbol’de tıpkı Symbol 2016’da olduğu gibi hız sabitleyici yer alıyor. Söz konusu teknoloji yardımıyla emniyetli ve rahat bir sürüş sizi bekliyor.


Kaynak

Yokuşlarda güvenle kalkabileceğiniz yokuş kalkış destek sistemi bulunan yeni Symbol’ün bu teknolojisi, manevralarda da büyük kolaylık sağlıyor. Arka park sensörü sayesinde sizi yakınınızdaki engellere karşı uyaran araç, kendinizi hiç olmadığınız kadar güvende hissedeceksiniz.

Renault Symbol 2017’nin teknoloji ile konforu bir araya getiren diğer sistemleri:

 • Media Nav multimedya sistemi: Kullanımı bir hayli kolay Media Nav multimedya sistemi, 7" boyutunda bir dokunmatik ekrana sahip. Navigasyon, radyo, kulaklık, USB girişleri ve Bluetooth özellikli sistem sayesinde birçok işinizi tek bir ekranda halletmeniz mümkün. Ayrıca Media Nav multimedya sisteminin 4 hoparlörü ve direksiyon kumandası bulunuyor.

 • Renault Radyo: Symbol’ün geniş ekranlı radyosu ile seyir halinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Güvenlik


Güvenlik, Renault Symbol’ün diğer adı. Öyle ki Symbol’ün her bir noktası, sizin güvenliğiniz ve konforunuz için düşünülmüş ayrıntılarla dolu.


Kaynak


Symbol’de uzun yıllardır sürücü ve yolcu hava yastıkları bulunuyor. Aynı donanım yeni Symbol’de mevcut. Ayrıca yeni Symbol’de çocukların güvenliği de unutulmamış. Arka koltukta yer alan ISOFIX sabitleme sistemi ile çocuk koltuklarının doğru konuşlandırıldığından emin olabilirsiniz. Ayrıca araçtaki hava yastıkları ayarlanabilme özelliğine sahip.

Gövdesi güçlendirilen Symbol 2017’de önceki modellerde olmayan lastik basınç kontrol sistemi de bulunuyor.

2017 model Symbol’de yer alan sürüş destek sistemleri:

 • Acil Fren Destek Sistemi: Sürücünün frenleme esnasında fren pedalına uyguladığı basıncın eksinliğini telafi eden söz konusu sistem, güvenli bir sürüş imkanı sağlıyor. Zira yapılan araştırmalara göre birçok sürücü, acil durumlarda fren pedalına yeterince basınç uygulamıyor ya da ayağını fren pedalından erken çekerek kazaların önünü alamıyor.

 • ABS (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi): Özellikle ani frenlemelerde kilitlenme ihtimali bulunan tekerlekler, arabanızın kontrolünü kaybetmenize yol açarak kazalara davetiye çıkarabilir. Tekerleklerinizin kilitlenmesini önleyen ABS, direksiyonda tam hakimiyet kurmanıza imkan tanıyarak, arabanızı güvenle sürmenizi sağlar.

 • ASR (Antipatinaj Sistemi): Kaygan zeminlerde gaza basıldığında oluşabilecek patinajı önlemeye varayan sistem, gerektiğinde devreye girerek aracınızın tekerleklerini kontrol altına alıyor.

 • Özetle Symbol, sizin ve yolcularınızın emniyeti için kapsamlı bir donanıma sahip.

AksesuarKaynak


Tasarımı ve sahip olduğu teknolojiyle rahatlığınızı en üst seviyede tutmayı hedefleyen Symbol, orijinal aksesuarları ile seyahat keyfinizi katlamayı amaçlıyor. İşte Renault Symbol’ün aksesuarlarından birkaçı:

 • Bagaj filesi: Bagajınızdaki eşyalarınızın sabitlenmesini sağlayan file sayesinde gözünüz arkada kalmaz.

 • Bagaj havuzu: Arabanızın bagaj halısını korumak için tasarlanmış bagaj havuzu kolay yıkanabilme özelliğine de sahip.

 • Tavan bagajı: Tavan bagajı ile otomobilinizin bagaj kapasitesini artırabilirsiniz.

 • Ön cam rüzgarlıkları: Söz konusu rüzgarlıkların yardımıyla yağmurlu ya da rüzgarlı havalarda camını kolaylıkla açabilirsiniz.

Teknik Özellikler


Kaynak


Renault Symbol’ün teknik özellikleri, aracın modellerinde değişiklik gösteriyor. Örneğin 2016 model Symbol 1.2 Joy 75 HP beygir gücünde ve 1149 cc silindir hacmine sahipken, 2017 model Symbol 1.5 DCi Touch’un 90 HP gücü ve 1461 cc silindir hacmi bulunuyor. Aracın modellerine göre değişen değerlerden örnekler şöyle:

 • 2001 model Renault Symbol 1.4 RNA: 75 HP beygir gücündeki modelin motor silindir hacmi 1390 cc. Yakıt türü benzin olan araç, saatte maksimum 170 km hıza çıkabiliyor. Symbol 1.4 RNA’nın şehir içinde ortalama 9,5 litre, şehir dışında ise 6 litre yakıt tüketiyor. Symbol 1.4 RNA 18.000 ila 20.000 TL arasında alıcı buluyor.

 • 2004 model Renault Symbol 1.5 DCi Expression: 65 HP beygir gücüne sahip Symbol 1.5 DCi Expression motor silindir hacmi 1461 cc. Saatte maksimum 162 km hıza çıkabilen bu model şehir içinde ortalama 6 litre, şehir dışında ise 4 litre yakıt tüketiyor. Symbol 1.5 DCi Expression 19.000 ila 25.000 TL arasında alıcı buluyor.

 • 2010 model Renault Symbol 1.5 DCi Authentique: Motor silindir hacmi 1461 cc olan araç 65 HP beygir gücünde. Saatte maksimum 160 km hıza çıkabilen Symbol 1.5 DCi Authentique; şehir içinde ortalama 5,5 litre, şehir dışında ise 3,5 litre yakıt tüketiyor. Symbol 1.5 DCi Authentique 25.000 ila 35.000 TL arasında alıcı buluyor.

 • 2016 model Renault Symbol 1.2 Joy: 75 HP beygir gücündeki modelin motor silindir hacmi 1149 cc. Saatte maksimum 156 km hıza çıkabilen model; şehir içinde ortalama 8 litre, şehir dışında ise 5 litre yakıt tüketiyor. Symbol 1.2 Joy 40.000 ila 43.000 TL’ye alıcı buluyor.

 • 2017 Renault Symbol 1.5 DCi Joy: Motor hacmi 1149 cc olan Symbol 1.5 DCi Joy 75 HP’nin beygir gücü 75 HP. Şehir içinde ortalama 8, şehir dışında da 5 litre yakıt tüketen model saatte maksimum 156 km hıza çıkabiliyor. Symbol 1.5 DCi Joy’un anahtar teslim fiyatı 74.250 TL.


Kaynak


Açık artırma yoluyla satışa sunulan ikinci el Renault Symbol modelleri için ikinciyeni.com’u ziyaret etmeniz yeterli.